Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Leo Messi czy Cristiano Ronaldo? Naukowy udzielili jednoznacznej odpowiedzi

Kto jest obecnie najlepszym piłkarzem na świecie? O to miano już od kilku ładnych lat walczą Lionel Messi i Cristiano Ronaldo. Pojedynek między nimi - boiskowy lub korespondencyjny - wciąż wydaje się nierozstrzygnięty. Nowe światło na całą sprawę mogą rzucić wyniki badań przeprowadzonych przez belgijskich naukowców.

Oglądając mecze najczęściej skupiamy się na pięknych golach i spektakularnych asystach. Jednak zdaniem naukowców z Katholieke Universiteit Leuven wartość danego piłkarza trzeba opierać także na innych czynnikach - przede wszystkim na tym, jak jego zagrania przekładają się na końcowy wynik drużyny. Bazując na tym założeniu akademicy, przy współpracy z holenderską firmą SciSports, zajmującą się analityką danych, porównali grę dwóch największych gwiazd współczesnej piłki nożnej - Leo Messiego i Cristiano Ronaldo. 

Tak w minionym sezonie strzelał bramki Cristiano Ronaldo

Naukowcy wzięli pod lupę ligowe mecze w La Liga na przestrzeni aż pięciu sezonów - od rozgrywek 2013/2014 do końca sezonu 2017/2018. W badaniach uwzględniono wszystkie akcje, w jakich brali udział Messi i Ronaldo

Leo Messi i Cristiano Ronaldo pod lupą naukowców. Która z gwiazd ma większy wpływ na drużynę?

"To jak wyceniamy danego zawodnika, często jest determinowane przez liczbę goli czy asyst. Gol to jednak dość rzadkie zdarzenie, ponieważ w trakcie meczu możemy zaobserwować około 1600 różnego rodzaju akcji. Przy opracowywaniu naszego wzoru przyjrzeliśmy się im wszystkim - od strzałów, przez podania, na dryblingach i wślizgach kończąc. Na podstawie tych czynników określimy ostateczną wartość - tłumaczy profesor Jesse Davis.

Wspomniana wartość określa wkład zawodnika w końcowy wynik drużyny (zarówno w kontekście strzelonych, jak i straconych bramek). Jak w takim razie w tym szeroko zakrojonym badaniu wypadli Messi i Ronaldo? 

Wpływ, jaki Leo Messi wywiera na poczynania FC Barcelony określono współczynnikiem 1,21. W przypadku Ronaldo jest to już zdecydowanie mniej - 0.61. W pierwszym sezonach ligi hiszpańskiej obaj zawodnicy byli na bardzo zbliżonym poziomie. Od rozgrywek 2015/2016 Argentyńczyk zaczął jednak zdobywać przewagę.

Jak się okazuje, naukowcy wyodrębnili dwa najczęściej pojawiające się "modele" graczy, a Messi nie wpisuje się już do żadnego z nich. Piłkarze z pierwszej z nich kreują sporo akcji, które jednak charakteryzują się niższą wartością dla zespołu - za przykład może tu posłużyć Paul Pogba. Ci z drugiej grupy rzadziej mają kontakt z piłką, jednak ich zagrania mają znaczące przełożenie na zespół. Do tego zbioru możemy zaliczyć takich napastników jak: Harry Kane, Mohamed Salah czy Cristiano Ronaldo. Messi wymyka się temu schematowi, bowiem nie tylko przeprowadza podczas meczu wiele akcji, ale co ważne, jego zagrania najczęściej przekładają się na grę i rezultaty Barcelony. 

Eden Hazard wejdzie w buty Cristiano Ronaldo? Nowy zawodnik Realu Madryt nie ma się czego wstydzić

Autorzy badania pokusili się o jeszcze jedno ciekawe porównanie. Przed rokiem Ronaldo opuścił hiszpańską ekstraklasę i przeniósł się do Juventusu. W klubie ze stolicy ma go teraz zastąpić Eden Hazard, sprowadzony z Chelsea za 100 milionów euro. Naukowcy zadali więc sobie pytanie, czy Belg może okazać się tak kluczowym graczem dla Realu, jakim był wcześniej Portugalczyk. 

Wydaje się, że kibice "Królewskich" mogą spać spokojnie. Wpływ Hazarda na rezultaty osiągane w poprzednim sezonie przez "The Blues" określono współczynnikiem 0,64, czyli wyższy niż ten, jaki Ronaldo zanotował podczas gry w Realu. Warto jednak pamiętać, że Portugalczyk w ostatnich grał głównie jako napastnik, natomiast na byłym zawodniku Chelsea ciążył szereg innych obowiązków, związanych z kreowaniem gry, przez co zdecydowanie częściej miał kontakt z piłką.

Pobierz aplikację Football LIVE na Androida

Football LIVEFootball LIVE Football LIVE

Więcej o:
Komentarze (25)
Leo Messi czy Cristiano Ronaldo? Naukowy udzielili jednoznacznej odpowiedzi
Zaloguj się
 • peterjk

  Oceniono 10 razy 8

  To jest oczywiste dla każdego, kto grał kiedykolwiek w piłkę I nie jest zakutym łbem (kibic Realu).

 • eurotram

  Oceniono 8 razy 4

  Ten algorytm nie mówi wiele o tym,czy dany pilkarz jest najlepszy; on mówi jedynie o stopniu uzależnienia wyników zespołu od gry tego piłkarza. Można sklecić zespół z graczy niby gorszych od Messiego,ale ten zespół zdobędzie LM. Tak więc udowodniono jedynie,że Barcelona jest zależna od Messiego i nic więcej

 • itinerant

  Oceniono 2 razy 2

  Znalazłem w artykule odnośnik zatytułowany Actions Speak Louder than Goals:Valuing Player Actions in Soccer. Natomiast w abstrakcie zostało napisane: "Ocena wpływu poszczególnych działań wykonywanych przez piłkarzy podczas gry jest kluczowym aspektem procesu kwalifikacji zawodników. Niestety, większość tradycyjnych wskaźników nie radzi sobie z rozwiązaniem tego zadania, ponieważ albo skupiają się na rzadkich działaniach, jak same strzały i bramki, albo nie uwzględniają kontekstu, w którym miały miejsce te działania. W tym dokumencie przedstawiono (1) nowy język opisywania akcji poszczególnych graczy na boisku oraz (2) ramy wyceny każdego rodzaju akcji gracza na podstawie jego wpływu na wynik gry, z uwzględnieniem kontekstu, w którym akcja się wydarzyła. Sumując wartości akcji piłkarzy, można określić ich całkowity ofensywny i defensywny wkład w drużynę. Pokazujemy, w jaki sposób nasze podejście uwzględnia istotne informacje kontekstowe, że tradycyjne wskaźniki oceny graczy ignorują i przedstawiają szereg przypadków użycia związanych z rozpoznaniem i grą w stylizację stylu w sezonach 2016/2017 i 2017/2018 w Europie w najlepszych ligach". (posłużyłem się tłumaczeniem Google, z wyjątkami). PDF liczy 11 stron i jest bardzo ciekawy. Jednak teza z jaką badacze rozpoczęli pracę jest, moim zdaniem, podejrzana, to znaczy chcą pokazać, że piłka nożna nie jest sportem zespołowym, ale sportem indywidualności. A co na powiedziałby Hendrik Johannes Cruijff?

 • hujowalatarka

  Oceniono 1 raz 1

  NIech żyją naukowy.

 • elvisek101

  Oceniono 3 razy 1

  Ronaldo egzekutor, żyjący z podań kolegów, Messi kreaotor gry zespołu i egzekutor :)

 • kirdan1

  Oceniono 3 razy 1

  Obaj są gorsi od Kuby Wawrzyniaka :-D

 • byann

  Oceniono 5 razy 1

  Naukowcy w piłce nożnej są jedynie użyteczni w opracowywaniu nowych środków dopingujących.
  Doktor Fuentes

 • andmas

  0

  Co znaczy brak Ronaldo to doświadczył Real Madryt ,piłkarz -wirtuoz może grać na każdej pozycji w drużynie .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX