Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

UEFA nie pozwala dwóm państwom grać ze sobą. Decyzja może mieć wpływ na Euro 2020

W piątek UEFA poinformowała, że reprezentacje oraz zespoły z Rosji i Kosowa nie będą mogły trafiać na siebie w losowaniach ze względów bezpieczeństwa. Ta decyzja może mieć wpływ na losowanie Euro 2020.

Kosowo ogłosiło swoją niepodległość w 2008 roku, ale kraj ten jest uznawany przez zaledwie 101 ze 193 państw członkowskich ONZ i 23 z 28 państw Unii Europejskiej. Rosja jest jednym z państw, które oficjalnie nie uznaje istnienia Kosowa. Do tej pory nie było to problemem, który pojawił się jednak po losowaniu eliminacji Euro U-21 kobiet - Rosja trafiła do jednej grupy z Kosowem. 

Wobec tego zareagowała UEFA. Podjęła decyzję, że oba mecze odbędą się na neutralnych terenach, a wszystkie reprezentacje oraz kluby z obu państw nie będą mogły trafiać na siebie w losowaniach. Może to mieć spory wpływ na układ Euro 2020, którego losowanie odbędzie się już 30 listopada. UEFA już wcześniej poinformowała, że Kosowo nie będzie mogło trafić do jednej grupy z Serbią oraz Bośnią i Hercegowiną, a teraz do tego grona dołączyła Rosja.

Kosowo ma duże szanse na awans na Euro 2020

Rosja ma już zapewniony awans na Euro 2020, za to Kosowo ma spore szansę na debiut na mistrzostwach Europy. Na dwie kolejki przed końcem eliminacji traci zaledwie jeden punkt do drugich Czechów. Jednak nawet jeśli Kosowo nie wyprzedzi Czechów, to i tak ma duże szanse na awans - jako zwycięzca swojej grupy Ligi Narodów ma zapewniony udział w marcowych barażach. Najbardziej prawdopodobnymi rywalami są Gruzja, Macedonia Północna oraz Białoruś, a zwycięzca mini-turnieju zapewni sobie awans na mistrzostwa Europy. 

UEFA już wcześniej zdecydowała, że ze względu na konflikty polityczne grać ze sobą nie mogą zespoły z Hiszpanii i Gibraltaru, Armenii i Azerbejdżanu, Kosowa oraz Bośni i Hercegowiny, Kosowa i Serbii oraz Rosji i Ukrainy.

Więcej o:
Komentarze (89)
UEFA nie pozwala dwóm państwom grać ze sobą. Decyzja może mieć wpływ na Euro 2020
Zaloguj się
 • manhunt2005

  Oceniono 25 razy 17

  ale jak to, przecież uefa mówiła że nie można mieszać do sportu polityki, i waliła polskim klubom kary m.in za politykę

 • paradise-spine

  Oceniono 11 razy 11

  Trudno się dziwić, że UEFA się na to nie zgadza. Praktycznie żadna reprezentacja nie może grać ze sobą, bo co to byłyby za wyniki. Najlepiej, gdyby każda reprezentacja grała z jakąś inną, to wtedy będzie to jakaś rywalizacja.

 • spectator_zm

  Oceniono 8 razy 8

  Kompletny idiotyzm!
  Organizacje sportowe nie powinny mieszać się w politykę, a takie próby omijania wyimaginowanych sporów, to zwykłe wychodzenie przez szereg.
  Co to znaczy, że nie mogą grać ze sobą? Przystępując do określonych rozgrywek, wszyscy są świadomi obowiązującego prawa i regulaminów. Nie chcą grać ze sobą? - walkower! A jeśli notorycznie będą odmawiać takiej gry - zawieszenie w strukturach FIFA, UEFA, etc. Wtedy raz-dwa oświadczą, że mogą ze sobą grać...

 • westgreg

  Oceniono 6 razy 6

  Durnota wysokiego lotu. Jeżeli rosyjska federacja piłkarska jest członkiem UEFA, to uznaje jej reguły. Skoro członkiem UEFA jest również Kosowo, to znaczy, że Rosja ową federację uznaje. Państwowość Kosowa (i jej uznanie lub nie) nie ma tu nic do rzeczy.
  Inną rzeczą jest zapewnienie bezpieczeństwa, ale o to mają zadbać lokalne federacje (na terenie których odbywają się mecze), które za zaniedbania powinny być karane walkowerami, czy nawet wykluczeniami z rozgrywek.
  Nie jest dobrze, jak polityka bezpardonowo rozjeżdża sport.

 • antirussia81

  Oceniono 8 razy 6

  A niby dlaczego nie mogą ze sobą zagrać ze sobą Kosowarzy i Bośniacy? Przecież między nimi nie ma żadnej złej krwi - wręcz przeciwnie, mogliby wspólnie zaśpiewać takie bałkańskie klasyki, jak "ubi srbina" czy "srbe na vrbe"...

 • bodzislawiaks

  Oceniono 7 razy 5

  Jeśli by trafili w fazie pucharowej na siebie, to co wtedy ? Zakazać im grać w ogóle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX