FIFA planuje rewolucję na rynku transferowym

Kluby muszą ograniczyć pieniądze, jakie wydają na zawodników, a znaczenie agentów ma zmaleć - to dwa najważniejsze założenia najnowszego raportu FIFA. Piłkarska światowa centrala zamierza przeprowadzić poważne zmiany na rynku transferowym - informuje "New York Times".

Obecne przepisy dotyczące regulacji rynku transferowego powstały w 2003 roku. - Po piętnastu latach nadszedł czas, aby je zmienić. Musimy wprowadzić bardziej przejrzyste zasady - apeluje Gianni Infantino.

Szef FIFA powołał specjalny organ, który stworzył raport "Biała księga - reforma rynku transferowego 2018". A w nim znajdziemy główne założenia, które mają zmienić obecny rynek.

W najbliższym czasie mają zostać wprowadzone regulacje, które sprawiają, że kluby ograniczą środki wydawane na piłkarzy. Pensje zawodników mają być przede wszystkim zależne od dochodów danego klubu. W każdej lidze mają także pojawić się obowiązkowe klauzule wykupu zawodników (tzw. suma odstępnego). Obecnie takie rozwiązania są stosowane np. w Hiszpanii.

Nowe przepisy uderzą także w piłkarskich menadżerów. Prowizje wypłacane przez kluby dla agentów będą mogły maksymalnie wynosić pięć procent całkowitego wynagrodzenia zawodnika lub sumy transferu.

Ograniczenie wypożyczeń. Chelsea i Juventus mogą stracić

Duże zmiany mają nadejść również jeśli chodzi o wypożyczenia. Pojawia się coraz więcej głosów, że wielkie kluby "skupują" piłkarzy, by potem wypożyczać ich do innych klubów i zatrzymywać potem najlepszych piłkarzy. Dlatego też FIFA zamierza wprowadzić limit wypożyczeń - ma on wynosić od sześciu do ośmiu. Do jednego klubu mogłoby być wypożyczonych maksymalnie trzech piłkarzy. Ucierpiałyby na tym niektóre wielkie kluby. Np. Chelsea wypożycza obecnie niemal 40 piłkarzy, podobnie postępuje m.in. Juventus.

Przekręty agentów

Kibice z pewnością pamiętają sytuację sprzed kilkunastu miesięcy, gdy Mino Raiola, czołowy agent na świcie, pobrał gigantyczną prowizję z transferu Paula Pogby.  Francuz trafił w 2012 roku do Juventusu głównie dlatego, że gdy był jeszcze niechcianym w United talentem, Raiola naciskał na władze klubu, aby zapewniły mu suty – jak na jego wiek – kontrakt. Manchester odmówił, więc związał go – na zasadach wolnego transferu – z Juventusem. A przy okazji zapisał sobie w kontrakcie niemal 50 procent (!) sumy od przyszłego transferu. Latem 2016 roku Pogba wrócił do United za około 105 mln euro. FIFA może odebrać to jako bycie współwłaścicielem piłkarza, a nowe przepisy surowo tego zabraniają. Ale do dziś Raiola nie poniósł żadnych poważnych konsekwencji.

Mino Raiola, czyli szara eminencja futbolu

Lista podejrzanych transakcji jest znacznie dłuższa. „FootballLeaks” twierdzi, że Raiola, podobnie jak Jorge Mendes (jedyny agent potężniejszy od włoskiego Holendra) oszukują fiskusa, bo nie odprowadzają gigantycznych podatków jak należy. Płacą je w tzw. "rajach podatkowych" – w Monako i na Wyspach Dziewiczych.

W 2011 roku Michel Platini, ówczesny prezydent UEFA, wprowadził tzw. finansowe fair play, ale okazuje się, że to nie był wystarczający zabieg, aby unormować rynek transferowy.

FFP - na czym polega?

Finansowe Fair Play miało wprowadzić więcej rozsądku w wydatki klubów. Uproszczając, polega to na tym, że w określonym czasie klub nie może wydać więcej pieniędzy niż zarobi w tym okresie. To także regulacje dotyczące zapewnienia informacji o płynności finansowej klubu, oraz braku opóźnień w płatnościach wobec zatrudnionych pracowników klubu, a także w stosunku do urzędu podatkowego.Znasz reguły ortografii? To ten quiz jest jedynie formalnością
1/19Mam ochotę zagrać w __, wiesz, gdzie jest lotka?
Zobacz także
 • Miejsce, z którego ratownicy wyruszyli na poszukiwania samolotu, na którego pokładzie był Emiliano Sala Emiliano Sala wciąż zaginiony. Akcja poszukiwawcza przerwa
 • Wisła - Śląsk 3:1. Tibor Halilović Oficjalnie: Wisła Kraków traci piłkarza. Podpisał kontrakt w Chorwacji
 • Pogoń Szczecin - Jagiellonia Białystok 0:0. Łukasz Burliga Wisła Kraków. Łukasz Burliga wraca do Krakowa
Komentarze (11)
FIFA planuje rewolucję na rynku transferowym
Zaloguj się
 • eurotram

  Oceniono 3 razy 3

  Zamierzają wprowadzić obowiązkowe kwoty odstępnego? A może należałoby je urealnić żeby nie było takich patologii jak np. suma odstępnego wpisana w kontrakcie Modricia? 10-krotność rocznych zarobków i ani eurocenta więcej.

 • plafar

  Oceniono 3 razy 3

  O kurczę!! prezes klubu Tęcza... ale mają zmienić na Zorza!

 • menazka

  Oceniono 2 razy 2

  To Ryszard Ochódzki z klubu tęcza do fifa? To się nazywa kariera. Wybitny specjalista. Powodzenia. To pisałem ja Jarząbek.

 • Jakub Janus

  Oceniono 2 razy 2

  Klauzule to pułapki, które niszczą rynek transferowy i ustalają cenę za piłkarza. Im większa kwota odstępnego w umowie, tym piłkarz jest droższy. Lepszego sposobu nie ma na szybki, łatwy i ogromny zysk. Proste.

 • zdenek117

  Oceniono 3 razy 1

  Salary cap. Kto przekroczy, wpłaca wartość przekroczenia do wspólnego budżetu, który jest rozdzielany pomiędzy kluby z budżetem płac poniżej salary cap.

 • dupajasi0

  Oceniono 3 razy 1

  Po co robić rewolucję? Wystarczy zmniejszyć kwoty, przeznaczone na reklamy jakie można odliczać od przychodu, przed liczeniem podatku dochodowego. Od razu ta góra kasy jaką mają do wydania kluby by się zmniejszyła i nie byłoby potrzeby robić żadnych rewolucji. Ale za dużo ludzików kręci na tym lody żeby dało się to łatwo zorganizować. ;-)

 • koenzymq10

  0

  A nie lepiej komunistycznie zrobić, niech każdy piłkarz kosztuje 10 zeta, a agent dostaje taką samą prowizję?

 • boliver

  Oceniono 3 razy -1

  Najlepiej skonczyc z tym handlem bydla,,

  Odsunac rabusiow od tego zgnitego świata szmacianej,,

  A prezesow od zlobow,,

  Przeciez to jest jasne jak tyskie,,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje