Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Wielkie wzmocnienie Akademii Piłkarskiej Legii. Rozwijał jedną z najlepszych akademii na świecie

Richard Grootscholten, ekspert w szkoleniu młodzieży z blisko 30-letnim doświadczeniem, zostanie dyrektorem wykonawczym Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa - czytamy na oficjalnej stronie wicemistrzów Polski. Holender ostatnio pracował w Akademii Feyenoordu Rotterdam, a wcześniej - w identycznej roli - w Zagłębiu Lubin.

- Polski piłkarz jest bardziej chętny do pracy niż holenderski piłkarz. Mówię serio. Ale jest wychowywany w strachu przed porażką, w systemie który tępi każdą inność i różnorodność. My w Zagłębiu robiliśmy rzeczy, których wówczas nie robił w Polsce nikt inny - mówił Grootscholten w niedawnej rozmowie z Pawłem Wilkowiczem, w której tłumaczył, dlaczego Polska źle szkoli piłkarzy. Teraz swoją filozofię rozwoju młodych zawodników będzie wprowadzał w Legii.

Grootscholten w Akademii Feyenoordu pracował w latach 2016-2019. W Zagłębiu, także pełniąc rolę dyrektora, pracował natomiast przed dwa lata (2013 - 2015). Zespół zarządzający AP Legii będzie prowadził wraz z Jackiem Zielińskim, który projekt warszawskiego klubu nadzoruje od dwóch lat. - Dalszy rozwój organizacyjny, osobowy i infrastrukturalny Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa to nasz priorytet. Dołączenie Richarda do zespołu Akademii to kolejny ważny krok, który pozwoli nam wejść na wyższy poziom i optymalnie wykorzystać nowe możliwości związane z budową ośrodka treningowego Legia Training Center - na oficjalnej stronie internetowej Legii przyznał prezes klubu, Dariusz Mioduski.

I dodał: Oprócz olbrzymiej wiedzy i umiejętności Richarda ważne jest także to, że mieszkał już i pracował w Polsce przez 2,5 roku, zna naszą mentalność oraz wyzwania polskiej piłki młodzieżowej. Dodatkowo, jesienią 2016 r. stał na czele zewnętrznego zespołu, który przeprowadzał audyt Akademii Legii, więc orientuje się też w specyfice naszej organizacji. Richard w trakcie swojej pracy dla Legii ma dzielić się swoją wiedzą z każdym pracownikiem, więc jestem pewien, że jego obecność będzie impulsem do dalszego rozwoju.

Grootscholten pracował także w Sparcie Rotterdam, która pod jego opieką aż trzykrotnie była nominowana do nagrody Rinusa Michelsa dla najlepszej akademii w Holandii. Raz udało jej się wygrać, wyprzedzając m.in. słynną akademię Ajaksu Amsterdam. Poza Feyenoordem, Zagłębiem Lubin i Spartą Rotterdam, Holender pracował również m. in. jako doradca w FK Kubań Krasnodar, w holenderskiej federacji piłkarskiej KNVB, a także w roli dyrektora technicznego w kanadyjskim Vancouver Whitecaps FC. - Wasz kraj był zawsze nieoszlifowanym klejnotem w moich oczach, jeśli chodzi o potencjał piłkarski, który, jak wiemy, udało się zrealizować w latach 70. i który z pewnością uda się wyzwolić ponownie - przyznał nowy pracownik Legii po podpisaniu kontraktu.

Więcej o:
Komentarze (7)
Wielkie wzmocnienie Akademii Piłkarskiej Legii. Rozwijał jedną z najlepszych akademii na świecie
Zaloguj się
 • contra-re

  Oceniono 4 razy 4

  Wreszcie znakomita decyzja w Warszawie. To potrwa lata zanim zbierze się owoce, ale lepiej teraz niż nigdy. Tylko dajcie mu pełną swobodę w podejmowaniu decyzji, a za 5-6 lat będą efekty.

 • t0tylk0ja

  Oceniono 3 razy 3

  To jest super wiadomość, tylko to za mało. Potrzebni są trenerzy z Holandii, Hiszpanii, którzy będą pracować z naszymi dziećmi i potem z młodzieżą. Tylko oni mogą systemowo uczyć prawidłowej techniki. Polscy trenerzy tego nie zrobią, bo nie potrafią. By uczyć techniki trzeba ją mieć. Nie wystarczy teoria. Trener, który jej nie ma może uczyć starszych ukształtowanych piłkarzy. Będzie ustalał taktykę itp. Dzieci muszą uczyć osoby, które same będą umiały pokazać jak ułożyć stopę przy przyjęciu piłki, by nie odskoczyła itd. itp. W polskich akademiach są potrzebni trenerzy z Holandii, którzy będą uczyli futbolu od podstaw. Inaczej zawsze te 0-5 z Hiszpanią będzie się nam odpijało czkawką. Legię na pewno stać na kilku takich szkoleniowców. Presingu, ustawienia na boisku, mogą uczyć byli polscy piłkarze, ale techniki ich nie nauczą, bo jej prócz kilku wyjątków nie mieli.

 • lol76

  Oceniono 2 razy 2

  Fajnie - ale musimy zrozumiec jedno... To tylko kropla w morzu.

 • weston4

  Oceniono 3 razy 1

  Pewnie się nie znam, ale gostek który spędza po 2-3 lata w różnych akademiach piłkarskich nie ma pojęcia co robi. Brzmi fajnie na papierze( doświadczenie) ale efektów jego pracy zobaczyć nie można.Lepiej zatrudnić młodego z kilkuletnim doświadczeniem, ze swoją wizją i który zwiąże się i zostanie w klubie ma lata.

 • religijnych.uczuc.obraza

  Oceniono 2 razy -2

  Piardłem z przejęcia tą wiadomością.

 • info0

  Oceniono 3 razy -3

  Taaa. Koleś miał zasługi, kiedyś. Od tego czasu akademia PSV i Ajaxu są na topie w Holandii od lat.

 • biggbos

  Oceniono 3 razy -3

  NAWALKA TRENEREM A RUDY KSIEGOWYM???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX