Polska - Czechy. Jak wygrać z Czechami? Porady dla Jerzego Brzęczka

Jeszcze kilka lat temu Czesi byli etatowym uczestnikiem wielkich piłkarskich imprez i liczącą się siłą w Europie. Dziś pogrążają się w przeciętności, przed którą nasza reprezentacja stara się uciec. Kolejnym krokiem w tym kierunku powinna być przekonująca wygrana z południowymi sąsiadami. Jak tego dokonać?

Zadbać o lewe skrzydło

Choć Czesi chętnie atakują każdą z flanek, bardziej kluczowa przy kreowaniu przez nich ataków wydaje się ta prawa. Zarówno Gebre Selassie, jak i Kaderabek, mogący wystąpić na boku obrony, to zawodnicy bardzo ofensywni, chętnie zapewniający szerokość przy rozegraniu, podłączający się do akcji nawet wtedy, gdy atak jest kreowany po drugiej stronie boiska. Częstym manewrem w ich przypadku jest wybiegnięcie nawet za plecy linii obrony, gdy skrzydłowy stara się skupić uwagę operujących w jej obrębie zawodników. Tym samym boczny pomocnik występujący na lewej stronie w naszej kadrze będzie musiał mocno wspierać działania defensywne. Na tej bowiem flance najczęściej Czesi będą starali się stworzyć przewagę liczebną, zaś jego zadaniem będzie maksymalnie im to uniemożliwić.

Grosicki rozbawił Brzęczka do łez [WIDEO]

Zagęścić strefę przed polem karnym

Dość podobnym sposobem Czesi starają się stwarzać sobie sytuacje w centralnych sektorach boiska. W okolicy pola karnego usiłują ustawić dwóch zawodników (napastnik i jeden ze skrzydłowych) wąsko, skupiając uwagę defensywy, podczas gdy drugi ze skrzydłowych, mając nieco więcej swobody, stara się nabiegać z głębi pola na zagrywane tam prostopadłe piłki. Czesi odnajdują się dobrze w takich kombinacjach zwłaszcza w kontrach, jednakże kiedy rywale zostawiają więcej miejsca na 25-30 metrze od własnej bramki, także i w atakach pozycyjnych są w stanie sprawnie wymieniać podania, kończąc to penetrującą piłką. Konieczne jest więc zagęszczanie tej przestrzeni, by uniemożliwić takie zagrania.

Szczęsny wysłał wiadomość Ronaldo

Wykorzystać mało defensywne ustawienie rywali

Dla sforsowania defensywy czeskiej kluczowe jest dostarczenie piłki za linię środka pola w strefę, która nie jest zajmowana przez ich defensywnego pomocnika. Duet bardziej ofensywnych graczy środka stosunkowo niewiele angażuje się we wsparcie obrony, jednak dzięki nim Czesi dysponują w centrum przewagą liczebną. Wystarczy jednak spokojnie przenosić ciężar gry, by ich braki w aktywności zostały uwidocznione. Defensywny pomocnik przemieszcza się między liniami dużo pracowiciej, jednakże samodzielnie nie jest w stanie zadbać o pokrycie całej szerokości boiska. Tym samym zagranie piłki w kierunku oddalonej od niego strefy otwiera zwykle sporo miejsca, które można wykorzystać na szybką finalizację.

Przewidywany skład reprezentacji Polski na mecz z Czechami

Eksploatować boczne sektory

Duża aktywność Czechów przy wykorzystaniu bocznych sektorów boiska przy użyciu skrajnych obrońców nie pozostaje bez wpływu na ich defensywę. W wypadku szybkiego przejścia z obrony do ataku często jest tam zostawione mnóstwo miejsca, zwłaszcza jeśli natychmiastowo skieruję się tam piłkę na wybiegającego zawodnika. Przy niezbyt dobrej asekuracji tych sektorów przez środkowych obrońców, łatwo o dotarcie z piłką w okolice pola karnego. Dodatkowym atutem rozegrania tego typu jest to, że w wypadku zakończenia akcji dośrodkowaniem, Czesi dość słabo radzą sobie z ich wybijaniem, zarówno przez problemy z ustawieniem, jak i przez mało skuteczną grę w powietrzu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA