Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Duże zmiany w Wiśle Kraków! Nowy sponsor i roszady w sztabie trenerskim

Wisła Kraków poinformowała o nowym sponsorze. Została nim firma Nowak Mosty z Dąbrowy Górniczej. Umowa z firmą ma jednak pewne warunki, związane z Jakubem Błaszczykowskim. Przedstawiono też zmiany w sztabie szkoleniowym, a p.o prezesa podał wybrane dane finansowe za rok 2018 i 2019.

- Spodziewaliśmy się,że mogą przyjść kryzysy sportowe, kryzysy związana z ratowaniem klubu, ale takie dni jak dzisiaj pokazują, że jeśli chodzi o biznes to Wisła działa dobrze – powiedział p.o prezesa Wisły Kraków Piotr Obidziński.

O sprawie Wiśle Kraków rozmawialiśmy również w Sekcji Piłkarskiej, której gościem był Jacek Bednarz:

Tak przywitał w klubie nowego-starego sponsora. Firma Nowak-Mosty był z Wisłą związany już podczas dwóch meczów, nabył też biznesowa lożę. Teraz jednak (od najbliższego meczu) będzie związany z „Białą Gwiazdą” mocniej, pojawiając się m.in. na rękawkach koszulek drużyny. Umowę podpisano na 13 miesięcy.

Sponsor z Wisłą i Jakubem Błaszczykowskim

Co jednak w sytuacji, gdy przyszłość klubu potoczy się źle? Umowa ma kilka opcji zakończenia.Jedna z nich zależy od obecności w klubie Jakuba Błaszczykowskiego. Jeśli ten zupełnie wycofa się z klubu (jest jego piłkarzem, ale też poprzez osobę swojego brata udziałowcem), to sponsor zakończy z Wisłą współpracę.

Biorąc pod uwagę, że to drugi największy darczyńca klubu, można szacować, że dzięki niemu na Reymonta rocznie trafi około miliona złotych.

Mariusz Jop trenerem rezerw

Obidziński poinformował też o zmianach w składzie sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny Białej Gwiazdy, głównie o przesunięciach na stanowiskach.

Mariusz Jop zostanie szkoleniowcem rezerw Wisły zastępując Adriana Filipka, który przejmie drużynę CLJ U-18. Obaj trenerzy wciąż będą ściśle współpracować z pierwszym zespołem Wisły, pracując nad rozwojem młodzieży. Dalsza praca Marcina Pluty w krakowskim klubie (dotychczasowego opiekuna juniorów) zależeć będzie od wyników prac strategicznych nad Akademią. Czyli tego czy szkolić młodzież będzie TS czy Wisła SA.

Trener od przygotowania fizycznego odsunięty

Dotychczasowy trener bramkarzy pierwszego zespołu Artur Łaciak będzie odpowiadać za szkolenie golkiperów w CLJ U-18. Od pełnienia obowiązków w klubie z Reymonta odsunięty został Wojciech Żuchowicz, który nie będzie dłużej piastować funkcji trenera przygotowania fizycznego pierwszej drużyny Białej Gwiazdy. Zajmie się tym Leszek Dyja, człowiek który nie raz wyciągał z kłopotów Jakuba Błaszczykowskiego.

Obidziński potwierdził informację dotyczącą trwającego w klubie audytu medycznego graczy. Jak zaznaczył obecna decyzja dotycząca współpracy z Dyją, jest jednym z jego skutków. Jednym, choć następnych można spodziewać się niebawem.

Finanse Wisły 2018 vs. 2019

Prezes Obidziński na konferencji prasowej przedstawił też wybrane dane finansowe za ostatnie 10 miesięcy. Od grudnia 2018 roku do października 2019. Według niech realne zobowiązania Wisły spadły z 37,5 mln do 28,2 mln. Przychody operacyjne wzrosły niemal o 8 mln. Z biletów i karnetów klub uzyskuje więcej o 4,5 mln. O milion zredukowano koszty administracyjne i organizacyjne klubu. Więcej pieniędzy Wisła uzyskuje też od sponsorów (o pół miliona). Również skyboxy zapewniają o 1 mln większe wpływy. 

To wszystko wygląda bardzo dobrze, ale klub i tak ma z finansami spore problemy. Do końca roku koniecznie trzeba zająć się „sumami idącymi w miliony” - jak określa je prezes. Co jak się to nie uda? - pytamy.

- Nie może się nie udać, albo czekają nas cięcia, albo gdzieś trzeba będzie te kwoty znaleźć – odpowiada Obidziński.

W grę wchodzą zatem dobrze znane rozwiązania z kolejną pożyczką na czele. Jednocześnie Obidziński zapewnia, że klub będzie dbał o poziom sportowy, a pieniądze na transfery pochodzą z odrębnej puli.

W czwartek potwierdzono informację, że roczny kontrakt z klubem podpisał Gieorgij Żukow, 25-letni reprezentant Kazachstanu. Obiedziński przyznał nam, że na ruchy transferowe jest jeszcze kilkaset tysięcy złotych. O przydatności nowych piłkarzy do drużyny będzie decydował m.in. on i jeszcze dwie inne osoby, których nazwisk na razie nie ujawniono.

Więcej o:
Komentarze (22)
Duże zmiany w Wiśle Kraków! Nowy sponsor i roszady w sztabie trenerskim
Zaloguj się
 • kalbaro74

  Oceniono 11 razy 5

  To dalej kropla w morzu długów spółki Wisła S.A.

 • tradycja_krotkiej_reki

  Oceniono 26 razy 4

  Czekałem na komentarze malkontentów. Nie zawiodłem się...

  Co was tak boli, że kibice Wisły próbują ratować klub przed upadkiem? Jak się nie uda, to najwyżej Wisła upadnie i być może będzie próbować iść drogą Widzewa. A może się uda i wszyscy wierzyciele zostaną zaspokojeni. To taki problem? Lepiej, by dłużnik upadł i wierzyciele zostali z niczym? Dlaczego niektórych malkontentów aż tak bardzo boli to, że ludzie angażują *własny* czas i *własne* pieniądze w celu podjęcia próby ratowania Wisły Kraków?

 • wnuczek_akowca

  Oceniono 3 razy 3

  Mniej więcej rok temu, gdy w akcję ratowania Wisły włączył się były prezes Legii Bogusław Leśnodorski, słyszałem jego wypowiedź, która brzmiała mniej więcej tak: na Wiśle nie da się nie zarabiać. Powiedział to po analizie poziomu kosztów generowanych przez Wisłę w zestawieniu z pieniędzmi, które wpływają do kasy ekstraklasowej drużyny. Natomiast w tym tygodniu w Sekcji Piłkarskiej, były prezes Wisły Jacek Bednarz sugerował, że Wisłę ciągnie w dół między innymi poziom kosztów generowanych przez stadion, na którym Wisła rozgrywa swoje mecze. Stadion, który jest generalnie źle zaprojektowany. Obecny prezes Wisły Piotr Obidziński w jednym z poprzednich odcinków Sekcji Piłkarskiej opowiadał tytułem anegdoty, że projektant stadionu Wisły miał wcześniej doświadczenie w projektowaniu kościołów oraz, że trzeba mu było tłumaczyć dlaczego na stadionie muszą być dwie szatnie dla piłkarzy. Więc, wracając do tematu, kto ma rację? Co takiego jest z tym stadionem Wisły, że jest tak istotnym składnikiem kosztów klubu?

 • jml13060

  Oceniono 4 razy 2

  Pan Obidziński chyba uwzględnia w swoich rachunkach owe 100 milionów transferowane z banku w Kambodży :-) . Zgadzam się z jednym z dyskutantów, że odchodzi pokerek ... piłkarski pokerek, a samozwańczy zarządca klubu blefuje ("... jeśli chodzi o biznes to Wisła działa dobrze ..."). Przecież oryginalne akcje SPÓŁKI AKCYJNEJ!!! są schowane w jakiejś wannie. Nikt ich nie unieważnił, więc są legalnym papierem wartościowym. Można nimi handlować w dowolnym miejscu globu, można brać pożyczki pod ich zastaw. Bo Wisła SA jest spółką akcyjną, czyli jej właścicielem jest właściciel akcji Vanna Ly. Właściciel nie wyznaczył pana Obidzińskiego do wykonywanej w klubie funkcji. Ktoś zaprzeczy? A wszystko dlatego, że wierzyciele spółki nie chcą stracić utopionej w klubie kasy, a tak by się stało w przypadku ogłoszenia bankructwa spółki. Twierdzą, że trup jednak żyje i co więcej ... ma zdolność kredytową.

 • cehaem

  Oceniono 4 razy 2

  > pieniądze na transfery pochodzą z odrębnej puli.

  Tak, tajne, ukryte zaskorniaki.

 • belutti

  Oceniono 6 razy 2

  Myślałem, ze Coca Cola wyłoży z 30 mln $ rocznie, a tu Nowak-Mosty...

 • tom-pek

  Oceniono 10 razy 2

  Misiek już nie jest właścicielem?

 • scierplaminoga

  Oceniono 8 razy 2

  Zamiast inwestować w sport w regionie poszli ratować zwęglony burdel. Ech..

 • 1group

  Oceniono 13 razy 1

  Obidziński jak pokerzysta blefuje o stanie finansów Wisły, by przyciągnąć kolejnych jeleni łożących na ten upadły klub. Ciekawe co chcą osiągnąć wraz se swoim mecenasem Leśnodorskim? Dlaczego krakowscy działacz oddali władzę tym panom?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX