Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Ekstraklasa. PZPN chce zmian. "Jak Polacy są lepsi od cudzoziemców, to niech to pokazują"

- Kiedyś młody piłkarz musiał mieć charakter. Być dwa razy lepszy od starszego. Teraz się go przeciska. Przepisy, żeby młodzieżowcy grali to takie prowadzenie za rączkę - mówi Sport.pl Maciej Terlecki, jeden z większych niespełnionych talentów polskiej piłki, obecnie komentator Eurosportu. W piątek na posiedzeniu zarządu PZPN ma zostać zniesiony limit obcokrajowców spoza Unii Europejskiej oraz wprowadzony obowiązek występu młodzieżowca w Ekstraklasie.

Kacper Sosnowski: W piątek na zjeździe zarządu PZPN, związek będzie chciał wprowadzić do regulaminu rozgrywek Ekstraklasy obowiązek wystawiania w meczu jednego młodzieżowca. Przyklaśnie pan?

Maciej Terlecki: - To takie zbliżenie się w stronę pięknej idei, że w klubach Ekstraklasy najchętniej powinni grać młodzi, polscy piłkarze. Najlepiej kilku, najlepiej wychowanków tego klubu, lub chociaż osób z regionu, które się oczywiście mocno z drużyną identyfikują. Tylko jak trener potem wystawi takich młodzianów i dostanie z nimi piątkę w łeb, to każdy będzie się zastanawiał, co on wymyślił i po co mu to było? Dlaczego nie mógł zagrać tymi doświadczonymi. Wynik zawsze kształtuje opinię. Oczywiście w drugą stronę też to działa. „To mógł wziąć młodych i przegrać nawet 0:5” – słyszę, jak porażkę odnoszą ci sprawdzeni.  

Proszę mi wierzyć. Znam prawie wszystkich trenerów Ekstraklasy i każdy chciałby, żeby ten młodzieżowiec, wychowanek u niego grał. Każdy mu kibicuje i go dopinguje, ale nikt nie nadstawi karku za tych młodych ludzi, bo każdy na już potrzebuje wyników, bo ma pracę i rodzinę na utrzymaniu.   

To będzie zatem przepis naruszający bezpieczne wybory trenerów?

- Jak Polacy są lepsi od cudzoziemców, to niech to pokazują. Nikt przecież nie ściąga zawodników zagranicznych, bo ma taki kaprys. Jak w Legii są lepsi od Carlitosa, Cafu to niech grają. Przecież trener nie będzie postępował wbrew logice i wstawiał na boisko tych, co sobie na nim radzą gorzej. W Górniku Zabrze Marcin Brosz jest trochę zmuszony do gry młodzieżą, bo nie ma innych graczy.

Po poprzednim sezonie wydawało się, że młodzi mogą być siłą Górnika. Sporo ich w reprezentacjach młodzieżowych. Michniewicz na przyszłorocznych ME U21 pewnie będzie korzystał m.in. z Żurkowskiego. Może tego gracza sprawdzi też Brzęczek.

- Żurkowski pod względem motoryki i siły pewnie by sobie w pierwszej reprezentacji poradził. Trochę mu brakuje, jeśli chodzi o technikę. To nie jest ktoś, kto poprowadzi grę. To bardziej „szóstka”. W Zabrzu sporo osób, z którymi rozmawiałem, ma na ten temat podobne zdanie. On będzie dobrym rzemieślnikiem, ale pewnego poziomu nie przeskoczy. Jakby połączyć go z Sebastianem Szymańskim, który dysponuje dobrą techniką, to wtedy mogłoby z tego wyjść coś ciekawego. Na chwilę obecną trzeba zastanowić się, czy Żurkowski może dać coś więcej w seniorskiej kadrze niż gracze, którzy występują tam jako defensywni pomocnicy? Nie sądzę!

Kogoś innego z naszych młodzieżowych gwiazd Brzęczek już powinien sprawdzać? Jóźwiak, Szymański, Kownacki, Wieteska, Bielik – trochę tych nazwisk jest.

- To zawodnicy, którzy w większości nie zagrali nawet całego meczu towarzyskiego w dorosłej reprezentacji. Na razie nie dostali w niej szansy. Ktoś, kto idzie do pierwszej kadry musi mocno się wyróżniać, zmieniać oblicze tego zespołu. Patrząc na piłkarzy z naszej ligi, którzy grają w młodzieżówce, na dzień dzisiejszy nie sądzę, by któryś z nich mógł coś takiego zrobić.

Sceptyczny pan jest jeśli chodzi o polskie podwórko.

- Na co dzień od lat mam styczność z młodzieżowa piłką i potęguje się we mnie wrażenie, że jest duża różnica w tym jak zawodnicy są przygotowani do gry. Jest lekki kryzys, a za chwilę możemy mieć problem. Teraz, to już nawet u młodych chłopaków chodzących na treningi widać, że jak jest zimno, to mama zamiast ubrać syna cieplej wymyśla, że katarek może mieć, a na mrozie czy w deszczu się nie gra. A potem, przepraszam, czy taki zawodnik w kontrakcie będzie miał, że poniżej 3 stopni nie wyjdzie na boisko?

Na razie kadra U21 awansowała na ME, reprezentacja U20 jako gospodarz wystąpi na MŚ, nie tak dawno piłkarze do lat 17 zdobywali medal Euro.

- Ten sukces kadry Marcina Dorny to był już 6 lat temu. Cieszę się, że teraz znakomity wynik osiągnęła reprezentacja Michniewicza. Szkoleniowiec ma piłkarzy na dobrym poziomie. Nawet ci mniej grający za granicą są często lepiej przygotowani do meczów niż nasi ligowcy. Tam treningiem z najlepszymi można zmęczyć się bardziej niż u nas spotkaniem. Wie to pewnie Grabara czy Kownacki.

Taki Kownacki w przypadku jakiś problemów Lewandowskiego, Milika,czy Piątka pewnie będzie dla Brzęczka pierwszym wyborem.

- Jak będzie się dalej dobrze prezentował, to Brzęczek na pewno po niego sięgnie, ale podejrzewam, że tylko w sytuacji, kiedy ten będzie miał realną szansę grania lub będzie chociaż pierwszym, drugim czy trzecim wchodzącym do gry. Jeżeli ma tylko przejechać się na zgrupowanie, by poczuć jego atmosferę, to jest bez sensu. Co tacy piłkarze mają poczuć? Zapach hotelu? Czy mają być towarzyszem do dziadka? Co to zmieni w ich umiejętnościach, że zjedzą kotleta z Lewandowskim? Podejrzewam, że dużych rozterek Michniewicz i Brzęczek na razie mieć nie będą, bo nie mamy piłkarza, którego już musiałby mieć u siebie pierwszy selekcjoner. Jeżeli jest natomiast możliwość, żeby ucieszyć kibiców młodzieżówki i powalczyć o wynik na ME, to trzeba to zrobić. Chociaż będzie niezwykle trudno. Trudne zadanie czeka też ekipę Jacka Magiery. Jak komentowałem mecze młodych piłkarzy Holandii czy Niemiec, to tam walka szła na noże. Oni sprawiali wrażenie jakby byli ze dwa roczniki wyżej. No i potem ci Holendrzy naszych rozgromili (Polska przegrała 1:4 - przyp. red.)

Zastanawiam się, ilu obecnym, ciekawym piłkarzom, kariera w reprezentacji skończy się na młodzieżówce. Pan jako mistrz Europy z U-16, zdobywca 4. miejsca z U17 na MŚ, po 70 meczach w młodzieżowych kadrach, nie zrobił kariery w seniorskiej reprezentacji.

- To były inne, dziwne czasy. Teraz zawodnikom wejść do reprezentacji jest o wiele łatwiej. Sporo do powiedzenia mają media, jest taka potrzeba, by tych młodych sprawdzać, jest więcej nacisków. Wtedy w reprezentacji rządzili starzy. Młody musiał być dwa razy lepszy od starego. Wtedy w ogóle ciężko było młodym graczom. W drużynach, jak trener nie miał jaj, to władzę trzymali najstarsi piłkarze. Taki młodzian musiał mieć charakter. Jak przez to przeszedł, to był na grę w 100% przygotowany. Teraz, jak jest w połowie taki dobry jak zawodnik stary, to już się go przeciska. Do tego jeszcze wszelkie ułatwienia i przepisy, żeby młodzieżowcy grali,  takie prowadzenie za rączkę. Czy to komuś posłuży? Jak się taki młody uczciwie nie przebije i trafi na Zachód, to tam się nikt nie będzie z nim pieścił.

Jak byłem w swojej najlepszej dyspozycji, grając w ŁKS-ie czy w Widzewie, to było o mnie cicho. To były lata 1995-2000, myślę, że na kadrę byłem wtedy gotowy. Potem byłem po prostu za słaby i słusznie nikt mnie w biało-czerwonej koszulce nie widział.

Więcej o:
Komentarze (10)
Ekstraklasa. PZPN chce zmian! "Jak Polacy są lepsi od cudzoziemców, to niech to pokazują"
Zaloguj się
 • byann

  0

  Super! Będzie kim handlować! Bo szajka PZPN jest od tego.

 • qlll

  0

  U nas sytem jest zły. Obecnie klubom opłaca się wypromować młodzieńca (im młodszy tym lepszy) i go sprzedać niż szykować dogrania. Przykładem może być tutaj Pogoń Szczecin, która na siłę promuje kilku troszkę lepiej grających 15sto latków. Zamiast powolnej pracy i zdobywania doświadczenia w kolejnych rocznikach, robią ogromny przeskok z u15 do u18 czy trzeciej ligi. Wszysto po to, żeby wypromować i sprzedać. W to miejsce kupią pewnie jakiegoś zagranicznego piłkarza. Jak 99% takich małoletnich "gwiazd" kończy chyba wszyscy co trochę piłką się interesują to wiedzą.

 • karol.galus

  0

  Rzeczywistość jest taka, że młody nie ma się możliwości przebić, ponieważ nie jest dziadkiem z nazwiskiem za, którego klub managerowi zapłaci dobre pieniądze. Panowie wpychają po znajomościach zawodników zarabiając przy tym kasę. Trener w większości nie ma nic do gadania ma pracować z tymi co ma i osiągać dobre wyniki. Nasza liga jest zniszczona przez układy koneksje i kolesiostwo. Jeden możliwy krok w każdej drużynie dwóch maksymalnie obcokrajowców a reszta nasza plus jeden młodzieżowiec. Panowie, którzy będą próbować taki pomysł nie dopuścić do realizacji to panowie którzy maja z tego kasę znaczy z zawodników ściągach nie wiadomo skąd , będą tłumaczyć że poziom ligi się zmniejszy, jakby był wysoki.
  Wtedy poprawi się szkolenie bo każdy liczący się klub będzie miał dobrą akademię.

 • krzysio333

  0

  A co tam na zdjęciu robi Król Europy?. Wybiórcza teraz to już się zapędziłaś w tym promowaniu swojego idola.

 • jiddu

  0

  Kolejna reforma w PZPN, która niczego nie polepsza. Ostatecznie, kiedy już wiadomo, że nic z tych reform nie wychodzi zrzuca się winę na piłkarzy, jakoby w tak dużym kraju byli gorsi niż w innych krajach. Całe to reformowanie zacząłbym od szkolenia, od tych, którzy mają szkolić. Piłkarze grają za granicami, trenerzy natomiast mają ogromne problemy ze znalezieniem sobie pracy na zachodzie nawet w niższych ligach. I tu leży problem, czyli brak wykwalifikowanej kadry trenerskiej na poziomie europejskim. Chyba ostatnim takim trenerem, który coś znaczył był Kasperczak, był trenerem klubów we Francji i reprezentacji w Afryce, ale co tu dużo nie mówić, szlifów trenerskich nie zdobywał w Polsce. Chce się mieć zawodowców, to się zatrudnia zawodowców, chce się mieć wysoką pozycję na świecie, to się zatrudnia światowych specjalistów - tak to działa we wszystkich dziedzinach życie tylko nie w PZPN, tutaj wybiera się na trenera kadry kogokolwiek - nie musi mieć pokaźnego dorobku.

 • polak_maly_111

  Oceniono 3 razy -1

  Panie Terlecki.. panu już pewien Ukraiński tancerz powiedział że się pan na piłce nie zna. Jak młodzieżowiec ma się pokazywać skoro nie daje się mu szansy na gre ? Na treningu grając w dziada ma przekonać do siebie trenera tak? A jakie wyniki mają kluby w Polsce z tymi doświadczonymi graczami? czy oni dają taką gwarancje wygranej że należy na nich tracić czas i pieniądze? Polska liga to jedna z tych lig w których każdy może wygrać z każdym i to ma być droga do sukcesu w europejskich pucharach? taka Legia powiedzmy najlepiej prosperujący klub w Polsce jednego dnia wygra z drużyną z 1wszej 5tki w tabeli żeby następnego dnia przegrać z ostatnią druzyna w tabeli. Polskie kluby sprowadzają dziadków na których już się nie da zarobić a potem się dziwić że taka bieda. Jak sprowadzać zawodników z zagranicy to młodych z ligi greckiej, ukraińskiej, chorwackiej, tureckiej... nie rozumiem skąd takie przeświadczenie w naszej lidze że nasza liga jest lepsza od w/w??? Sprowadzaliby z tych lig młodych zawodnikow za 1mln jakby się sprawdzili to sprzedawali po 10mln i pieniadze by byly na coraz lepszych zawodnikow a tak ? sprowadzaja szrot z ligi hiszpanskiej bo... bo to hiszpan to potrafi grać w piłke mimo że nie potrafi znaleźć klubu w Primera Division... i na takim zawodniku już polski klub nie zarobi a jakości i tak nie daje, wstyd przergrywać z mistrzem Luksemburga. Czy naprawde Pan uważa że doświadczony zawodnik jak pan to ujął przychodzi do naszej ligi z ambicjami?????? Niech Pan nie bedzie smieszny, przychodzą tu tylko dorobić do emerytury. Skoro nie osiągneli przez cale zycie pilkarskie zadnego sukcesu w najlepszych ligach w europie no to napewno osiagna sukces z klubem z ekstraklasy. Podkreślam polskimi klubami w większości zarządzają matoły.. bo hiszpan bo nazwisko konczy sie na inho.. to potrafi grać bierzemy!!!! nie wazne ze 30 lat ... nie wazne ze wydamy na niego 2 mln i nic nie zarobimy bo kto go kupi??? wazne ze jestesmy w srodku tabeli ekstraklapy.

 • toni42

  Oceniono 3 razy -3

  Nalezy zabronic finansowania przez samorzady klubów, które ,"zatrudniaja" pilkarzy zagranicznych. Srodki te nalezy przeznaczyc na szkolenie mlodych

 • lubiejakgram

  Oceniono 4 razy -4

  pie...lisz Pan Panie cieńki piłkarzyku. Z klubami trzeba zrobić porządek i bardzo dobrze, że PZPN to czyni. To przecież i tak nie zmieni tego, że polskie kluby będą odpadać w pierwszych rundach europejskich pucharów, da za to możliwość ogrania się młodym, którzy potem być może będą grali w reprezentacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX