Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Wisła Kraków - Lech Poznań 0:1. Limit, pragmatyzm i stopniowe zmiany

Około dwadzieścia minut gry piłką, a później powrót do wyrachowanego futbolu. Kolejorz nadal notuje spore przestoje, ale coraz skuteczniej odbudowuje ustawienie i szybciej przechodzi z obrony do ataku.

Wylany fundament

Cztery mecze pod wodzą trenera Nawałki, trzy zwycięstwa, trzy razy bez straconego gola. Chociaż o imponującym stylu nie ma mowy, to raz na jakiś czas da się dostrzec mgliste efekty pracy nowego sztabu. Póki co bez dalekosiężnych wniosków – lechici częściej wygrywają i właśnie na podstawie wyników można zbudować coś solidnego.

Dlatego na tym etapie nie ma w ogóle sensu przywiązywać wagi do tego, czy gra wygląda estetycznie, czy wręcz przeciwnie. Trudno, żeby w niecały miesiąc szkoleniowcowi udało się naprawić wszystkie problemy. Zdecydował się na leczenie doraźne i skoncentrował na czymś, czego zawodnicy potrzebowali zdecydowanie najbardziej.

W Poznaniu wreszcie widać namiastkę pewności siebie i odpowiedzialności za zespół – dokładnie tyle, ile jest potrzebne przed przerwą zimową. Wszystko inne można uznać za miły dodatek.

Procent piłki w piłce

Na samym początku spotkania można było odnieść wrażenie, że obie ekipy postawiły na całkiem podobną taktykę. W gruncie rzeczy chodziło o szybkie rozegranie na jeden kontakt i ograniczenie przestrzeni przeciwnikowi już w momencie wprowadzenia piłki do gry. Jeden warunek: miało się obyć bez wybijania na oślep.

Rzeczywistość zweryfikowała wstępne założenia. Wisła wytrzymała w takim układzie do zejścia z boiska Bashy (62. minuta, za niego Patryk Plewka), Lech odpuścił po dwudziestu minutach. Trzeba jednak przyznać, że pierwsza połowa stała na dość wysokim poziomie nie tylko pod względem jakości podań, ale przede wszystkim samego pomysłu na grę i jego realizacji.

Zanim poznaniacy zdecydowali się przejść do trybu „pragmatyzm”, warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które bardzo pozytywnie wpływały na obraz gry. Różnicę można było dostrzec już w samym rozegraniu od linii obrony.

20-minutowy bonus

Wisła Kraków - Lech PoznańWisła Kraków - Lech Poznań Screen

Szeroko ustawieni stoperzy, Tiba schodzący na wsparcie. Zamiast długiego podania w kierunku ofensywy, Kolejorz podejmuje próbę gry po ziemi. Vujadinović zamiast natychmiast pozbyć się futbolówki, stara się wytrzymać napór rywala i precyzyjnie uruchomić kolegę z drużyny. Dzięki niemu Klupś i Wasielewski są w stanie wyprowadzić dobry atak zakończony uderzeniem w poprzeczkę tego drugiego.

Właśnie do ok. 20. minuty poznaniacy próbowali wyjść spod pressingu przeciwnika krótkimi podaniami. Dużą rolę odegrali Amaral i Klupś – pierwszy pokazywał się do gry Tibie w środkowej strefie, drugi był bardzo aktywny na skrzydle.

Wisła Kraków - Lech PoznańWisła Kraków - Lech Poznań Screen

Rogne również mógł wzbudzić zainteresowanie swoim wprowadzeniem piłki w 10. minucie. Przesuwając się bliżej centralnego sektora, zmniejszył odległości pomiędzy dwoma częściami formacji i tym samym upłynnił rozegranie. Jednocześnie jego miejsce zajął Vujadinović, a Kostewycz przesunął się bliżej środka. Dzięki temu duet Klupś-Wasielewski znalazł się w sytuacji 2v1 z Pietrzakiem. Ostatecznie przewaga nie została wykorzystana – za chwilę lukę uzupełnił Basha.

W związku z tym, jak łatwo można się domyślić, w dalszej części meczu pojawią się przynajmniej dwa problemy: odległości pomiędzy linią defensywy a środkiem pola i pressing.

Bez względu na okoliczności

Zmiana stylu nie wynikała z „widzimisię” trenera Nawałki, a warunków, jakie postawił rywal. Podczas gdy lechici próbowali wychodzić spod pressingu i grać odważnie, gospodarze „po prostu” to robili. Poznaniakom trzeba zwrócić honor, że w pierwszym kwadransie stworzyli nieco większe zagrożenie pod bramką Lisa, ale jeśli wziąć pod uwagę jakość podań i realizację założeń, wiślacy nie mieli sobie równych.

Pressing Wisły przede wszystkim nie był celem samym w sobie, a faktycznie miał doprowadzić do przechwytu. Halilović po podaniu Kostala o mały włos nie wykorzystał nieporozumienia na linii Putnocky-Tiba.

Wisła Kraków - Lech PoznańWisła Kraków - Lech Poznań Screen

Podobnie zresztą wyglądała kwestia rozegrania w okolicach 20.-30. metra przed bramką przeciwnika. Chociaż goście starali się zawężać pole gry i odcinać poszczególne strefy (tu: Trałka, Tiba i Amaral wyłączają trzy kierunki Wojtkowskiemu), to robili to w sposób bierny. W tym samym czasie Kort balansuje między liniami, istnieje też szansa przeniesienia ciężaru gry. Żaden z poznaniaków nie pokusił się o przechwyt.

Wisła Kraków - Lech PoznańWisła Kraków - Lech Poznań Screen

Przede wszystkim warto jednak wrócić do pressingu z pierwszej grafiki, kiedy Vujadinović wprowadza piłkę do gry. Jest on o tyle istotny, że podopieczni Stolarczyka praktycznie się nie cofali. Niejednokrotnie zostawali bardzo wysoko – gotowi do odbioru możliwie jak najwyżej i jak najszybciej. Wykorzystywali każdy moment zawahania gości. Powyżej widać, jak Wasielewski stara się uruchomić Klupsia, ale robi to na tyle nieumiejętnie, że futbolówka pada łupem Bashy. Następnie on i Kostal ściągają uwagę rywala, a Pietrzak wychodzi na czystą pozycję, z której może spokojnie dośrodkować na 11. metr (wrzutka z bocznego sektora pola karnego; defensywa Lecha ustawiona wąsko).

Nie był to jednorazowy przypadek, kiedy Biała Gwiazda łączyła ograniczanie stref z szybką reakcją. Przede wszystkim było to widoczne na flankach – Basha przesuwając się, nie odkrywał środka pola, bo w odwodzie pozostawali jeszcze Kort i Halilović. Zwłaszcza ten pierwszy wykonywał kawał dobrej roboty w doskoku i odbiorze.

Tryb „pragmatyzm”

Po wykorzystaniu 20-minutowego limitu na grę piłką, Kolejorz zdecydował się powrócić do bezpieczniejszej i przede wszystkim sprawdzonej opcji. Rozsądek wziął górę nad stylem, a trener podjął decyzją w odpowiednim momencie – Wisła nie zdołała wyjść na prowadzenie, mimo że coraz mocniej dominowała.

Dlatego poznaniacy zamienili krótkie zagrania wprowadzające, które kilkakrotnie skończyły się stratą i groźnym atakiem rywala, na większe pole do gry. Odległości pomiędzy linią obrony a środkową strefą zdecydowanie się powiększyły.

Wisła Kraków - Lech PoznańWisła Kraków - Lech Poznań Screen

Bardzo dobrze było to widoczne na szerszym planie, w momencie gdy futbolówka krążyła od jednego defensora do drugiego. Lechici nie mieli żadnych szans na uruchomienie Amarala, który nie wychodził do podania.

Mimo wszystko zmiana w strategii wyszła Kolejorzowi na dobre. Skoncentrował się na odbudowywaniu ustawienia po stracie, dzięki czemu był w stanie dusić w zarodku ataki przeciwnika. Jednocześnie zbiegło się to z zejściem z boiska Bashy – wówczas rozegraniu wiślaków zaczęło brakować dokładności, stracili spoidło ustawienia, a w efekcie wiele akcji bardzo szybko paliło na panewce.

To wszystko pokazuje, że trener Nawałka dość metodycznie wprowadza wszelkie zmiany. Z jednej strony jego Lech próbuje grać piłką, ale z drugiej – gdy pojawia się większe zagrożenie – wraca do sprawdzonej, chłodnej kalkulacji. Mało komu taki styl przypadnie do gustu, ale w tej chwili właśnie takie działanie można uznać za całkiem logiczne. Fundament został wylany, teraz czas na nowe konstrukcje.

Ikona Sportu 2018 czytelników Sport.pl to:
Adam Bielecki i Denis Urubko
9%
Bartosz Kurek
25%
Michał Kubiak
5%
Vital Heynen
3%
Kamil Stoch
17%
Stefan Horngacher
3%
Robert Lewandowski
4%
Robert Kubica
13%
Andrzej Bargiel
3%
Justyna Święty-Ersetic
5%
Michał Haratyk
0%
Adam Kszczot
2%
Wojciech Nowicki
0%
Anita Włodarczyk
3%
A. Kobus-Zawojska, M. Springwald, M. Wieliczko i K. Zillmann
0%
Reprezentacja Polski w amp futbolu
8%
Więcej o:
Komentarze (15)
Wisła Kraków ? Lech Poznań 0:1. Limit, pragmatyzm i stopniowe zmiany
Zaloguj się
 • ketjow1978

  Oceniono 7 razy 7

  Wisła zagrała niezły mecz, po Lechu widać było jeszcze złe przygotowanie do sezonu przez poprzedni sztab szkoleniowy. Dlatego nie ma na razie co mówić o stylu, Nawałka ratował to co dało się uratować. Teraz ma zimę na pracę z zespołem. Mam nadzieję że Rutkowski kupi mu stopera i defensywnego pomocnika, a Gumny zimą nie opuści Lecha.

 • kbyczek

  Oceniono 1 raz 1

  Dziękuję, Pani Olu. Pani analizy coraz bardziej trafne. Piszę to ja, stara pyra.

 • leming666

  Oceniono 7 razy 1

  I gdzie ci fachujowcy co krytykowali Nawałkę ? Gdzie ci od rozjechania go przez Wisłę ? Tak się wszyscy znacie jak nasi kopacze grają ;)

 • mer-llink

  Oceniono 8 razy 0

  Szanowna Pani Redaktor nadal rysuje piekne trójkaciki. Otóż w każdej chwili meczu między dowolnymi graczami dowolnej druzyny podejmuję się narysowac co najmniej 5 trójkącików. Ale czy z tego cokolwiek wyniknie? A, i jeszcze dostawię gratis strzałki w róznych kierunkach....

  >> Kapitan Sagner zapytał:
  - Co za zeszyt schował pan pod bluzą?
  - To nic osobliwego, panie kapitanie - z dziecięcym rumieńcem odpowiedział kadet Biegeler. - Służę panu.
  Na zeszycie był napis: "Schematy wielkich i sławnych bitew… ułożone przez c. i k. oficera Adolfa Bieglera."
  Schematy te były straszliwie proste. ...Wszystkie były jednakowe.
  W każdym z nich kadet Biegler narysował pewną ilość kwadracików...
  Po obu stronach było lewe skrzydło, centrum i prawe skrzydło. W tyle stały rezerwy i strzałki zwrócone tu i tam.
  Bitwa…podobna była do rozstawienia graczy footballowych na jakimkolwiek boisku, przy czym strzałki mogły bardzo dobrze oznaczać kierunek kopniętej piłki.
  Taka też myśl przyszła do głowy kapitanowi Sagnerowi. Dlatego zapytał:
  - Panie kadecie, pan grywa w piłkę nożną?
  Biegler zarumienił się…, zdawało się, że zaraz wybuchnie płaczem.<<
  (Jaroslav Hasek, "Przygody dobrego wojaka Szwejka...")

 • skokens

  Oceniono 3 razy -3

  Na taka gre nie da sie patrzec. Nawalka takim "stylem" (moze) zdobedzie drogie miejsce w ekstraklasie, lidze ktora nie liczy sie w europie. Moim zdaniem nie warto tak sowicie oplacac trenera ktory w ten sposob, w tak dobrej (jak na nasza lige) druzynie, tak niewiele osiagnie. Kabaret.

 • aa1000

  Oceniono 5 razy -3

  Pragmatyzm pana Nawałki :
  - odpuszczanie wygranych meczy [ME, szczególnie z Portugalią],
  - nudny futbol [ widowiskowość a'la Mourinho]

 • sander7777

  Oceniono 11 razy -7

  Koncepcja gry p. Nawałki to brak koncepcji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX