Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Doping u wielokrotnego zwycięzcy Ligi Mistrzów? Der Spiegel zapowiada kolejne rewelacje

Zatuszowany przypadek dopingu wielokrotnego zwycięzcy Ligi Mistrzów. Systemowe omijanie przepisów podatkowych w Premier League - tego, według zapowiedzi "Der Spiegel", mamy się dowiedzieć z Football Leaks w najbliższych tygodniach.

Rewelacje na temat Superligi i wsparcia jakiego Gianni Infantino udzielał PSG i Manchesterowi City przy omijaniu Finansowego Fair Play były tylko początkiem nowej serii odkryć z archiwum Football Leaks. „Pieniądze futbolu przyciągają podejrzane postaci, które negocjują dla siebie ogromne prowizje i chowają się za poufnością umów. Football Leaks obnaży wiele takich przypadków. W najbliższych tygodniach pokażemy nieupiększoną twarz piłkarskiego kapitalizmu, który czasem nie różni się bardzo od bańki spekulacyjnej nadmuchiwanej pieniędzmi z kredytów. Ujawnimy też zatuszowanie dopingu u wielokrotnego zwycięzcy Ligi Mistrzów i system omijania przepisów podatkowych u gigantów z Premier League” – pisze „Der Spiegel” o najnowszej fali odkryć z archiwum Football Leaks.

>> Spiegel: Gianni Infantino pomagał Manchesterowi City i PSG w obejściu finansowego Fair Play

Poprzednia wielka seria ujawnień przyniosła informacje o oskarżeniu Cristiano Ronaldo o gwałt i o doniesienia o jego nadużyciach podatkowych, za które musiał już zapłacić hiszpańskiemu fiskusowi 19 mln euro. Na jaw wyszły też podatkowe winy wielu innych piłkarzy, w tym całej grupy zawodników będących pod opieką superagenta Jorge’a Mendesa, dziwne prowizje w umowach agentów piłkarskich, systemowe omijanie przepisów FIFA (zakaz udziału osób trzecich w transferach) przed fundusze inwestycyjne, obracające podejrzanymi pieniędzmi ze Wschodu.

>> Wielkie kluby zaplanowały już koniec Ligi Mistrzów. Będą nowe rozgrywki?

Wielki wyciek danych kontraktowych ze świata futbolu zaczął się w 2015 roku na stronie footballleaks2015.wordpress.com i dotyczył wówczas przede wszystkim wątków związanych z portugalskimi klubami. Z czasem jednak rozrósł się do takich rozmiarów, że Football Leaks potrzebowali partnera ze świata mediów, który pomoże w przeanalizowaniu danych, zapewni rozgłos, będzie sprawdzonym łącznikiem. To wówczas Rafael Buschmann, pochodzący z Polski dziennikarz „Der Spiegel”, zdobył zaufanie wysłannika Football Leaks ukrywającego się pod pseudonimem John. I przekonał swoją redakcję, że warto stworzyć nie tylko specjalny dział śledczy poświęcony aferom w futbolu, ale też wciągnąć do współpracy redakcje różnych europejskich mediów. „Der Spiegel” na potrzeby dziennikarzy, prawników, ekspertów podatkowych analizujących Football Leaks zbudował specjalne pomieszczenie w redakcji, ze strzeżonym dostępem, superkomputerami, z programem do analizy danych używanym przez agencje wywiadu. Skala wycieku od dawna przekracza zwykłe możliwości analizy: to już blisko 4 terabajty tajnych dotychczas danych, około 70 milionów dokumentów, które trzeba przeszukać w poszukiwaniu kluczowych słów i wspólnych wątków. I potem jeszcze obudować wiedzą ekspertów i zweryfikować prawnie, żeby zaangażowane w Football Leaks redakcje nie przegrywały procesów. Wszystko to, oraz historię znajomości w Johnem, Buschmann opisal w książce „Brudna piłka. Z archiwum Football Leaks”. Teraz „Der Spiegel” i stowarzyszone z nim redakcje wypuszczają kolejną porcję odkryć. Ich opracowanie zajęło wiele miesięcy, podczas których zespoły z różnych krajów porozumiewały się przez specjalną szyfrowaną platformę i spotykały na konferencjach w sprawie postępów prac. Z „Der Spiegel” współpracują m.in. „Le Soir”, "De Standaard", „NRC Handelsblad”, Reuters i „Verdens Gang”.

Więcej o:
Komentarze (43)
Doping u wielokrotnego zwycięzcy Ligi Mistrzów? Der Spiegel zapowiada kolejne rewelacje
Zaloguj się
 • t0tylk0ja

  Oceniono 12 razy 12

  I co przejął się ktoś tym, że MŚ w Katarze były kupione? Dziennikarze mieli co pisać przez jakiś czas i tyle... Z tymi rewelacjami choćby były w 100% prawdziwe będzie tak samo.

 • 79 Makaj

  Oceniono 10 razy 8

  Nie chcę cytować klasyka komenatrzy na gazeta.pl ale muszę w tych okolicznościach, zatem: "piłka nożna się skończyła".. to śpiewałem ja, bigosmiszcz.. dziękuję za uwagę.

 • marek.zak1

  Oceniono 18 razy 8

  Sport wyczynowy

  Jadą koksiarze,
  Wciąż pedałują.
  Wszyscy kolarze,
  Świetnie się czują.

  Z samego rana
  Zastrzyki, prochy,
  Dieta dobrana,
  Żadnej taniochy.

  Nogi i serce
  Zapie...ją.
  Po tej wyżerce
  Dosyć nie mają.

  Za metą sikam.
  Mocz do kontroli.
  Na chwilę znikam,
  Kłamstwo nie boli.

  Mocz od kolegi,
  Jest zawsze czysty,
  Proste zabiegi
  Czymś oczywistym.

  Znowu wieczorem,
  Się przykoksuję,
  Z moim doktorem,
  Wszak współpracuję.

  Jutro od rana,
  Nowe zastrzyki.
  Horda naćpana,
  Mknie po wyniki.

  Znowu koksiarze,
  Jadą do mety.
  Tylko kolarze?
  No nie. Niestety.

 • byann

  Oceniono 10 razy 6

  Złapią kilku ruskich, a Reale, BAYERNY i Barcelony znowu się wywiną.

 • ontos2

  Oceniono 7 razy 5

  Widzę Glika i jemu podobnych w reklamie to mam ochotę przewartościować swoje życie na nieuczciwe zachłanne prostackie.....

 • tacx

  Oceniono 9 razy 3

  nie oglądam tego g..na więc mam to w d..pie. mam tylko nadzieję że każdy publiczny grosz włożony w rozwój tego kretynizmu zostanie przez państwo i samorządy odebrany. Sponsorowanie tej dyscypliny przez jakąkolwiek firmę pasntwową uważam za uczestniczenie w przemyśle korupcyjnym

 • boliver

  Oceniono 2 razy 2

  Smierdzaca prawda o szmacianej i kopaczach,,

  Kabaret ff juz niedlugo,,

  To wszystko wola o pomste z nieba,,

 • Maks Maks

  Oceniono 6 razy 2

  Mafia się śmieje z głupoli - fanów piłki pokopanej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX