Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

ONZ porównała zarobki Messiego i piłkarek. Zestawienie szokujące, ale również zwodnicze

Z okazji trwającego mundialu kobiet w piłce nożnej Organizacja Narodów Zjednoczonych porównała zarobki najlepszych piłkarek i Lionela Messiego, najwięcej zarabiającego zawodnika na świecie.

W czerwcu rozpoczął się kobiecy mundial. To już ósmy raz, gdy FIFA organizuje ten turniej (dla porównania: mężczyźni mieli już 21 mistrzostw świata). FIFA stara się organizować imprezę z wielką pompą, a kibice licznie przychodzą na obiekty w Paryżu (48 tysięcy miejsc) czy Nicei (36 tysięcy).

24 kobiece reprezentacje, które startują we Francji, zgarną od światowej federacji piłkarskiej łącznie 27 milionów euro, czyli o ponad 300 milionów mniej niż mężczyźni za turniej w Rosji. I choć od 2007 roku nagrody u pań wzrosły już pięciokrotnie, to w ostatnim czasie w mediach pojawiło się mnóstwo artykułów dotyczących dyskryminacji zarobkowej kobiet względem piłkarzy-mężczyzn. Głos zabrała nawet ONZ, która na Twitterze opublikował wymowną grafikę.

Widać na niej Messiego i jego roczne zarobki sięgające 84 milionów dolarów (około połowy tej sumy płaci mu Barcelona, a resztę sponsorzy i reklamodawcy). Okazuje się, że Messi zarabia prawie dwukrotnie tyle, ile wynosi łączne wynagrodzenie wszystkich zawodniczek w siedmiu najlepszych ligach na świecie, gdzie gra niemal dwa tysiące piłkarek.

Zestawienie na pierwszy rzut oka jest szokujące, ale nie uwzględnia podstawowego faktu. O wysokości zarobków zawodowych sportowców decydują przede wszystkim kibice. Piłka nożna mężczyzn jest o wiele bardziej popularna niż futbol kobiecy. Mistrzostwa świata w Rosji (2018) miały 23 razy więcej widzów przed telewizorami niż mundial kobiet w Kanadzie (2015). Jeśli chodzi o generowane przychody, różnica jest jeszcze większa.

Więcej o:
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ
Komentarze (32)
ONZ porównała zarobki Messiego i niemal dwóch tysięcy piłkarek z najlepszych lig. Zestawienie robi wrażenie
Zaloguj się
 • itsgettingcolder

  Oceniono 12 razy 10

  Wolny rynek. Jak kobiety zaczną nałogowo oglądać kobiecą piłkę nożną, to pójdą za tym duże pieniądze i piłkarki będą zarabiać tyle, co Messi. Także panie - do dzieła!

 • obserwator_z_davos

  Oceniono 7 razy 7

  Ale za to w branży porno i w prostytucji jest dyskryminacja - kobiety zarabiają tutaj znacznie więcej niż mężczyźni.

 • scierplaminoga

  Oceniono 7 razy 5

  ja robię rzeźby z kupy, a drugi robi samoloty. Ja nie dostaję nic, a tamten miliardy, cóż za niesprawiedliwość dziejowa. No trzeba się pogodzić, że nikt na tą parodię sportu w wykonaniu kobiet nie chce patrzeć i tyle.

 • Damian ek

  Oceniono 5 razy 5

  Takie "porównania" to czysta ignorancja.
  Bez uwzględnienia tam poziomu sportowego i oglądalności nie ma większego sensu.
  Jestem przekonany, że jakby te mistrzynie świata dostalły do pokonania jakikolwiek męski zespół piłkarski, w którym piłkarze zarabiają podobne pieniądze to by się okazało, że i tak są przepłacane...

 • 0roman0

  Oceniono 4 razy 4

  Oglądałbym. Gdyby wymieniały się koszulkami.
  A tak na poważnie kto te panie zna? Mała liczba prawdziwie zagorzałych kibiców. Niestety ale wartość reklamowa tych pań jest znikoma. A to jest niestety ale bardzo ważne w dzisiejszym sporcie. Oczywiście nie pomniejszam pracy i talentu tych pań ale pieniądz rządzi światem. Niestety.

 • 1234pablo

  Oceniono 4 razy 4

  Porownajcie sobie ciolki ile napisaliście (przepisaliscie) artykulikow o Messim, a ile o którejkolwiek "najlepszej pilkarce". Tak w ogóle ta najlepsza piłkarka to jaki poziom? W naszej siódmej lidze dała by radę?

 • artco1313

  Oceniono 4 razy 4

  wyjdżcie Panie na swoje podwórko pod blokiem gdzie jest boisko i kilku brzdąców kopie piłkę - najprawdopodobniej co najmniej 1 ma na plecach napisane MESSI

 • smiki48

  Oceniono 3 razy 3

  niech piłkarki zaczną po meczu wymieniać się koszulkami, to może wówczas wzrośnie oglądalność ich meczów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX