Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Wisła Kraków. Adam Pietrowski: Umowa nieważna? Mats Hartling się z tego śmieje

- Na jakiej podstawie puszcza się taki komunikat? Przecież prima aprilis mamy w kwietniu. To jest w pełni nielegalne. Są stosowne klauzule w umowie. Przecież w środę działacze TS Wisła wysłali do pana Hartlinga e-maila, że chcą jak najszybciej podpisać nową umowę z nami, tylko już bez pana Vanna Ly. Dlatego jestem zdziwiony, gdy kilka godzin później czytam komunikat, że jest nowy prezes i TS ma udziały - powiedział Adam Pietrowski.

W środę 2 stycznia 2019 roku unieważniono umowę przejęcia Wisły Kraków SA przez Panów Vanna Ly i Matsa Hartlinga. Oznacza to, że prawnie jedynym akcjonariuszem piłkarskiej spółki jest Towarzystwo Sportowe "Wisła" Kraków.

Ponieważ warunki umowy z nowymi właścicielami nie zostały wypełnione, transakcję uznano za nieważną, co TS Wisła zasugerowało już w komunikacie wydanym 31 grudnia wieczorem („Uznano, że na chwilę publikacji komunikatu warunki umowy nie zostały spełnione”). Według naszych informacji ostatnim etapem było przesłanie jej pisemnego unieważnienia do inwestorów, co już musiało nastąpić bowiem na oficjalnej stronie TS-u pojawiła się wieczorem taka informacja:

W środę 2 stycznia 2019 roku unieważniono umowę przejęcia Wisły Kraków SA przez Panów Vanna Ly i Matsa Hartlinga. Oznacza to, że prawnie jedynym akcjonariuszem piłkarskiej spółki jest Towarzystwo Sportowe „Wisła” Kraków.

Na łamach portalu Dziennikpolski24.pl do sprawy odniósł się Adam Pietrowski, czyli człowiek koordynujący przejęcie Wisły Kraków i w ostatnich dniach pełniący obowiązki prezesa klubu.

- Na jakiej podstawie puszcza się taki komunikat? Przecież prima aprilis mamy w kwietniu. To jest w pełni nielegalne. Są stosowne klauzule w umowie. Przecież w środę działacze TS Wisła wysłali do pana Hartlinga e-maila, że chcą jak najszybciej podpisać nową umowę z nami, tylko już bez pana Vanna Ly. Dlatego jestem zdziwiony, gdy kilka godzin później czytam komunikat, że jest nowy prezes i TS ma udziały - powiedział Pietrowski.

Polak odniósł się też do sytuacji ze stanem zdrowia Vanny Ly, który miał mieć zawał - Pan Hartling rozmawiał z jego żoną. Ta twierdzi, że jest obecnie w szpitalu, bo miał zawał serca. Ale nie mam na to dowodu. Ciężko mi to ocenić. Sam nie jestem pewny, czy ta historia jest prawdziwa, czy nie. Nie mogę tego ocenić, nie mam na to dowodu. W środę jestem za granicą, ale w czwartek rano będę się z nim [Hartlingiem - red.] kontaktował.

- Jestem bardzo zdziwiony. Jestem w szoku, jak Vanna Ly się zachował. Jeżeli naprawdę miał atak serca, to przykro mi, rozumiem, ale jeśli nie, to nie wiem, o co chodzi - zakończył Pietrowski.

Wisła Kraków, czyli dziwna umowa sporządzona tylko po angielsku

W Wiśle Kraków nowy rok na razie upływa pod znakiem rozmów i konsultacji, głównie z prawnikami. Zarząd TS w ciągu ostatnich pięciu dni niemal codziennie spotyka się w swoim gronie i dyskutuje nad strategią działań. Pomagają w tym zewnętrzni prawnicy, którzy też przyjrzeli się zawartej z NCP i Alelegą umowie. Ta mówiła m.in o sprzedaży klubu inwestorom za złotówkę oraz przelaniu 12,2 mln pożyczki na klubowe konto do 28 grudnia (chociaż według naszych informacji co do dat i wynikających z nich obowiązków były tam jeszcze inne punkty).

Dokument został jednak sporządzony wyłącznie po angielsku (władze Wisły SA nie naciskały na polską wersję), co rodziło pewne problemy związane z jasną interpretacją niektórych punktów. Podpisaną 22 grudnia umowę przetłumaczono dopiero po problemach z przelewem od inwestorów. W nowym roku operowano już na jej polskiej wersji. Wedle naszej wiedzy w ostatnim czasie na Reymonta zajęto się głównie odzyskiwaniem dokumentów akcji. Jeśli zdeponowane były one w jednej z warszawskich kancelarii, która zajmowała się umową od strony inwestorów, nie powinno z tym być problemów. Akcje Wisły Kraków były imienne, a nie na okaziciela, więc w sytuacji unieważnienia umowy nie mają one dla kupujących wartości.

Wiadomo jednak, że ciekawym wątkiem umowy są zapisy między stronami dotyczące kar za brak realizacji pewnych punktów. Było ich kilka. Na razie wiadomo o jednej. Jeśli nowi inwestorzy przejęliby klub mogli obawiać się m.in kary 1 mln euro za nieotrzymanie licencji na sezon 2019/20. To miał być paragraf mobilizujący ich do wysiłku w tej sprawie. Na piątek klub zapowiedział konferencję prasową w sprawie ostatnich wydarzeń na Reymonta.

Więcej o:
Komentarze (19)
Wisła Kraków. Adam Pietrowski: Umowa nieważna? Mats Hartling się z tego śmieje
Zaloguj się
 • 0apud0

  Oceniono 8 razy 8

  Chyba szykuje się długa batalia sądowa o to, kto faktycznie jest właściwielem Wisły Kraków SA.

 • cehaem

  Oceniono 6 razy 6

  >Na razie wiadomo o jednej. Jeśli nowi inwestorzy przejęliby klub mogli obawiać się m.in kary 1 >mln euro za nieotrzymanie licencji na sezon 2019/20.

  Komu by ja mieli zaplacic? Swietemu Mikolajowi? A jak nie maja pieniedzy?

  Kazdy gluchy i slepy rozumie, ze to ustawka, by nikt sie nie pytal o grzeszki poprzedniego zarzadu. Dlaczego Sarapata nie ma na karku CBA za przelewy do SK i "partnera biznesowego" podczas gdy sa niezaplacone rachunki i pensje?

 • zibi1010

  Oceniono 4 razy 4

  zdegradować do 4 ligi i po kłopocie - już nikomu nie bedzie zależeć na akcjach!

 • benusek

  Oceniono 10 razy 4

  Gdzie jest Boniek i jego PZPN. Kluby w Polsce są biedne i nie stać ich na dobrych Prawników, dlatego powinny mieć wsparcie od Związku. Boniek i jego koledzy powinni zrozumieć że sprawa Wisły kładzie się cieniem na PZPN i całym Sportem w Polsce.

 • unnabujp

  Oceniono 3 razy 3

  Gdzie jest Zero i pol tuzina sluzb jawnych, tajnych i dwuplciowych, sarapata i kibolami i dwa slupy trzeci tydzien robia sobie jaja.

 • ramon57

  Oceniono 3 razy 3

  Polska wersja umowy nie jest podpisana, więc raczej ważna będzie interpretacja angielskojęzycznych prawników (i to na pewno native'ów). Poza tym jaki sąd jest wpisany jako właściwy do rozstrzygania ewentualnych nieporozumień?

 • mazzini890

  Oceniono 2 razy 2

  Akurat na miejscu pana Hartlinga nie śmiałbym się.Niech idzie z przekrętem do sądu i udowodni że klub jest nadal jego.

 • vicenteolivio

  Oceniono 4 razy 2

  PIETROWSKI, TY PAŁO!!!
  Kolejny dyletant, który chce robić wałki z leszczami i hochsztaplerami pokroju tego alfonsa Hartlinga. Idźcie się wszyscy wypałować, na czele z tobą, palancie Pietrowski!!!

 • Oceniono 1 raz 1

  Benusek co ty człowieku piszesz za farmazony co ma Boniek do niezależnej spółki ekstraklasa oraz samodzielnych klubów piłkarskich PZPN jest od organizacji rozgrywek etc. a nie od mieszania się w sprawy finansowe prywatnych spółek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX