Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Piłkarz ŁKS-u zostanie tymczasowo zawieszony. Grożą mu dwa lata dyskwalifikacji

- W piątek zawieszamy bramkarza ŁKS Michała Kołbę i czekamy na jego wyjaśnienia. Za zażycie substancji, którą u niego wykryto, grozi dyskwalifikacja do dwóch lat - mówi Sport.pl Michał Rynkowski, szef Polskiej Agencji Antydopingowej.

W czwartek ŁKS poinformował, że kapitan zespołu Michał Kołba miał pozytywny wynik kontroli antydopingowej. Klub zdecydował też, że nie będzie podejmował jakichkolwiek decyzji w sprawie swojego podstawowego bramkarza aż do zbadania próbki B i wyjaśnienia sprawy. Ale już wiadomo, że taką decyzję podejmie Polska Agencja Antydopingowa i zawiesi Kołbę, przynajmniej do czasu złożenia przez niego wyjaśnień.

Do pozytywnego wyniku testu miało dojść po jednym z sierpniowych meczów ŁKS. Polska Agencja Antydopingowa nie zdradza o jaką substancję chodzi. Ale z ujawnionego zakresu możliwej kary – dwa lata – wynika że jest to tzw. substancja określona. Według podziału stosowanego w kodeksie antydopingowym są to takie substancje, które są stosowane również w celach innych niż dopingowe i w pewnych okolicznościach mogą trafić do organizmu sportowca bez jego wiedzy i premedytacji. Gdyby nie chodziło o substancję określoną to Kołbie groziłaby dwukrotnie dłuższa dyskwalifikacja.

To jednak nie oznacza automatycznie, że przypadek Kołby jest mało znaczący. Z naszych informacji wynika, że nie jest to raczej kwestia zanieczyszczonej odżywki, tylko poważnego środka dopingującego. Ale ten środek jest również stosowany w leczeniu, i to może być dla Michała Kołby okolicznością łagodzącą. Jeśli bramkarz miał zdiagnozowaną chorobę wymagającą użycia tego leku, i może przedstawić dokumentację medyczną swojego przypadku, będzie mógł liczyć na złagodzenie kary. M.in. dlatego na razie nie podano o jaką substancję chodzi. To, że POLADA zamierza w piątek zawiesić bramkarza, sugeruje, że na razie Michał Kołba dokumentacji medycznej nie przedstawił. Ma na to czas, podobnie jak na wystąpienie o zbadanie próbki B. Z tym, że jeśli lek brał terapeutycznie i ma na to dokumentację medyczną, to badanie próbki B i liczenie na to, że będzie czysta, jest mało sensowne.

Więcej o:
Komentarze (15)
Piłkarz ŁKS-u zostanie tymczasowo zawieszony. Grożą mu dwa lata dyskwalifikacji
Zaloguj się
 • tomek.tw100

  Oceniono 5 razy 1

  I po grzybie. Tak kończą rodowici.

 • argiletum

  Oceniono 3 razy 1

  Pewnie brał jakieś wspomagacze, by podskoczyć do poprzeczki. Pewne info.

 • obywatel_piszczyk

  Oceniono 3 razy 1

  "Ale ten środek jest również stosowany w leczeniu, i to może być dla Michała Kołby okolicznością łagodzącą. Jeśli bramkarz miał zdiagnozowaną chorobę wymagającą użycia tego leku, i może przedstawić dokumentację medyczną swojego przypadku, będzie mógł liczyć na złagodzenie kary. M.in. dlatego na razie nie podano o jaką substancję chodzi".

 • wozdo

  0

  ale przyznać trzeba że świetnie bronił w meczach od początku sezonu

 • wassercug_fajwel

  Oceniono 1 raz -1

  Czy to był wygrany mecz z Cracovią? Walkower zatem dla Frazy się należy... Nie wierzę że tylko Kołba brał. Należy zastanowić się w jaki sposób ełkałes awansował...

 • gunston

  Oceniono 8 razy -2

  Totalnie bez sensu. Po co bramkarz miałby grać na dopingu? Dużo przecież nie biega. Wygląda to raczej na jakieś lekowe niedopatrzenie niż celowe działanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX