Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Wisła Kraków sprzedana. Kim są nowi właściciele klubu? "Ly Vanna jest współwłaścicielem 12 klubów"

Wisła Kraków została sprzedana. Nowi właściciele wzbudzają jednak wiele kontrowersji. O ich biznesach wiadomo niewiele. Głównym inwestorem będzie Ly Vanna. - Pan Ly Vanna z Alelegi jest członkiem rodziny królewskiej i nie udziela się publicznie. Unika prasy i mediów. Tak samo będzie też w Wiśle. W tym momencie Vanna jest współwłaścicielem bodaj 12 klubów.- mówi Sport.pl Adam Pietrowski, przyszły dyrektor sportowy Wisły Kraków.

- Nad nowym właścicielem Wisły pracowałem od lipca 2017 roku. Na spotkaniu z zarządem Wisły byłem już z  niemieckim inwestorem Marianem Ziburske z firmy Westminster. On na Śląsku wykupił kilka tysięcy mieszkań. Był zainteresowany klubem, ale nie doszło do porozumienia. Potem do Wisły chciała wejść Alelega i Noble Capital Partners, ale rozmowy się przedłużały – mówi Sport.pl Adam Pietrowski. Bardzo ważną informacją dla kibiców jest także opcja w umowie, która ma zapewnić wierzytelność nowych inwestorów. - Do 28 grudnia należy uregulować wypłaty piłkarzy, ZUS i inne opłaty. Gdyby inwestor nie zapłacił, to klub wróci w ręce TS-Wisła - taka jest opcja w umowie – dodaje przyszły dyrektor sportowy.

Współwłaściciel wielu klubów

- Pan Ly Vanna (obywatel Kambodży i Francji) z Alelegi jest członkiem rodziny królewskiej i się nie udziela publicznie. Unika prasy i mediów. Tak samo będzie też w Wiśle. W tym momencie Ly Vanna jest współwłaścicielem bodaj 12 klubów. Jest to np. New York City FC, Jokohama czy Slavia Praga. Ostatnio był na due dilligence w Victorii Guimaraes, a w listopadzie prowadził rozmowy w Fenerbahce. Jego człowiek ma także udziały w Manchester City Group. Zarząd Wisły Kraków otrzymał na spotkaniu tajne dokumenty i wszystko jest im znane. Jeśli chodzi o prezesa klubu, to zostanie nim bardzo kompetentny Polak, który jest znany w środowisku piłkarskim – mówi Pietrowski.
- Myślę, że to będzie bardzo interesujący projekt dla prezydenta Krakowa. Bo nie chodzi tylko o futbol, ale także inwestycje w miasto. Nie mogę teraz zdradzić co to będzie. Chcemy jednak wybudować także nowoczesną akademię piłkarską. Wkrótce spotkamy się z trenerem Maciejem Stolarczykiem i ustalimy czego potrzebuje klub. Opcja transferu Jakuba Błaszczykowskiego istnieje, ale nie jest ona jeszcze w pełni przesądzona – zauważa Pietrowski.

Sporo kontrowersji i mało informacji

Tuż po ujawnieniu nazw firm w Internecie pojawiło się dużo negatywnych komentarzy na temat znajomości Pietrowskiego z Matsem Hartingiem. W KRS-ie można znaleźć także spółki rejestrowane na jeden adres w Warszawie. - Z panem Matsem Hartingiem współpracujemy około 13 lat. To są biznesy inwestycyjne. Spółka w Warszawie Capital City Market to tylko filia innej spółki zagranicznej. W Warszawie mamy tylko adres biurowy i sekretarkę. W tej siedzibie nie siedzimy na co dzień - tłumaczy Pietrowski.
Już w listopadzie pojawiły się informacje, że Noble Capital Partners, którym zarządza Szwed, mógłby przejąć Wisłę. Miało się jednak okazać, że spółki nie stać na przejęcie klubu i potrzebny będzie dodatkowy inwestor. - To nieprawda, że Hartinga nie było stać na przejęcie klubu w listopadzie. Miesiąc temu faktycznie byliśmy na spotkaniu z zarządem Wisły. Przedstawiliśmy ofertę, ale klub się długo zastanawiał, bo miał inne opcje – mówi agent piłkarski.

Ly Vanna chciał przejąć Genoę

O samym inwestorze wiadomo niewiele. Wiosną rozpisywały się o nim jednak włoskie media, bo Ly Vanna chciał zainwestować w port w Genui oraz przejąć pakiet akcji włoskiej Genoa CFC, w której teraz występuje Krzysztof Piątek. O wizycie biznesmena z Kambodży pisały wszystkie największe portale sportowe. Dziennik La Repubblica twierdził, że Ly Vanna chciał zainwestować pieniądze w opuszczone tereny przy porcie, stąd rozmowy z prezydentem miasta i gubernatorem regionu. W dodatku biznesmen rozmawiał z Enrico Preziosim na temat przejęcia części udziałów w klubie, ale nic z tych planów nie wyszło.

Nowi właściciele Wisły Kraków pojawią się w piątek na meczu z Lechem Poznań i właśnie wtedy planowane jest ogłoszenie przejęcia klubu. Sam Pietrowski jest agentem piłkarskim działającym na rynku niemieckim. W jego stajni są głównie młodzi piłkarze, których transferuje do Niemiec. 

Więcej o:
Komentarze (48)
Wisła Kraków sprzedana. Kim są nowi właściciele klubu? ?Ly Vanna jest współwłaścicielem 12 klubów?
Zaloguj się
 • antirussia81

  Oceniono 25 razy 21

  "Jest współwłaścicielem 12 klubów" Ile z tych dwunastu to kluby nocne?

 • kzet69

  Oceniono 16 razy 14

  Ja piedrolę... czuję się jakbym wrócił do lat 90-tych, przecież to pralnia brudnej kasy w wersji podręcznikowej, firma krzak z adresem i telefonem + biznesmen, który nie udziela się publicznie + Kambodża zaliczany przez ONZ do najbiedniejszych krajów świata z PKB=900$ na głowę rocznie....

 • labeo

  Oceniono 14 razy 12

  Wygląda na to, że mała pralnia brudnych pieniędzy zmieni się w dużą.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 11 razy 11

  do tego jeszcze ma kluby piłkarskie w: Kolumbii, Birmie, Tajlandii,Laosie, w Neapolu i na Sycylii i w innych europejskich krajach. Transferuje między klubami zawodników, koszulki, kubeczki, smyczki, kalendarze i środki do body building.

 • darren.p

  Oceniono 12 razy 10

  Do 28 grudnia trzeba wpłacić. Mało casu krucabomba, mało casu :)

 • mariuszj_1

  Oceniono 9 razy 9

  Nowa bajka o dziewannie:
  Gdzie Vanna, cza zrobić przelew.

 • kamila3345

  Oceniono 9 razy 9

  Haha, ten Mats ma biuro na zapleczu sklepu z cygarami a chce wydać na klub 100 baniek? Buhahaha! Chyba sami w to nie wierzycie. Biuro wirtualne w biurowcu kosztuje 100 zł miesięcznie a nawet na to go nie stać. Gościu jest biedny jak mysz kościelna. Wystarczy spojrzeć jaki to typ człowieka, koszula wywinięta i ciemne okulary. Wszystkich zrobił w jajo. Buhahaha!!!!

 • oyesu

  Oceniono 11 razy 9

  Kambodza to jeden nie z najbiedniejszych krajow na swiecie wlasciwie tam nie ma biedy tam jest nedza i oni inwestuja w polska pilke, efektu jest do przewidzenia

 • polskicham

  Oceniono 8 razy 8

  slowem: Murzyny przejely wisle. To ironia losu dla kibicow wisly, szerzacych kult bialego czlowieka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX