Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Coraz bliżej powiększenia mundialu 2022 do 48 drużyn. Dwa dodatkowe kraje miałyby pomóc w organizacji

Gianni Infantino coraz mocniej naciska, aby już podczas najbliższych mistrzostw świata w Katarze w 2022 roku wystąpiło 48 drużyn zamiast 32. Gospodarze mogą sobie nie poradzić z powiększeniem turnieju, dlatego pomóc mieliby Kuwejt i Oman.

Gianni Infantino od wielu tygodni mówi o chęci rozszerzeniu mundialu z 32 do 48 drużyn. Wiele wskazuje na to, że prezydent FIFA będzie nalegał, aby stało się to już podczas najbliższych mistrzostw świata rozgrywanych w Katarze w 2022 roku. Ostateczna decyzja dotycząca ewentualnego powiększenia turnieju zapadnie na posiedzeniu związku, które odbędzie się w dniach 14-15 maja w Miami.

Katarczycy uważają, że nie podołają sami organizacji turnieju dla 48 drużyn, dlatego już zbadano, które kraje leżące w pobliżu byłyby w stanie im pomóc. Ze względów politycznych współorganizować mundialu z pewnością nie zamierzają Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wiele wskazuje na to, że pomóc mogą Kuwejt i Oman, które nie sąsiadują z Katarem. Przelot samolotem zajmuje tylko półtorej godziny. Dla porównania, podczas turnieju w Rosji najdłuższe loty trwały ponad trzy razy dłużej.

Zmiana ilości drużyn wymagała większej ilości stadionów. FIFA uważa, że 10 obiektów to wystarczające minimum, ale zaleca się, aby mundial rozgrywano na 12 arenach. Katar jako najmniejszy gospodarz mistrzostw w historii nie jest w stanie pomieścić dodatkowych czterech obiektów, zwłaszcza, że w samej stolicy kraju, Dosze, wybudowany 4 stadiony. Stąd przy pozytywnej decyzji o powiększeniu mundialu do 48 drużyn, konieczna będzie pomoc innego państwa.

Więcej o:
Komentarze (14)
Coraz bliżej powiększenia mundialu 2022 do 48 drużyn. Dwa dodatkowe kraje miałyby pomóc w organizacji
Zaloguj się
 • koniuwielki

  Oceniono 6 razy 6

  Już ME gdzie było mnóstwo ekip nie dało się oglądać ze względu na poziom. Kiedyś grały naprawdę najlepsze ekipy i każdy mecz oglądało się super a teraz....Parcie na kasę zabija.

 • zebrzec

  Oceniono 5 razy 5

  ligi mistrzow nie da sie oglądać, mundial z trudem... kasa kasa... proponuje by wszyscy zagrali systemem pucharowych..odrazu... Polska z Lesotho, inna Hiszpania z Malediwami, Irak z wyspami owczymi.. itd.. ile jest federacji pewnie ze 180??

 • eskulapp

  Oceniono 4 razy 4

  Pomijając, że dodadzą 12 drużyn jeszcze gorszych niż Panama, Arabia czy Egipt, to ciekawe jak rozwiążą problem z ostatnim meczem w grupach 3-zespołowych (a taki jest plan). Przecież to będą w większości ewidentne ustawki.

 • kuku666

  Oceniono 2 razy 2

  Totalny bezsens. Wszystko dla kasy, żeby ogórki pokroju Polski mogły się załapać. A potem poziom sportowy słabiutki i takie kompromitacje jak Polska - Japonia z ostatniego turnieju.

 • scierplaminoga

  Oceniono 1 raz 1

  Łysy przestań kompromitować piłkę nożną

 • ax-les-thermes

  0

  Pilka kopana. Jak sie ja samemu kopie to jest OK ale wycie na trybunach dlatego ze inni kopia to skrajny idio...tyzm.

 • nino.rota

  0

  Against modern football!
  Support your local club!

 • wichura

  0

  Czyżby Kuwejt i Oman też przysłały walizki, jak Katar?
  Sportowo to absurd. Nie ma na świecie 48 drużyn godnych tego, by zagrać na MŚ. I jeszcze żeby eliminacje miały jakiś sens, dostarczały emocji...
  Europa - max. 18 drużyn (ale wówczas eliminacje bez emocji), Ameryka Płd. - do 6 drużyn (eliminacje j.w.), Ameryka Płn. i Concacaf - naciągane 4 drużyny (Meksyk, USA i ???), Afryka - niech będzie i 7 (robią postęp), Azja - max. 4 drużyny, Australia do tego = 40. Wolałbym odrzucić z tego 8 drużyn, by eliminacje były ciekawsze, niż jeszcze bardziej zaniżyć rywalizację w eliminacjach i fazie grupowej MŚ. Ale i tak zwycięży biznes.

 • niktalboktos

  0

  To moze nie warto robic kwalifikacji ani do Mundialu ani do ME. Skoro ma być 48 drizyn to wystarczy zaprosic 96 lub wszystkie chetne kraje swiata (chyba kolo 150 czy 170...nie wiem). To tylko 2 ekstra mecze w turnieju...(przegrywający odpada, a pozniej bylaby faza grupowa z 48 druzynami). Ale bossowie z FIFA tego nie zrobią, gdyż kwalifikacje to tez reklamy i konkretne pieniadze, no i pompowanie baloników w poszczególnych krajach takich jak Polska...Poza tym w meczach towarzyskich trudniej zgrać drużynę..(ten argument jest sensowny). tak czy owak kwalifikacje stają się treningowym kabaretem pomału.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX