Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Wisła Kraków. Komisja ds. Licencji PZPN kontrolowała klub w październiku. "Spełniał on wymogi finansowe"

Wisła była prześwietlana przez PZPN w październiku 2018 roku. - Od strony formalnej klub spełniał wymogi finansowe - usłyszeliśmy od przewodniczącego Komisji ds. Licencji Klubowych. To każe zapytać, czy nadzór tej komisji nad klubami nie jest czysto teoretyczny. KL zajęła się Wisłą dopiero po "pojawiających się informacjach prasowych."

- Komisja ds. Licencji Klubowych działa na podstawie podręcznika licencyjnego. Możemy poruszać się w ramach tej naszej konstytucji. Możemy używać tylko takich instrumentów na jakie pozwala nam ten podręcznik. Różne głosy na temat tego co komisja mogła i powinna robić traktowałbym z przymrużeniem oka – mówił w czwartkowy wieczór Krzysztof Rozen, przewodniczący organu PZPN, do którego należy wnikliwe badanie klubów przed każdym sezonem. Weryfikowanie czy do Ekstraklasy się nadają, czy spełniają kilkaset kryteriów związanych m.in. z infrastrukturą, szkoleniem, zarządzaniem, realizacją umów, ale też finansami.

Badanie tej ostatniej kwestii do wdzięcznych nie należy. Kluby, oprócz składania finansowych raportów, przedstawiają prognozy. To czy Wisła Kraków w sezonie 2018/19 uzyska 30 mln wpływów z transferów to oczywiście rzecz, której nikt w PZPN nie może być pewnym, ale też nikt kategorycznie nie może podważyć. Kluby, co do których jest podejrzenie, że budżety spinają tylko na papierze, obejmowane są nadzorem finansowym. Tak w maju stało się w przypadku „Białej Gwiazdy”. Oznaczało to, że organ PZPN baczniej przyglądał się klubowej księgowości, a ostatnią kontrolę prowadził w październiku. Czy ona coś dała?

- Mieliśmy swoje obiekcje. Z przekazywanych nam dokumentów, czyli od strony formalnej, wynikało że klub spełnił wtedy wymogi finansowe – powiedział Krzysztof Rozen. Dodał, że komisja sprawdzała wtedy m.in. kryteria F.09. Czytamy w nich:

„Wnioskodawca musi dowieść, że na dzień 31 października roku kalendarzowego, w którym rozpoczyna się dany Sezon Licencyjny, nie posiada przeterminowanych zobowiązań wobec klubów piłkarskich z tytułu działalności transferowej oraz żadnych przeterminowanych zobowiązań wobec pracowników których termin płatności upłynął do dnia 30 czerwca roku kalendarzowego, w którym rozpoczyna się dany Sezon Licencyjny oraz z tytułu prawomocnych wyroków Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN, wydanych do dnia 30 czerwca, włącznie, roku kalendarzowego, w którym rozpoczyna się dany Sezon Licencyjny.”

Gra w kotka i myszkę między klubem a PZPN-em może w ramach tych przepisów trwać długo, a związek może być ostatnią instytucją, która dowie się, że klub jest bankrutem. Prowadzona w październiku kontrola badała bowiem sprawy osób chronionych licencją sprzed kilku miesięcy. Tymczasem klub do 30 czerwca to co musiał, to piłkarzom zapłacił. Pensji nie przelewał od 1 lipca. Ten stan trwa do dziś (nie licząc drobnych wpłat z darowizn kibiców). W kasie Wisły jest pusto. Trudno mieć pretensje do samej KL, która jak oznajmił Rozen, działa wedle obowiązujących paragrafów, ale ta sytuacja pokazuje, że te paragrafy zawodzą.

Zresztą w niemal każdym komunikacie KL dotyczącym Wisły w ostatnich kilku miesiącach pojawia się wątek, że komisja podjęła jakieś kroki w związku z „pojawiającymi się informacjami prasowymi”.

Tak było też w ramach nałożonego na klub w listopadzie obowiązku „comiesięcznego przedstawiania sprawozdania finansowego wraz ze szczegółowym zestawieniem zobowiązań licencyjnych.” Komisja ds. Licencji Klubowych zadziałała nie na podstawie prowadzonej miesiąc wcześniej kontroli, tylko tego, co jej członkowie wyczytali w prasie.

Więcej o:
Komentarze (25)
Wisła Kraków. Komisja ds. Licencji PZPN kontrolowała klub w październiku. ?Spełniał on wymogi finansowe?
Zaloguj się
 • arius9

  Oceniono 9 razy 9

  Były jakieś problemy, ale kumple Miśka wyjaśnili wszystko cierpliwie i rozwiali wszelkie wątpliwości.

 • scierplaminoga

  Oceniono 8 razy 8

  przypomnę że nie jedna zawalona hala, też spełniała wymogi. Ostatnio wymogi wszelakie spełniało sporo escape roomów, a większość knajp z kuchennych rewolucji, gdzie karaluchy były szefami kuchni były czyste w sanepidzie jak łza. No i przypomnijmy, że niby w fabrykach nie można umów śmieciowych, a jednak ludzie tak pracują. No i tak wygląda to w każdej dziedzinie w Polsce, licencje, pozwolenia, wódka, koperta, taka sytuacja.

 • mer-llink

  Oceniono 7 razy 7

  A było tak:
  Rozen: - Ceść, Misiek, tu PZPN.
  Misiek: - Cześc Krzychu, tu ja. Czego tam?
  Rozen: - Zanotuj, dziś jest 13 października 2018.
  Misiek: - Przeciez nie piątek.
  Rozen: - Sobota. ALe może też być pechowa.
  Misiek: - CO motasz, Krzychu?
  Rozen: - Za dwa tygodnie przyjeżdża do was kontrol.
  Misiek: - Kontrola. Jaka?
  Rozen: - No mamy z Krychą zbadać, czy u was w kasie styka.
  Misiek: - Styka? Słyszałem. NAwet o trzech.
  Rozen: - Co trzech?
  Misiek: - Tu u nas było trzech malarzy o tym nazwisku, ojciec i synowie. Dosyć robotni - kasy mieli jak lodu.
  Rozen: - A co mnie malarze. Co najwyszej Malarz z Legii mnie interesuje. Więc jak przyjedziemy, żeby tam u was stykało w finansach.
  Misiek: - Styknie, Krzychu.Nie bój się. MArzenak tak policzy, ze będzie wylakierowane..
  Rozen: - Jak mówisz, że styknie na pewno, to może ja nie musze przyjeżdżać? Wiesz, mam wtedy wyjazd do Dubaju, to by mi krzyżowało...
  Misiek: - Jedź do Dubaju. Tu styknie. Masz moje słowo.
  Rozen: - Dobra, to przyślę Krychę.
  Misiek: - Fajnie. Marzenka zabierze ją na manikiur hybrydowy i jej tam wszystke papiery pokaże, że styka.
  Rozen: - Hybrydowy? To jaki?
  - Misiek: - No, zawiezie ja na ten manikiur swoja nowa hybrydą.
  Rozen: - Jaką?
  Misiek. - Cienias. Porsze Panamera.
  Rozen: - Porsche.... Eee, to ja lece do Dubaju.
  Misiek: - Dobrej drogi. Odkrytke mi przyslij.
  Rozen: - MAsz to jak w banku.
  Misie: - Ty stykanie też masz . Bez odbioru.

 • 1group

  Oceniono 7 razy 7

  Spełniali warunki finansowe nie płacąc piłkarzom,ani za wynajem boiska?

 • signum_t

  Oceniono 7 razy 7

  Cud nad Wisłą! Za ile?

 • hockib

  Oceniono 6 razy 6

  Państwo teoretyczne. Klub bankrutem, czterdzieści milionów długu, ale komisja licencyjna niczego niepokojącego w kontrolach nie dostrzegła.

 • pczar

  Oceniono 4 razy 4

  ... czy w Polsce wszystko jest teoretycznie?

 • bubba222

  Oceniono 4 razy 4

  komisja licencyjna nie dowiedziała się,że od 1 lipca klub przestał płacić...po co więc ta komisja?figuranci biorący wypłatę?...

 • purre

  Oceniono 3 razy 3

  Wysłać "kominiarzy" i kilka więźniarek pod PZPN i na Reymonta. W razie ucieczki, strzelać bez ostrzeżenia! "Program naprawczy tzw. polskiej piłki."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX