Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Wisła Kraków bliżej odzyskania licencji? Krzysztof Rozen: Dobre sygnały z Krakowa cieszą, ale do odwieszenia potrzebne są podstawy

Przewodniczący Komisji ds. Licencji Klubowych Krzysztof Rozen ustosunkował się do słów Zbigniewa Bońka o tym, że licencja Wisły powinna być odwieszona do 22 stycznia. Musimy być rzetelni i opierać się na dokumentach - przypomniał w rozmowie ze Sport.pl. - Jesteśmy przychylnie nastawieni i wolimy, by o pozycji klubu w tabeli decydowało boisko, ale mówiąc kolokwialnie klub musi nam dać sobie pomóc.

Kacper Sosnowski: Zbigniew Boniek w rozmowie z portalem Weszło.com stwierdził, ze licencja Wisły powinna być odwieszona do 22 stycznia, bo „wszystko idzie w dobrym kierunku, a w Wiśle pojawili się ludzie, z którymi można normalnie rozmawiać”. Wszystko się zgadza?

Krzysztof A. Rozen: W PZPN jest Dział ds. Licencji Klubowych i to on jest w bezpośrednim kontakcie z klubem. To do niego spływają wszelkie dokumenty. Kierownik Działu ma swoich analityków, opracowania i raporty wraz z wnioskami są przekazywane do mnie jako Przewodniczącego Komisji ds. Licencji i dalej do członków Komisji. To na wniosek Kierownika Działu Komisja może podjąć decyzję o zawieszeniu, czy też odwieszeniu licencji. Ten Dział, a także zapewne w tym przypadku prezes Boniek, mają na bieżąco dostęp do szerszego katalogu informacji niż ja czy my jako Komisja. Rozmawiałem z prezesem Bońkiem. on jest optymistycznie nastawiony. Rozumiem, że Dział Licencji jest w bieżącym kontakcie z klubem, otrzymuje informacje i wyjaśnienia. W mediach pojawiają się też pozytywne doniesienia, atmosfera wokół Klubu się polepsza i rozumiem, że sytuacja się stabilizuje. Natomiast my jako Komisja ds. Licencji działamy zgodnie z przepisami naszej konstytucji czyli Podręcznika Licencyjnego zatwierdzanego przez Zarząd PZPN. Chcemy i musimy być rzetelni i profesjonalni i musimy opierać się na dokumentach. Ja na dzień dzisiejszy jeszcze nie dostałem wniosku w sprawie odwieszenia licencji Wiśle, ale prawdą jest, że mamy spotkanie komisji 22 stycznia, gdzie będziemy zajmować się sprawami dotyczącymi nadzoru finansowego kilku innych klubów. Jeśli do tego czasu dostaniemy dokumenty, o które poprosiliśmy Wisłę, i wniosek o odwieszenie licencji, to na pewno się tym niezwłocznie zajmiemy.

Czyli najważniejsza na chwile obecną, oprócz lepszych relacji z działaczami, które pomagają w wyjaśnieniu spraw, jest opinia kancelarii prawnej na temat umowy Wisły z Alelegą i NCP.

- Co do tych lepszych relacji: rozmawiałem kilka razy z Rafałem Wisłockim, otrzymałem zapewnienia, że nasze decyzje zostały przyjęte ze zrozumieniem. Klub stara się jak najszybciej spełnić nasze wymagania. Rozumiem też, że działacze nie unikają rozmów, wykonują sporą pracę. Co do drugiej kwestii, to mamy już wybraną niezależną kancelarię prawną, która jak rozumiem opracowuje niezależną opinię dotyczącą zawartej w grudniu umowy sprzedaży.

To ponoć kancelaria z Krakowa, którą pan pozytywnie zaopiniował. Nie chcieliście w tej sprawie poprzestać na wyjaśnieniach od prawników z LSW Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy 

- Nie byłoby to profesjonalne gdybyśmy podejmując naszą decyzję opierali się na opinii kancelarii, która jest stroną w sprawie. Komisja była zgodna co do tego, że byłby to oczywisty konflikt interesów.

A jak już dostaniecie wyjaśnienie w kwestii akcjonariuszy, to zabierzecie się za finanse?

- Cały czas najważniejsze dla nas są dwie sprawy. Chcielibyśmy zamknąć kwestię własności akcji Wisły Kraków S.A. i poznać obecną sytuację finansową klubu oraz plan finansowy na dokończenie sezonu. W tej drugiej kwestii pewności co do sprawdzalności prognoz mieć nigdy nie będziemy, ale chcemy mieć komfort, by z rozsądkiem założyć, że klub będzie miał środki, by zagrać w Ekstraklasie do końca maja. Zależy nam aby zachować integralność rozgrywek Ekstraklasy dlatego chcemy klubowi pomagać. Zawsze to podkreślam.  

Z rzetelną prognozą finansową będzie problem, bo działacze Wisły nie dysponują obecnie dokumentami finansowymi za 2018 rok. Zostały one zabrane przez prokuraturę.

- Wiem, że z przygotowaniem dokumentów finansowych za 2018 rok klub ma problem, bo trudno mu dotrzeć do wszystkich zeszłorocznych danych, ale będziemy się starali patrzeć na to przychylnie.

Sporo osób pomaga klubowi finansowo, piłkarze dostali pensje. To pewnie też ma znaczenie dla postrzegania klubu przez Komisję?

- Z wszelkich dobrych medialnych informacji czy sygnałów z klubu o tym, że jego pracownicy dostali zaległe wypłaty się oczywiście cieszymy, ale musimy potwierdzić je od strony formalnej. By odwiesić klubowi licencje potrzebne są podstawy. My nie chcemy nikomu zaszkodzić, nie chcemy rozbijać rozgrywek, jesteśmy przychylnie nastawieni i wolimy, by o pozycji klubu w tabeli decydował wynik z boiska.  Ale mówiąc kolokwialnie, klub musi nam dać sobie pomóc.

Więcej o:
Komentarze (9)
Wisła Kraków bliżej odzyskania licencji? Krzysztof Rozen: Dobre sygnały z Krakowa cieszą, ale do jej odwieszenia potrzebne są podstawy
Zaloguj się
 • pawel.ccc

  Oceniono 8 razy 8

  Jak można odwiesić Wisłę 22 stycznia jak dopiero tydzień później odbędzie się posiedzenie sądu rejestrowego w sprawie określenia i wpisania właścicieli, Prezesa i Zarządu Klubu do KRS ? Bez wpisu do KRS Komisja Licencyjna PZPN w ogóle nie powinna rozmawiać z osobami podającymi się za przedstawicieli czy właścicieli klubu.

 • wassercug_fajwel

  Oceniono 5 razy 5

  Jedyna racja to degradacja!
  Bankruci niech biegają w B -klasie!

 • bubba222

  Oceniono 2 razy 2

  wie ktoś może,obeznany w prawie ,czy jeśli Vanna fizycznie posiada akcje klubu,czy jest ich właścicielem?...I czy można go zmusić,żeby je zwrócił,jeśli nie jest?...Co może klub,jeśli jest właścicielem akcji,ale nie posiada ich fizycznie?...

 • ramon57

  0

  Bodajże wczoraj była informacja, że sąd w Krakowie od trzech dni oczekuje na umowę po angielsku i tłumaczenie umowy na język polski dokonane przez tłumacza przysięgłego (nie dowolnego spolszczenia umowy jakie przygotowali sobie prawnicy Wisły). Czy w tym przypadku Komisja Licencyjna uznaje, ze jakieś biuro prawne wyda bardziej prawidłową interpretację kto jest właścicielem Wisły, niż sąd do którego zwrócił się Zarząd Wisły z prośbą o wpisanie do KRS nowych władz klubu?

 • 1group

  0

  Boniek i "bońkowi" mataczą,bo wiedzą,że kibice innych drużyn będą wściekli za nierówne traktowanie klubów. Wiedzą też,że licencję dadzą,bez względu na to,czy Wisła spełni warunki,czy nie. Tu jest Polska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX