Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

W Izraelu wystrzelono kolejne rakiety! Co z meczem reprezentacji Polski z Izraelem?

W Izraelu nadal nie jest spokojnie. W środę rano syreny alarmowe zawyły po raz kolejny, bo ze Strefy Gazy wystrzelono kolejne rakiety.

- Najbliższe godziny będą mówić same za siebie - odgrażał się rzecznik Islamskiego Dżihadu, Musab al-Breim cytowany przez "Palestyna Today". I mówią. Niestety nic dobrego w kontekście sobotniego meczu Izrael - Polska. W środę rano syreny alarmowe zawyły po raz kolejny. Najpierw w południowym Izraelu, a po chwili w środkowym, niedaleko Latrun i Bet Szemesz. System Iron Dome (Żelazna Kopuła) przechwycił kilka pocisków. Jak na razie tamtejsze media nie piszą o żadnych obrażeniach, uszkodzeniach, ani ofiarach.

Sytuacja w Izraelu jest napięta zawsze, ale właśnie nastąpiła eskalacja. Po śmierci jednego z szefów militarnego skrzydła Islamskiego Dżihadu, który zginął w ataku lotniczym we wtorkowy poranek, palestyńscy radykałowie zapowiedzieli krwawy odwet. - To był zamach, w którym przekroczone zostały wszystkie granice, idziemy na wojnę - zadeklarował sekretarz generalny organizacji gen. Ziad al- Nakhaleh.

Zbigniew Boniek: Mamy jechać na mecz, a nie na jakąś przygodę

- Wszelkie spekulacje, że gramy w innym mieście czy państwie są niepotrzebne. W ciągu 24 godzin wszystko będzie jasne. Na tę chwilę jesteśmy przygotowani na to, że w sobotę gramy z Izraelem w Jerozolimie. W środę leci tam nasza trzyosobowa delegacja. To standardowa procedura. Jako PZPN na razie patrzymy na to z boku, ale jesteśmy w stałym kontakcie z MSZ, federacją izraelską i UEFA, z której prezydentem ostatni raz rozmawiałem dosłownie pół godziny temu - powiedział prezes PZPN Zbigniew Boniek, który we wtorek pojawił się jako gość specjalny na konferencji selekcjonera Jerzego Brzęczka i kapitana drużyny Roberta Lewandowskiego.

W mediach już jednak padają miejsca (Hajfa, ale też pobliskie wyspy: Malta oraz Cypr), do których sobotnie spotkanie mogłoby zostać przeniesione. - Niczego w tej chwili nie jesteśmy w stanie potwierdzić, nic nie jest jeszcze ustalone, więc nie sugerowałbym się tym, co pisze prasa - przyznał Boniek. - Wiadomo, że bezpieczeństwo naszej drużyny jest najważniejsze. Mamy jechać na mecz, a nie na jakąś przygodę. Do tego dochodzi też bezpieczeństwo naszych kibiców, bo tych do Jerozolimy wybiera się około 2 tys. - dodał prezes PZPN.

Polska nie chce do Hajfy?

Z informacji uzyskanych od popularnego w Izraelu dziennikarza Motiego Peshkatsky’ego wynika, że izraelska federacja miała zaproponować przełożenie spotkania do Hajfy. Ale PZPN zaprzecza, jakoby dostał oficjalną propozycję w tej sprawie. - Nie dostaliśmy żadnej oficjalnej propozycji zmiany miejsca rozegrania tego spotkania - mówi Sport.pl Janusz Basałaj, dyrektor departamentu ds. mediów i komunikacji PZPN. - Sytuacja jest oczywiście delikatna, jesteśmy w kontakcie z MSZ i przede wszystkim z UEFĄ, bo to ona jest organizatorem tego meczu i podejmuje ostateczne decyzje - dodał.

Przełożenie meczu do Hajfy (lub jakiegokolwiek innego miasta w kraju) z punktu podwyższenia bezpieczeństwa niewiele zmieni. Lądować i tak trzeba będzie pod Tel Awiwem. To tam jest jedyne międzynarodowe lotnisko w kraju, które może przyjąć czarter w ekipą Jerzego Brzęczka. W praktyce oznacza to, że albo zagramy w Jerozolimie, albo pod uwagę w ogóle nie będzie brany wylot do państwa naszych najbliższych rywali.

Izrael w XXI wieku przez konflikty zbrojne już pięć razy grał domowe mecze na terytorium neutralnym (we Włoszech, w Turcji oraz Holandii), ale decyzje o tym były podejmowane dużo wcześniej.

Więcej o:
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ
Komentarze (27)
W Izraelu wystrzelono kolejne rakiety! Co z meczem reprezentacji Polski z Izraelem?
Zaloguj się
 • boomerang

  Oceniono 9 razy 9

  Oddajcie im ten mecz walkowerem. Życie ważniejsze. A na przyszłość niech UEFA rozważy na poważnie usunięcie Izraela z Mistrzostw Europy.

 • d34mariusz

  Oceniono 12 razy 4

  Dlaczego FIFA ma przenosić mecz, skoro Izrael nie potrafi zorganizować meczu to walkower i po sprawie.

 • willly

  Oceniono 4 razy 2

  Proponuję rozgrywać wszystkie mecze w Europie przecież to kwalifikacje do Mistrzostw Europy a nie Świata... Tak to jest jak na siłę się kogoś doczepia do Europy...

 • bums_groin_stench

  Oceniono 13 razy 1

  Bojkotować gudłaskich zbrodniarzy wojennych gdzie tylko się da!
  Tyle głupiec albo sku...el nie jest antysyjonistą.

 • siwywaldi

  Oceniono 7 razy 1

  Najprościej, było by wytargować jakiś wynik, BEZ grania meczu. Przecież przed wojną, na targu w Lubartowie NIE TAKIE rzeczy załatwiano... :-))

 • Artur Cybulski

  Oceniono 7 razy 1

  Nie wien na co czeka uefa. Mecz powinien zostać przeniesiony do innego państwa, jeśli jest niemożliwe rozegranie meczu w tym terminie na neutralnym terenie to prze ieść mecz na inny termin i oczywiście w neutralnym państwie. Już przecież kiedyś nasi grali wyjazdowe mecze na neutralnym terenie. Raz z Azerbejdżanem w el euro96 i drugi raz z Gibraltarem w el euro2016. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 2 razy 0

  Izrael wykazuje dziwną cierpliwość i pobłażliwość do tych terrorystów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX