Sensacyjny wynik w eliminacjach ME! Pierwsze w historii zwycięstwo kopciuszka

Sensacja! Andora odniosła swoją pierwszą wygraną w historii eliminacji mistrzostw Europy! W piątkowym meczu siódmej kolejki grupy H Andorczycy pokonali Mołdawię 1:0.

Andora startuje w eliminacjach do Euro już od 1998 roku, kiedy nie zdołała się zakwalifikować na Euro 2000 w Holandii i Belgii. Od tej pory Andorczycy nie zdołali wygrać żadnego spotkania. Ba, nie udało im się nawet zremisować. Dopiero w piątek odnieśli historyczny triumf.

Kołtoń tłumaczy, dlaczego Zbigniew Boniek zatrudnił Jerzego Brzęczka [SEKCJA PIŁKARSKA]

Pomógł im fakt, że reprezentacja Mołdawii grała od 55. minuty w osłabieniu, po tym jak Radu Ginsari zobaczył drugą żółtą kartkę. Osiem minut później bramkę dla Andory zdobył Marc Vales, 29-letni pomocnik norweskiej drużyny Sandefjord. Z narożnika boiska dośrodkowywał Marc Pujol, a Vales popisał się precyzyjnym strzałem głową. Później Andora skupiła się głównie na defensywie. Dzięki zwycięstwu z Mołdawią Andorczycy przerwali serię 56 kolejnych porażek w meczach eliminacji ME.

Andora to 136. zespół w rankingu FIFA. W grupie H zajmuje przedostatnie miejsce, bo właśnie wyprzedziła Mołdawię, która również ma trzy punkty. Liderem jest Turcja (18 pkt po siedmiu meczach).

Tak Andorczycy cieszyli się ze zwycięstwa nad Mołdawią:

Sensacja w Czechach

Anglicy sensacyjnie przegrali z Czechami w Pradze 1:2. W innych meczach eliminacji do mistrzostw Europy 2020 zwycięstwa odniosły m.in. reprezentacje Portugalii, Francji i Ukrainy. Wygrali także Belgowie, którzy pokonali San Marino aż 9:0 w meczu kwalifikacji Euro 2020. Brązowi medaliści ostatniego mundialu są pierwszym zespołem, który zakwalifikował się do turnieju.