Poradnik bukmacherski dla początkujących i doświadczonych graczy

Wybieram mecz, wskazuję lepszą drużynę, wpłacam pieniądze i wygraną mam w kieszeni - dokładnie tak myśli większość początkujących graczy, rozpoczynających przygodę z zakładami bukmacherskimi. Podejście tak optymistyczne, jak błędne. Bo zakłady bukmacherskie, to rzecz trudniejsza, niż zwykle się wydaje. A umiejętność zarobku na obstawianych meczach, to rzecz dość skomplikowana.

Poniżej prezentujemy mini poradnik bukmacherski, zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych graczy.

1. Wybierz obszar zainteresowań
Częstym błędem początkujących graczy jest wybieranie kilku(nastu) dyscyplin, którymi chcą się zająć. Nie da się jednak być ekspertem od wszystkiego. Na start każdy powinien wybrać zakres sportów, którymi będzie się zajmował. To jednak dopiero początek, bo kiedy zdecydujemy się już np. na piłkę nożną, warto okroić nasze zainteresowania do konkretnych lig, których wyniki będziemy kontrolować. W takim wypadku bardzo cenna, i dochodowa, może okazać się jedna z lig nienależących do TOP5 (Anglia, Hiszpania, Niemcy, Włochy, Francja). Właśnie w takich ligach, jak chorwacka, polska itp., kursy często są najbardziej atrakcyjne. Plan musi polegać więc na wyselekcjonowaniu kilku konkretnych lig w danych dyscyplinach, a następnie na uważnym śledzeniu wydarzeń.

2. Ustal plan i się go trzymaj
Kiedy już wybierzemy obszar zainteresowań, musimy ustalić konkretny plan. Warto rozpisać sobie system, w jakim będziemy chcieli obstawiać wydarzenia w konkretnych rozgrywkach i dyscyplinach. Np. po jednym kuponie za określoną stawkę na każdy dzień rozgrywek danej ligi, bądź wydarzeń w danej dyscyplinie. W Ekstraklasie byłaby to kolejka ligowa (piątek – poniedziałek), a w skokach narciarskich weekendowe konkursy. Warto od razu ustalić sobie również początkową granicę finansową, jakiej nie powinniśmy przekraczać używając danego systemu. Np. nie więcej niż 10 zł na jeden kupon. Niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad określonego przez siebie  planu. Zdecydowanie pomaga w analizie błędów.

3. Określ budżet
Zawsze trzeba pamiętać o tym, że początek gry w zakładach bukmacherskich, to zabawa, a zarobek, szczególnie na początku wdrażania swojego systemu, to rzecz daleka od gwarantowanej. Dlatego warto od razu na starcie ustalić budżet, jaki będziemy mogli wykorzystać na grę. Np. 50  zł tygodniowo. Jeżeli w danym tygodniu nie zdołamy z niego wygrać więcej, warto poczekać na kolejny tydzień. To także element z punktu drugiego, czyli trzymania się planu.

4. Wyznacz cel
Na początku gry należy także wyznaczyć sobie cel, szczególnie, jeśli grać zaczynamy przez Internet. Warto założyć sobie np., że „wypłacę pieniądze, kiedy uzbieram 500 zł”. Wówczas dobrze jest zostawić na koncie jedynie kwotę, jaką wpłaciło się na starcie i tylko z niej grać dalej. W ten sposób zwiększymy prawdopodobieństwo zysku, bo zarobiona kwota nie będzie „kusić” do tego, by odejść od własnego planu i zacząć obstawiać za większe stawki.

5. Nie panikuj, reaguj
Nie zawsze się wygrywa, dlatego należy pamiętać o tym, by w przypadku kilku przegranych kuponów z rzędu, nie wpadać w panikę. Często kończy się to bowiem chęcią szybkiego odrobienia strat, rozpoczęciem obstawiania za większe stawki, co automatycznie prowadzi do utraty jeszcze większych sum. W przypadku złej passy należy spokojnie przeanalizować wszystkie przegrane kupony i poszukać ich części wspólnej. Być może warto w takiej sytuacji na jakiś czas odpuścić obstawianie meczów danego zespołu, ligi, czy na chwilę spróbować swoich sił w innej dyscyplinie.

6. Szukaj okazji
Pamiętaj, że za kursy danych spotkań odpowiadają nie tylko komputerowe algorytmy, ale także ludzie. A ludzie nie są nieomylni, dlatego nigdy nie możemy sugerować się tylko kursami. Często zdarza  się, że zdecydowany faworyt na boisku, w zakładach bukmacherskich takim faworytem już nie jest. Często zdarza się, że dana drużyna ma świetną passę z konkretnym rywalem, albo po prostu wchodzi w dobrą formę, a bukmacher nie bierze tego pod uwagę, sugerując się jedynie miejscem w tabeli. W skokach narciarskich zawodnicy mają swoje ulubione skocznie, w piłce nożnej kluby swoich ulubionych przeciwników. Właśnie dlatego warto zastosować się do punktu pierwszego.

7. Korzystaj z ofert specjalnych
W wygrywaniu często pomocne są promocje oferowane przez różnych bukmacherów. Warto więc przyglądać się sytuacji na rynku i na bieżąco sprawdzać oferty. Zdarza się bowiem, że zakład można wnieść bez wkładu finansowego lub z podwyższeniem ewentualnej wygranej nawet o kilkadziesiąt proc..

8. Bądź cierpliwy
Bardzo częstym błędem początkujących graczy jest chęć szybkiego zarobku. Lepiej zacząć powoli, by później zbierać owoce swojej cierpliwości. Cierpliwość w zakładach jest niezwykle ważną cechą – pozwala wygrać więcej, lub stracić mniej.

9. Analiza jest najważniejsza
Plan, cel, nastawienie, cierpliwość - wszystkie wyżej wymienione rzeczy są bardzo istotne. Najważniejsza w zakładach bukmacherskich jest jednak analiza. Im lepiej przeanalizujemy dany mecz, tym większe mamy szanse na zwycięstwo. Należy unikać bardzo częstego zjawiska tzw. obstawiania po kursach, czyli krótko mówiąc: stawiam pieniądze tam, gdzie jest niższy kurs, bo to oznacza, że dana drużyna na pewno wygra. Błędem jest również analizowanie jedynie tabeli. Należy bowiem sprawdzać nie tylko miejsce w lidze, ale również statystyki meczów u siebie, na wyjeździe, czy aktualną sytuację w drużynie. Zdarzyć się może bowiem, że dany zespół będzie osłabiony wieloma kontuzjami, lub zagra w rezerwowym składzie, bo np. będzie miał zapewniony awans do dalszej fazy konkretnych rozgrywek.

10. Nie poddawaj się 
Każdy sukces wymaga ciężkiej pracy, więc warto wyciągać wnioski, zmieniać to, co nie zadziałało i optymalizować swoje działania. Należy też pamiętać, by korzystać wyłącznie z usług legalnych bukmacherów czyli działających zgodnie z ustawą (art. 109 kks) i na podstawie stosownego zezwolenia i zgodnie z jego warunkami.

Więcej o:
Copyright © Agora SA