Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Ekstraklasa chce kolejnych zmian. Składa formalny wniosek do PZPN

Rada Nadzorcza Ekstraklasy zagłosowała za kolejnymi zmiany w lidze! Od sezonu 2020/2021 z Ekstraklasy znowu będą spadać tylko dwie, a nie jak w tym sezonie trzy drużyny. Wypowiedziano się także na temat ewentualnych zmian w formacie rozgrywek.

Rada Nadzorcza Ekstraklasy na corocznym zjeździe opowiedziała się za kolejnymi zmianami w PKO Ekstraklasie. Podczas spotkania zdecydowano o zmniejszeniu liczby spadkowiczów z trzech do dwóch, czyli de facto o powrocie obowiązujących przez wiele lat przepisów. 

- Rada nadzorcza jednogłośnie zdecydowała, byśmy formalnie wnioskowali do PZPN o zmniejszenie liczby spadkowiczów do 2 od kolejnego sezonu. Jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, nie tak łatwo o 3 drużyny 1. Ligi, które spełniałyby wymogi licencyjne w Ekstraklasie, nie obniżałyby jej poziomu sportowego i atrakcyjności rozgrywek. A przecież wszystkim zależy nam na profesjonalizacji polskiej piłki - powiedział Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy cytowany przez Ekstraklasa.org.

Lech stracił miliony euro przez kontuzje piłkarza. "To mógł być transfer już zimą" [SEKCJA PIŁKARSKA #32]

Nie będzie zmian w formacie rozgrywek

Wnioski po spotkaniu dotyczą także ewentualnych zmian w formacie rozgrywek ekstraklasy. - Przy ocenie systemów pod uwagę brane były obszary: sportowy, logistyczno–organizacyjny, medialny i marketingowy. Pokazały one, że mniejsza liga zapewnia wyższy poziom sportowy. Zwiększenie do 18 liczby klubów występujących w Ekstraklasie niesie ze sobą poważne zagrożenia związane z obniżeniem poziomu sportowego i atrakcyjności rozgrywek, m.in. wynikające z niedostatecznej infrastruktury stadionowej. To z kolei może rzutować na spadek oglądalności, frekwencji, a także niższe przychody, które dodatkowo trzeba byłoby dzielić na większą liczbę zespołów. Jednocześnie, jak wynika z analiz, najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia poziomu sportowego jest 16-zespołowa liga, z której spadają 2, a nie 3 drużyny. - stwierdzono w komunikacie opublikowanym na Ekstraklasa.org

Więcej o:
Komentarze (17)
Ekstraklasa chce kolejnych zmian. Składa formalny wniosek do PZPN
Zaloguj się
 • muppet.show

  Oceniono 12 razy 12

  "Jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, nie tak łatwo o 3 drużyny 1. Ligi, które spełniałyby wymogi licencyjne w Ekstraklasie, nie obniżałyby jej poziomu sportowego i atrakcyjności rozgrywek."
  Ależ panie Animucki, tego się już nie da obniżyć! Więcej emocji daje oglądanie schnącej farby na ścianie w przedpokoju. Wy już dawno oglądacie dno od spodu. Poziom sportowy? Jajcarz z pana...

 • szuna12

  Oceniono 5 razy 5

  Dobre! Wyższy poziom sportowy! W polskiej piłce nożnej w sensie lidze. Naprawdę dobry dowcip. Ma humor piszący. Gratuluję.

 • jml13060

  Oceniono 3 razy 3

  Rada Nadzorcza powinna się raczej zająć sprawą konającej Wisły Kraków i patologią finansowania klubów przez miasta i spółki skarbu państwa. Nie może być tak, że z publicznych pieniędzy są finansowane kluby piłkarskie ekstraklasy. Dostają w użytkowanie stadiony wartości kilkuset milionów złotych wyłożonych z budżetów gminnych i spółek skarbu państwa. W ten sposób my wszyscy, chcąc czy nie chcąc finansujemy ten obszar działalności, bez względu na sympatie klubowe i finansują to również ludzie bez jakiegokolwiek zainteresowania piłka nożną. Tak być nie powinno i decyzje Rady Nadzorczej powinny być szybkie i skuteczne. Prezes też powinien być skontrolowany odnośnie wspierania trupa Wisły Kraków i ratowania jej udziału w lidze zapowiedziami pozbawienia licencji Rakowa Częstochowa.

 • c-01

  Oceniono 2 razy 2

  1 liga będzie zanizac AŻ TAK WYSOKI poziom tzw EKSTRAklasy

 • gobofraggle

  Oceniono 2 razy 2

  Z punktu widzenia sportowego ta liga powinna zostać rozwiązana i nie ma znaczenia jak zostanie opakowana, bo gie w dalszym ciągu pozostanie gie. Większe emocje są w A-klasie.

 • szbal

  Oceniono 6 razy 2

  10 drużyn, lecą ostatnie dwie plus kolejne dwie grają baraże. Skończyloby się wtedy ustawianie i granie meczów o pietruszkę. A i w drugiej lidze (bo druga powinna się nazywac druga, a nie pierwsza!) też od czasu do czasu byłoby na czym oko zawiesić.

 • wolverine_14

  Oceniono 6 razy 2

  Zamiast robić nic nieznaczące zmiany niech się połączą z np. ligą czeską. Poziom od razu wzrośnie, nasze drużyny będą musiały się zmienić, żeby poziomem dociągnąć do czeskich.

 • toni42

  Oceniono 1 raz 1

  Polskie kluby powinny stac na wlasnych nogach a wiec bez pieniedzy podatników (samorzady ) i spólek skarbu panstwa a takze TVP.
  Pieniedzy podatników nie wolno przeznaczac na sport wyczynowy (m. innymi na place graczy i trenerów zagranicznych) a tylko na sport masowy.
  Samorzadowcy tych miast , które finansuja kluby zawodowe popelniaja przestepstwo polegajace na "zakupie glosów" kibiców poprzez dofinansowywanie ich klubu.
  Innym problemem jest dofinansowywanie klubów poprzez transmisje telewizji panstwowej, która jest finansowana z ambonamentu spoleczenstwa.
  Wlasciciele klubów zainteresowani sa osiagnieciem najwiekszych korzysci materialnych czego dowodem jest wyprzedaz wartosciowych graczy i wyprowadzanie z klubu pieniedzy pochodzacych nietylko z udanego transferu.

 • jml13060

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekaw jestem ile kasy Rada Nadzorcza bierze za "wypracowanie" takich nowatorskich propozycji? Natrudziły i napociły się dziadki. Starają się. Mieszają herbatkę, a ta nie chce być słodsza. Do głowy im nie przychodzi oczywisty wniosek, że o poziomie sportowym i jakości widowiska decydują wiodące kluby. Nie szara masa w całej swej objętości, a kilka klubów z ambicjami gry w LM/LE. Ta szara masa jest tylko balastem finansowym złożonym ze sparingpartnerów dla liderów. W Szkocji ject Celtic i Rangers, w Holandii Ajax i PSG, … i o nich Europa/świat słyszy i chce je oglądać. W Polsce też tylko 2-3 kluby ocierają się o eliminacje LE, a reszta .. jest bez znaczenia, nawet nie jest obejmowana w rankingach UEFA. Tak więc dyskusje w Radzie nadzorczej o liczbie spadkowiczów i liczebności ligi są JAŁOWE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX