Piłkarze są szczególnie narażeni na śmierć z powodu demencji. Powinni grać w kaskach?

Profesjonalni piłkarze są 3,5 razy bardziej narażeni na śmierć z powodu demencji niż ludzie w tym samym wieku, nie grający w piłkę nożną - takie wnioski przyniosły badania szkockich ekspertów z uniwersytetu w Glasgow.
Zobacz wideo

Temat stanu zdrowia piłkarzy po zakończeniu przez nich kariery stał się głośny po śmierci byłego zawodnika West Bromwich Albion, Jeff'a Astle'a w 2002 roku, który zmarł z powodu nawracającego urazu głowy. Pierwsze badania wykazały, że do jego zgonu przyczyniły się częste kontakty piłki z głową. Od tamtej pory rozpoczęły się dyskusje dotyczące wpływy gry na zdrowie zawodników.

Eksperci z uniwersytetu w Glasgow porównali zgony 7676 byłych piłkarzy z 23 tysiącami ludzi z ogólnej populacji. Próbki zostały pobrane od profesjonalnych zawodników, grających w Szkocji w latach 1900-1976. Wyniki zaskoczyły samych badaczy - piłkarze są 3,5 razy bardziej narażeni na śmierć z powodu demencji niż ludzie niegrający w piłkę nożną.

- To dotychczas największe badanie, w którym szczegółowo sprawdzano występowanie chorób neurodegeneracyjnych w sporcie, nie tylko wśród profesjonalnych piłkarzy. Nasze wyniki pokazują, że chociaż byli futboliści mieli wyższy wskaźnik demencji, mieli niższy wskaźnik zgonów z powodu innych śmiertelnych chorób - powiedział dr Willie Stewart, prowadzący badania.

Wynik badań wywołały także reakcję angielskiej federacji piłkarskiej. - Ważne, aby cała rodzina piłkarska zjednoczyła się w celu odnalezienia odpowiedzi i zrozumienia tego problemu. FA dołoży wszelkich starań, aby właśnie tak się stało - podkreślił Greg Clarke, szef federacji.

Do problemu wcześniej odniósł się były piłkarz Tottenhamu, Ryan Mason, który swoją karierę zakończył po pęknięciu czaszki. Wówczas "New York Times" opublikował informację, że tylko w 2010 roku, zdiagnozowano 50 tys. wstrząśnień mózgu, spowodowanych odbijaniem piłki głową. Wyniki badań dokładnie analizował w swoim tekście Dawid Szymczak. Naukowcy na postawie tych badań zaczęli postulować o używanie przez piłkarzy kasków, podobnych do tych, w których rywalizują zawodnicy w rugby.

Więcej o:
Copyright © Agora SA