Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Władze Katowic są oburzone ceną za nowy stadion! "Skandaliczne, niedopuszczalne"

Władze Katowic są oburzone błędem firmy projektującej nowy stadion GKS-u Katowice. Początkowo firma RS Architekci wyliczyła koszt budowy na 561 mln złotych, później tłumaczyła się przecinkowym błędem w excelu. - To dyskredytuje wykonawcę - mówi Bogumił Sobula, wiceprezydentem Katowic, w rozmowie z Katowickim Sportem.

W Katowicach ma powstać nowy stadion dla GKS-u Katowice. Miasto chciało przeznaczyć na niego około 184,5 mln zł. Firma RS Architekci oszacowała koszt na 561 mln złotych, ale tłumaczy, że doszło do kuriozalnej pomyłki. To skutek przecinkowego błędu projektanta w excelu. Na posadzki zamiast 1,2 mln zł zapisano 122 mln. Takim tłumaczeniem oburzone są władze Katowic.

- Przedstawienie kosztorysu w kwocie 561 mln zł zamiast 184,5 mln zł jest skandaliczne, niedopuszczalne i słusznie wywołało dyskusję medialną. Podobnie zresztą, jak przytaczana w mediach przez wykonawcę pomyłka w kosztorysie o 171 mln zł, która stawia wiarygodność firmy RS Architekci pod znakiem zapytania. Mieszkańcy mają prawo znać wszelkie informacje w tej sprawie. Nie wyobrażam sobie, byśmy ich o tym nie poinformowali. Rozmawiamy o publicznych pieniądzach – to jest bardzo poważna sprawa i nie ma tu miejsca na tak żadne błędy. Tym bardziej w takiej porażającej skali. - mówi w rozmowie z Maciejem Grygierczykiem, dziennikarzem Katowickiego Sportu, Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.

Katowice chcą nowego kompleksu sportowego

Nowy stadion dla drugoligowego GKS-u Katowice ma powstać przy ulicy Bocheńskiego w Katowicach. Plan zakładał, że budowa rozpocznie się w 2020 roku, a zakończy w 2021. Ale teraz projekt stanął pod znakiem zapytania. - Nie będziemy spekulować w tej sprawie. Dalsze decyzje będziemy podejmować po ustosunkowaniu się wykonawcy na nasze wezwanie. Niestety po tej skandalicznej sytuacji obawiamy się, że wykonawca ponownie powie, że się pomylił się o kolejne kilkadziesiąt milionów - mówi Sobula.

Przypomnijmy, że władze Katowic zaznaczają, że maksymalna kwota, którą mogą przeznaczyć na budowę stadionu to 204 mln zł. Tyle wpisali do Wieloletniego Planu Finansowego miasta.

Nowy stadion w Katowicach, a właściwie cały kompleks sportowy ma składać się z 6 boisk treningowych, parkingu dla 1,7 tys. samochodów, stadionu piłkarskiego dla 15 tys. kibiców, wielofunkcyjnej hali sportowej dla ok. 3 tys. widzów oraz zaplecza sportowo-rekreacyjnego.

Konkurs wygrało biuro RS Architekci z Rudy ŚląskiejKonkurs wygrało biuro RS Architekci z Rudy Śląskiej fot. RS Architekci

Więcej o:
Komentarze (30)
Władze Katowic są oburzone ceną za nowy stadion! "Skandaliczne, niedopuszczalne"
Zaloguj się
 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  Oceniono 17 razy 15

  Skandalem jest wydawanie przez miasto choćby grosza na profesjonalny sport.

 • pcat

  Oceniono 14 razy 10

  Kilometr dalej stoi pusty Stadion Śląski. Ale wuj tam, potrzebny drugi!
  Za te pół miliarda czy 300 mln można podciągnąć sieć ciepłowniczą do wielu starych kamienic. Dziś w Kato smog był potężny.

 • laborantkolaborant

  Oceniono 11 razy 9

  Skandaliczne i niedopuszczalne to jest topienie publicznej kasy w obiekty, z których korzysta garstka przygłupów, które są siedliskiem skrajnej patologii, i które nijak nie przekładają się na podniesienie poziomu kultury fizycznej w Polsce. Żyjemy w talibanie piłkarskim.

 • g.lesio

  Oceniono 8 razy 6

  Wg mnie ekipa Krupy specjalnie wybrała byle jaką firemkę niepotrafiącą nawet dobrze policzyć kosztorysu (jej wyjaśnienia jak można się przekonać przeliczając poprawkę i tak nie pasują do nowej ceny) do wykonania projektu specjalnie bardzo rozbudowanego by był jak najdroższy by po przedstawieniu jego ceny mogłaby z triumfem ogłosić, że z powodu bardzo wysokich kosztów budowy kompleksu nie dojdzie do jego budowy. W ten sposób będzie podkładka na to by nie budować obiecany przed wyborami stadion którego budowa jak wiadomo nie podoba się części mieszkańców Katowic. Jest to jakiś sposób na wytłumaczenie się dlaczego miasto rezygnuje z budowy.
  Dla przypomnienia projekt stadionu jest kolejnym, nie jestem w stanie dokładnie policzyć ale chyba szóstym lub siódmym projektem robionym najpierw przez Uszoka a teraz przez Krupę bo wiadomo, że jego koszty są niewielkie w stosunku do kosztów budowy stadionu a jednocześnie pokazuje się mieszkańcom, że coś w jego sprawie robi i nie zraża się przy sposobności do siebie zwolenników jego powstania.
  Oczywiście dlatego też by podnieść koszty wymyślono budowę nowego obiektu zamiast narzucającej się dla każdego przebudowy obecnego stadionu GieKSy na Bukowej 1co byłoby wielokrotnie tańsze.
  Narzuca się tu jeszcze jedno podejrzenie graniczące prawie z pewnością - grunty po obecnym stadionie będące na terenie Parku Śląskiego chce się sprzedać deweloperom ponieważ ze względu na położenie jest to najbardziej atrakcyjne miejsce w Katowicach a już nie takie "cuda" zdarzały się wcześniej z dziwnymi decyzjami miasta dotyczącymi deweloperów. Przypomnę tylko aferę z terenami na Muchowcu po kopalni Wieczorek. Dokumenty o przekształceniu terenu przez Radę miasta zniknęły wiceprzewodniczący miasta oraz założona przez niego spółka która na tym zarobiła około 100 mln zł rozpłynęły się w mgle a prokuratura do dziś milczy w tej sprawie. Wiadomo, że prokuratura pana Zbyszka nie rusza swoich - może przy obecnej wojnie na górze sprawą zajmie się NIK pana Banasia. A to nie jest jedyna sprawa która śmierdzi w Ratuszu na odległość.
  W taki sposób Krupa rewanżuje się deweloperom za miliony wyłożone w jego kampanię wyborczą - te powiązania towarzysko biznesowe które istnieją w Katowicach od trzech dekad na linii Ratusz biznes też warto posprawdzać ale kto to ma robić gdy nad ekipą Krupy jest rozpostarty parasol ochronny. :(

 • bigmaciek

  Oceniono 5 razy 3

  Śmierdzi wałkiem na kilometr...a może się nie zorientują?

 • gunston

  Oceniono 3 razy 3

  Wojciech Kałuża też podobno się pomylił a w nagrodę został wicemarszałkiem Sejmiku Śląskiego. Jak widać błędy to rzecz ludzka. Nawet z przecinkiem we właściwym miejscu projekt stadionu nie mieści się w budżecie miasta.

 • kor102

  Oceniono 5 razy 3

  Tam nikt się nie pomyli, to wygląda na przekrętową ustawkę.

 • aciddrummer

  Oceniono 5 razy 3

  Skoro nie potrafią nawet poprawnie postawić przecinka, to co dopiero z samym projektem. Też pewnie czegoś zapomnieli a później zawali się jakaś trybuna. Pozdro dla architektów z Rudy Śląskiej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX