Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Mistrzostwa świata 2022. Skandal w Katarze. Dziesiątki robotników bez pensji od kilku miesięcy

Dziesiątki migrantów pracujących w Katarze nad budową infrastruktury na mistrzostwa świata 2022, nie otrzymały pensji za kilka miesięcy pracy - informuje Amnesty International. W niektórych przypadkach brak pieniędzy zrujnował życie pracowników.

Międzynarodowa organizacja dbająca o przestrzeganie praw człowieka, Amnesty International (AI), przeprowadziła dochodzenie dotyczące warunków pracy robotników, którzy są odpowiedzialni za przygotowanie infrastruktury na piłkarskie mistrzostwa świata w 2022 roku.

>> Bayern Monachium wygrał z Realem Madryt walkę o Benjamina Pavarda

Jak wykazało śledztwo, dziesiątki pracowników wciąż czeka na pensje za kilka miesięcy pracy. Zdaniem AI, wykonawca odpowiedzialny za prace w Lusail (miasto na wschodnim wybrzeżu Kataru) nie zapłacił przynajmniej 78 pracownikom z Nepalu, Indii i Filipin, których średnie miesięczne pensje wynosiły 2 tys. dolarów.

Robotnicy od kilku lat pomagają w rozwoju miasta założonego w 2006 roku. Budują parki, przystanie, hotele i parki rozrywki, a także stadion mogący pomieścić 80 tys. fanów, na którym przeprowadzony zostanie mecz otwarcia najbliższego mundialu. Zdaniem Amnesty International brak pensji zrujnował życie niektórych ze wspomnianej grupy robotników. Dyrektor generalny wykonawcy przedsięwzięcia (firmy Mercury MENA), przyznał jedynie, że firma ma problemy z płynnością finansową, stąd pewne utrudnienia.

>> Krzysztof Piątek oczarował Włochów. Szaleństwo na punkcie polskiego napastnika

Sprawa została zgłoszona do FIFA, ale światowa federacja piłkarska nie zamierza podejmować żadnych działań. - Nie mamy powodu, by sądzić, że zgłoszone przypadki łamania praw pracowniczych są w rzeczywistości powiązane z FIFA i mistrzostwami świata 2022 - przyznał rzecznik prasowy federacji.

>> Lazio padło ofiarą hakerów. Teraz musi zapłacić dodatkowy milion euro

Całą sprawę publicznie skomentował również rzecznik katarskiego rządu. - Obecnie trwają postępowania prawne dotyczące Mercury MENA. Firma nie działa już w Katarze, ale kwestie prawne będą kontynuowane, a my przeprowadzimy pełne dochodzenie, by znaleźć wszystkie istniejące problemy i naruszenia. Naprawimy wszelkie kwestie - zdradził przedstawiciel katarskich władz.

Więcej o:
Komentarze (21)
Skandal w Katarze. Dziesiątki robotników bez pensji od kilku miesięcy
Zaloguj się
 • facio60

  Oceniono 8 razy 8

  O stosunku Arabów z bogatych krajów Zatoki Perskiej do biedoty tam pracującej można dużo napisać. Doskonale rozumiem, dlaczego tzw uchodźcy nie chcą tam przybywać, mimo że to jakoby ich bracia w wierze i kulturze. Zasada jest prosta; nie pracujesz - nie jesz. Pracujesz jako fizyczny - jesteś nikim. Pochodzisz z biednego kraju i nie jesteś biały - nic ci się nie należy w sensie praw. Pracownicy zakwaterowani są po kilku - kilkunastu na kwaterze, bez klimatyzacji a upały ponad 40 stopni w dzień i 30 w nocy .Podczas ewakuacji z Kuwejtu w roku 1990 uchodzący z Kuwejtu pracownicy z Filipin, Bangladeszu, Indii, traktowani byli przez Irakijczyków jak bydło. Bici długimi drewnianymi pałkami, walizki kopane. Jechali samochodami wywrotkami w niebywałym ścisku a jak wysiadali zbyt wolno okładano ich niemiłosiernie.
  Tak, to że i obecnie niewiele się zmieniło, wcale mnie nie dziwi. Gdyby było inaczej, imigranci walili by tam a nie do Europy, który funduje imigrantom darmowe wczasy. Oczywiście "postępowy" świat nie widzi nic zdrożnego w takim traktowaniu ludzi. Ae niech tylko w Europie ktoś zaneguje konieczność przyjmowania czy spojrzy krzywo, staje się rasistą i ksenofobem.

 • peterjk

  Oceniono 7 razy 7

  A co FIFA obchodza jacyś tam robotnicy, zaplacili to będa mieć mundial choćby w listopadzie. Ważne żeby kasa się zgadzała.

 • a.k.traper

  Oceniono 5 razy 5

  Żaden z bogatych krajów arabskich nie jest w stanie zbudować czegokolwiek rękami swoich obywateli, nie chcą nawet pomóc swym braciom w wierze przyjmując ich pod dach, wolą by się pchali do Europy i nawet finansują to wypełniając wolę Allacha by zasiedlić i przejąć ziemie niewiernych.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 7 razy 5

  Mundial w grudniu, trzeba mieć nieźle zryty beret żeby takie decyzje podejmować. Na Antarktydzie niech debilna FIFA zorganizuje turniej, barany. Oni nie mają czasu na jakiś pracowników którzy tyrają w pocie czoła od lat, szejki zapłaciły za mundial nie tylko federacji, więc będą cicho siedzieć.

 • cezar85

  Oceniono 4 razy 4

  Ale żyją

  A trzy tysiące Nepalczyków, którzy zginęli podczas budowy stadionów w Katarze, to nie jest skandal?

 • maras63

  Oceniono 3 razy 3

  Jest jeszcze pewnie ze sto równie dobrze zorganizowanych państw, które chętnie by zrobiły Mundial. FIFA ma świetlaną przyszłość.

 • a.k.traper

  Oceniono 1 raz 1

  Na FIFA jest tylko jeden sposób, zbojkotować ale to marzenie ściętej głowy, za dużo głupców na tym swiecie i to uzależnionych.

 • pan-mario

  0

  Parszywe brudasy. Gdyby nie żydostwo z USA Ruskie i Turki w dwa tygodnie by z nimi zrobili porządek. Araby zasługują by skoczyć z nimi napalmem.

 • saves

  0

  Kogo obchodzą jacyś robole z trzeciego świata? Grunt, że tym z FIFA puchną konta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX