Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Piłkarze są szczególnie narażeni na śmierć z powodu demencji. Powinni grać w kaskach?

Profesjonalni piłkarze są 3,5 razy bardziej narażeni na śmierć z powodu demencji niż ludzie w tym samym wieku, nie grający w piłkę nożną - takie wnioski przyniosły badania szkockich ekspertów z uniwersytetu w Glasgow.

Temat stanu zdrowia piłkarzy po zakończeniu przez nich kariery stał się głośny po śmierci byłego zawodnika West Bromwich Albion, Jeff'a Astle'a w 2002 roku, który zmarł z powodu nawracającego urazu głowy. Pierwsze badania wykazały, że do jego zgonu przyczyniły się częste kontakty piłki z głową. Od tamtej pory rozpoczęły się dyskusje dotyczące wpływy gry na zdrowie zawodników.

Eksperci z uniwersytetu w Glasgow porównali zgony 7676 byłych piłkarzy z 23 tysiącami ludzi z ogólnej populacji. Próbki zostały pobrane od profesjonalnych zawodników, grających w Szkocji w latach 1900-1976. Wyniki zaskoczyły samych badaczy - piłkarze są 3,5 razy bardziej narażeni na śmierć z powodu demencji niż ludzie niegrający w piłkę nożną.

- To dotychczas największe badanie, w którym szczegółowo sprawdzano występowanie chorób neurodegeneracyjnych w sporcie, nie tylko wśród profesjonalnych piłkarzy. Nasze wyniki pokazują, że chociaż byli futboliści mieli wyższy wskaźnik demencji, mieli niższy wskaźnik zgonów z powodu innych śmiertelnych chorób - powiedział dr Willie Stewart, prowadzący badania.

Wynik badań wywołały także reakcję angielskiej federacji piłkarskiej. - Ważne, aby cała rodzina piłkarska zjednoczyła się w celu odnalezienia odpowiedzi i zrozumienia tego problemu. FA dołoży wszelkich starań, aby właśnie tak się stało - podkreślił Greg Clarke, szef federacji.

Do problemu wcześniej odniósł się były piłkarz Tottenhamu, Ryan Mason, który swoją karierę zakończył po pęknięciu czaszki. Wówczas "New York Times" opublikował informację, że tylko w 2010 roku, zdiagnozowano 50 tys. wstrząśnień mózgu, spowodowanych odbijaniem piłki głową. Wyniki badań dokładnie analizował w swoim tekście Dawid Szymczak. Naukowcy na postawie tych badań zaczęli postulować o używanie przez piłkarzy kasków, podobnych do tych, w których rywalizują zawodnicy w rugby.

Więcej o:
Komentarze (23)
Piłkarze są szczególnie narażeni na śmierć z powodu demencji. Powinni grać w kaskach?
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 7 razy 5

  Polecam film Concussion (oparty na faktach)
  www.filmweb.pI/film/Wstrz%C4%85s-2015-738529/descs
  Rzecz dotyczy footballu amerykanskiego. Problem duzo wiekszy ale bardzo podobny.

 • marek.zak1

  Oceniono 2 razy 2

  Najgorsze sa kolzje głowa z głowa. Może skończyć się pęknięciem czaszki, wstrząsem mózgu itp. .

 • s0nar

  Oceniono 8 razy 2

  To już wiadomo dlaczego piłkarze są z reguły na poziomie intelektualnym taboretu, zwłaszcza polscy.

 • firebirderek

  Oceniono 2 razy 2

  w eklapie to mogliby wszyscy w stroju hokejowym biegać.Nic by im nie ubyło

 • gadolinn

  Oceniono 3 razy 1

  demancja jest najpierw,
  potem taki zostaje pilkarzem

 • sselrats

  Oceniono 1 raz 1

  A na co innego pilkarze woleli by umrzec?

 • wozniakmich

  Oceniono 1 raz 1

  Czytałem o tym 15-20 lat temu. Jakoś kasków nie wprowadzono.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX