Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

561 mln złotych za nowy stadion w Katowicach?! Kuriozalny błąd projektanta

W Katowicach ma powstać nowy stadion dla GKS-u Katowice. Miasto chciało przeznaczyć na niego około 184,5 mln zł. Firma RS Architekci oszacowała koszt na 561 mln złotych, ale tłumaczy, że doszło do kuriozalnej pomyłki. - To skutek "przecinkowego" błędu projektanta w excelu. Na posadzki zamiast 1,2 mln zł zapisano 122 mln - poinformował Maciej Grygierczyk, dziennikarz Katowickiego Sportu.

Nowy stadion dla drugoligowego GKS-u Katowice ma powstać przy ulicy Bocheńskiego w Katowicach. Plan zakładał, że budowa rozpocznie się w 2020 roku, a zakończy w 2021. Teraz projekt stanął jednak pod znakiem zapytania. Miasto chciało przeznaczyć na stadion około 184,5 mln zł. Firma RS Architekci oszacowała koszt na 561 mln złotych, ale tłumaczy, że doszło do kuriozalnej pomyłki. - Kosztorys wynosi nie 561 mln, jak przedstawiło to miasto, a około 390 mln. To skutek "przecinkowego" błędu projektanta w excelu. Na posadzki zamiast 1,2 mln zł zapisano 122 mln - poinformował Maciej Grygierczyk, dziennikarz Katowickiego Sportu.

- Te 561 mln zł to był dla nas szok. Nie stać nas na to. Myślę, że takiego wydatku nie zaakceptowaliby też katowiczanie. Warto również podkreślić, że nie życzyliśmy sobie żadnych zmian, które uzasadniałyby wzrost ceny o 300 proc. Jedyne, o co się zwróciliśmy, to zwiększenie pojemności stadionu z 12 tys. do 15 tys. dla widzów - przyznał Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic, cytowany przez portal katowice.wyborcza.pl.

Władze Katowic zaznaczają, że maksymalna kwota, którą mogą przeznaczyć na budowę stadionu to 204 mln zł. Tyle wpisali do Wieloletniego Planu Finansowego miasta. To i tak za mało, bo po wyeliminowaniu "przecinkowego" błędu, koszt szacowany jest na 390 mln.

Nowy stadion w Katowicach, a właściwie cały kompleks sportowy ma składać się z 6 boisk treningowych, parkingu dla 1,7 tys. samochodów, stadionu piłkarskiego dla 15 tys. kibiców, wielofunkcyjnej hali sportowej dla ok. 3 tys. widzów oraz zaplecza sportowo-rekreacyjnego.

Konkurs wygrało biuro RS Architekci z Rudy ŚląskiejKonkurs wygrało biuro RS Architekci z Rudy Śląskiej fot. RS Architekci

Więcej o:
Komentarze (98)
561 mln złotych za nowy stadion w Katowicach?! Kuriozalny błąd projektanta
Zaloguj się
 • aarvedui

  Oceniono 30 razy 30

  z basenu 50m korzysta aktywnie więcej osób, z korzyścią dla zdrowia.
  podobnie z centrum sportowego, kąpieliska, parku...

  może koniec z dotowaniem "misia" piłki kopanej, siedliska patologii

 • pan.szklanka

  Oceniono 32 razy 30

  Może stadion ma być budowany przez więźniów? Stąd 122 miliony zamiast 1,22 miliona?

 • ja.gr

  Oceniono 24 razy 20

  Ja pir...le gdzie matematyka? 122-1,22=120,78mln tyle wynosi pomyłka 561-120,78=440,22mln to gdzie te 50mln? Urzędnicy nie potrafią liczyć więc wciska się im przysłowiową Kolumnę Zygmunta za 50baniek!

 • siwywaldi

  Oceniono 24 razy 18

  Sratatata....
  Bo kosztorysu, który "nagle" skoczył o 121 milionów (!) nikt nie sprawdza?
  Przecież KAŻDY, kto choć trochę jest w temacie, doskonale wie JAK pompować koszty. Najprostszy sposób, to "ciche" i na pewno nie bezinteresowne "spółki" projektanta z firmami handlującymi elementami konstrukcji i wyposażenia. Np. wystarczy wpisać do projektu prefabrykowane stropy firmy X, które są CZTERY razy droższe od innych, czy elementy oświetlenia firmy Y znanej z księżycowych cen :-)

 • tay2

  Oceniono 18 razy 16

  Stadiony powinny być drogie. Ponieważ są to areny dla łysych i zakapturzonych młodych narodowców, co nienawidzą wszystkich.

 • markandspencer

  Oceniono 16 razy 14

  Od kiedy takie kosztorysy robi się w excelu?
  W Lublinie zamknęli trzech za dopisanie marnego miliona do kosztorysu, a tu ktoś się "pomylił" na 120 baniek. Kupa śmiechu z przewagą kupy.

 • ps11111ps

  Oceniono 19 razy 13

  To nie błąd tylko celowe ukrycie planowanej łapówy. Tak się to robi żeby w przypadku wpadki móc się bronić błędem przecinka. Ale gdyby kontrakt podpisali to wtedy te posadzki faktycznie kosztowałyby 122mln!

  Klasyczne PiSowskie normy tworzenia kontraktów!

 • stalowy_jez

  Oceniono 19 razy 13

  A bylo tak blisko.... 100 baniek do przekręcenia. Cholerne pismaki musialy wsadzic nosa w deala.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX