Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Spadek Polski w krajowym rankingu UEFA. Będzie jeszcze gorzej?

Przez trzy remisy klubów ekstraklasy w pierwszych meczach europejskich pucharów w sezonie 2019/20, Polska zanotowała spadek w krajowym rankingu UEFA. Niestety, sporo wskazuje na to, że może być jeszcze gorzej.

W środę Piast Gliwice zremisował na wyjeździe z BATE Borysów 1:1 w pierwszym meczu eliminacji Ligi Mistrzów. W czwartek taki sam wynik na Słowacji uzyskała Cracovia, która grała z Dunajską Stredą w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Europy. Tego samego dnia, na tym samym etapie rozgrywek, skompromitowała się Legia Warszawa, która bezbramkowo zremisowała z gibraltarską Europą FC.

Ranking krajowy UEFA

Trzy remisy klubów ekstraklasy oznaczają, że po pierwszych meczach europejskich pucharów w sezonie 2019/20, Polska zanotowała spadek w rankingu UEFA. Współczynnik ten obliczany jest na podstawie wyników uzyskanych przez zespoły reprezentujące poszczególne kraje w Lidze Mistrzów i Lidze Europy w ciągu ostatnich pięciu sezonów oraz decyduje o liczbie zespołów dla poszczególnych lig w europejskich pucharach.

Za wygraną w kwalifikacjach kluby otrzymują punkt, za remis pół. Za zwycięstwo w fazie grupowej dwa punkty, za remis jeden. W obu przypadkach porażki nie są punktowane. Przydzielane są też punkty bonusowe: cztery za awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów, pięć  za awans do fazy pucharowej Ligi Mistrzów, jeden za awans do ćwierćfinału, półfinału oraz finału Ligi Mistrzów i Ligi Europy.

Liczba punktów zdobyta w każdym sezonie jest dzielona przez liczbę zespołów w nim reprezentujących daną federację w rozgrywkach UEFA. Wynik jest zaokrąglany w dół do części tysięcznych. W naszym przypadku wynik dzielony jest przez cztery, bo do Piasta, Cracovii i Legii od drugiej rundy eliminacji Ligi Europy dołączy Lechia Gdańsk.

Spadek Polski

Dorobek trzech pierwszych klubów ekstraklasy spowodował spadek Polski w rankingu krajowym UEFA. Trzy remisy oznaczają, że w pierwszych meczach drużyny z ekstraklasy uzbierały raptem 0,375 pkt. Polska spadła w rankingu z 25. na 27. miejsce. Nasz kraj wyprzedziły Izrael oraz Azerbejdżan, mimo że zgromadziły tyle samo punktów co Piast, Cracovia i Legia.

Spadek Polski spowodowany jest jednak liczbą punktów, które kraje zdobyły w sezonie 2014/15, a który właśnie przestał się wliczać do krajowego rankingu UEFA. W tamtych rozgrywkach polskie kluby uzbierały aż 4,750 pkt. Przede wszystkim dzięki temu, że do 1/16 finału Ligi Europy awansowała Legia Warszawa. W tym samym sezonie azerskie kluby zgromadziły 3,625 a izraelskie raptem 1,375 pkt. Różnica między tamtym a obecnym wynikiem jest dla nich mniej bolesna, stąd ich awans, a nasz spadek w rankingu.

Niestety istnieje ryzyko, że Polska jeszcze tego lata zaliczy kolejny spadek. Wszystko przez to, że niewiele (odpowiednio 1,125 i 1,750 pkt) tracą do nas Bułgarzy i Słowacy. Oba kraje mają mniej punktów do "obronienia" za sezon 2014/15, bo jest to odpowiednio 4,250 oraz 2,750 pkt. 

Dla klubów ekstraklasy jest to naprawdę ostatni moment, by obudzić się w europejskich pucharach. Jeszcze trudniejsze zadanie będzie bowiem stało przed nami w kolejnym sezonie, gdy do "obronienia" będziemy mieli aż 5,500 pkt wynikające z występów Lecha Poznań i Legii w fazie grupowej Ligi Europy. 

Więcej o:
Komentarze (23)
Spadek Polski w krajowym rankingu UEFA. Będzie jeszcze gorzej?
Zaloguj się
 • jakubjag

  Oceniono 10 razy 8

  Generalnie ten artykuł to jednak trochę kłamstwo. Bo Polska spadła z 25 na 27 w rankingu ponieważ nie liczą się już punkty za sezon 2014/2015 i trzy remisy tegoroczne nie mają tutaj żadnego znaczenia. Gdyby wszystkie trzy kluby swoje mecze przegrały to mielibyśmy 14.5 punktów. Gdyby wszystkie wygrały to mielibyśmy 15.250 punktów.
  26 Azerbejdżan ma 15.750 punktów, a 28 Bułgaria ma 13.750 punktów więc niezależnie od tego jakie wyniki osiągnęłyby Polskie kluby w tych pierwszych meczach to i tak bylibyśmy na 27 miejscu.
  Więc teza, iż spadliśmy na 27 miejsce z 25 w wyniku trzech remisów jest kłamstwem. Serio zatrudniajcie ludzi do pisania, którzy wiedzą o czym piszą.

 • vincent230

  Oceniono 12 razy 8

  polska piłka klubowa to jedno wielkie nieporozumienie i do tego wstyd na całą europe.

 • gunston

  Oceniono 6 razy 4

  Gdy Egipt odpadł w ćwierćfinale PNA to szef tamtejszego związku podał się di dymisji. Polskie kluby rok po roku zaliczają zjazd w rankingu UEFA i nikt się za taki stan nie poczuwa do odpowiedzialności, nie ma żadnej merytorycznej dyskusji o naprawie, zero reakcji.
  Znowu będziemy karmieni informacjami o tym jak świetnie się rozwija Ekstraklasa: ile zarobiła, ilu przyszło kibiców, ile odpalono rac itd. Sportowy poziom nikogo nie obchodzi.
  A wśród kibiców dyskusja ogranicza się do tego aby napisać coś głupiego o Legii i już gość dostaje orgazmu. Spadek oczekiwań już jest mocno zauważalny skoro cieszymy się z remisu na Białorusi. A bez wątpienia będzie jeszcze gorzej...

 • awitold4

  Oceniono 5 razy 3

  Jak to, czy nikt tam nie zauważył cennego sukcesu Legii, która na trudnym, skalistym tetrnie Gibraltaru nie dała sonie wbić gola?

 • hejkumkejkum

  Oceniono 3 razy 1

  Polska mistrzem Polski !!!

 • spectator_zm

  0

  Zapytajcie prezesa Animuckiego, dlaczego jesteśmy tak daleko. Przecież on bredzi o ciągłym postępie, opowiada bajki o super-produkcie, tymczasem przychodzi lipiec i wszystko weryfikuje...

 • ursus104

  0

  Niby gospodarczo rośniemy a w piłce klubowej zwijamy się. To chyba sygnał, że coś tu nie gra?

 • chumski

  0

  Niech spróbują siatkówki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX