14:0 w eliminacjach MŚ! Ale nie z powodu wyniku był to historyczny mecz. Pierwszy taki od 40 lat

Reprezentacja Iranu pokonała Kambodżę aż 14:0 w meczu eliminacji mistrzostw świata. Było to pierwsze od 40 lat spotkanie, które na stadionie mogły obejrzeć irańskie kobiety.

Irańczycy już do przerwy prowadzili aż 7:0. W drugiej połowie gospodarze dołożyli kolejnych siedem trafień. Bramki dla Iranu zdobywali: Ahmad Nourollahi, Sardar Azmoun (trzy), Hossein Kanaani, Mehdi Taremi (dwie), Karim Ansarifard (cztery), Mohammad Mohebi (dwie) oraz Mehrdad Mohammadi.

To najwyższa wygrana Iranu od 2000 roku, kiedy to zespół ten pokonał 19:0 Guam. Było to też pierwsze od 40 lat spotkanie, które na stadionie mogły obejrzeć kobiety. Kobiety w Iranie nie miały wstępu na stadiony od 1979 roku, czyli od czasów rewolucji islamskiej. Mecz z Kambodżą mogły obejrzeć dzięki interwencji FIFA w związku z tragiczną śmiercią Sahar Khodayari.

Kołtoń tłumaczy, dlaczego Zbigniew Boniek zatrudnił Jerzego Brzęczka [SEKCJA PIŁKARSKA]

Tragiczna śmierć w związku z zakazem

Zmarła ona w wyniku obrażeń, jakich doznała po dokonaniu samopodpalenia. W marcu, podczas jednego z meczów, Iranka próbowała dostać się na trybuny w przebraniu mężczyzny. Podczas kontroli jeden z ochroniarzy zorientował się jednak, że Khodayari jest kobietą i natychmiast przekazał ją w ręce policji. Później kobieta została oskarżona o pojawienie się w przestrzeni publicznej bez hidżabu [zasłona, która okrywa głowę i piersi, noszona przez muzułmanki po osiągnięciu wieku kobiecej dojrzałości - red.]. Khodayari, w obawie o uczciwość procesu, podpaliła się przed gmachem sądu.

Po samospaleniu 29-latki, jeszcze przed opublikowaniem informacji o jej śmierci, światowe organizacje zaapelowały po raz kolejny o zniesienie przez Iran zakazu uczestnictwa kobiet w wydarzeniach sportowych. W kampanię, poza Amnesty International czy Human Rights Watch, zaangażowały się inne organizacje, m.in. irańskie Open Stadiums.