Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

1,5 miliarda złotych trafi do polskiej piłki?

Nawet 1,5 miliarda złotych w ciągu 10 lat może trafić do polskiej piłki. Znaczna część tej kwoty zainwestowana może zostać bardzo szybko, bo w ciągu dwóch lat. Wszystko za sprawą projektu Totalizatora Sportowego, nadzorowanego przez Mateusza Morawieckiego - informuje "Puls Biznesu".

Według nieoficjalnych informacji podanych przez "Puls Biznesu" premier Mateusz Morawiecki wraz z kilkoma współpracownikami planuje stworzyć wieloletni projekt odbudowy polskiej piłki. Jego głównym inwestorem ma być Totalizator Sportowy.

Zdaniem "PB" Totalizator w ciągu 10 najbliższych lat jest w stanie wyłożyć aż 1,5 mld zł, z czego znaczna część tej kwoty, bo aż 300 mln, do polskiej piłki miałaby trafić już w ciągu pierwszych 24 miesięcy projektu. Za te pieniądze w Polsce mają powstać m.in. nowe kryte obiekty, które umożliwią szkolenie młodzieży także zimą. "O dofinansowanie mogłyby się starać nie tylko kluby z najwyższego poziomu rozgrywek, lecz także te z niższych lig. Dodatkowo przy Centralnym Ośrodku Sportowym stworzona ma być centralna akademia piłkarska z 16 oddziałami wojewódzkimi" - czytamy na łamach "Pulsu Biznesu".

Dzięki działaniu takich obiektów juniorzy trenowaliby w warunkach odpowiadających tym, z którymi można spotkać się w państwach zachodnich. Dodatkowo najlepsi z młodych piłkarzy mogliby od razu trafiać do profesjonalnych klubów z danego regionu.

Bańka komentuje

- Pracujemy nad programem, ale nie chcę wychodzić przed szereg. Trwają ustalenia finansowania na szczeblu rządowym, prace się toczą. To że taki program będzie nie jest tajemnicą, mówił o tym już swego czasu premier podczas spotkania na Stadionie Narodowym - powiedział Sport.pl minister sportu i turystyki Witold Bańka.

Baza piłkarzy i system szkolenia

Totalizator Sportowy nie zamierza jednak poprzestać tylko na infrastrukturze i nowych obiektach. Poza nimi powstać ma jeszcze m.in. baza młodych piłkarzy, a także system szkolenia. - W bazie byłyby zawarte szczegółowe informacje o piłkarzach, co ułatwiłoby klubom identyfikowanie i rozwój talentów - zdradza informator "PB".

Poza bazą talentów w Polsce miałby powstać nowy system szkolenia, który miałby na celu przyniesienie sukcesu podobnego do wdrożenia nowego systemu kilkanaście lat temu w Belgii. Każdy klub, który wdrożyłby proponowany system, otrzymałby pieniądze na szkolenie piłkarzy i opłacanie trenerów.

Źródło pieniędzy do rozstrzygnięcia

Do wdrożenia projektu brakuje ostatecznego porozumienia z Totalizatorem Sportowym, który od każdego zawartego zakładu przekazuje 19 proc. na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej. Z przekazywanych pieniędzy sfinansowano już kilka projektów, teraz najprostszą i najszybszą drogą byłoby stworzenie programu wspierającego piłkę, do czego potrzeba jedynie decyzji ministra. Takie działanie oznacza jednak przesunięcie pieniędzy inwestowanych w inne dyscypliny, co mogłoby wywołać w środowisku spore kontrowersje.

W tej sytuacji pod uwagę brane jest inne rozwiązanie - stworzenie specjalnego funduszu specustawą [ustawa odnosząca się w sposób szczególny do zasad realizacji inwestycji w danym zakresie - red.]. "Wówczas TS przeznaczyłby pieniądze na ten cel, szczególnie jeśli wiązałoby się to z uelastycznieniem źródeł finansowania" - pisze "Puls Biznesu".

Więcej o:
Komentarze (65)
1,5 miliarda złotych trafi do polskiej piłki?
Zaloguj się
 • bazyli.ehler

  Oceniono 18 razy 16

  "Nawet 1,5 miliarda złotych w ciągu 10 lat może trafić do polskiej piłki"

  Co na to niepełnosprawni?

  ˙

 • smileykkk

  Oceniono 22 razy 14

  finansowanie prywatnych firm z panstwowych funduszy... sory ale to zwykla kradziez.

 • grobelozaur

  Oceniono 11 razy 9

  Przecież to jest kpina.
  Pieniądze powinny być przeznaczone na sport dzieci i młodzieży, a nie absurdalne pensje jakiś miernych piłkarzyn

 • kiks11

  Oceniono 13 razy 9

  1,5mld pln to ok 70 gminnych żłobków z wyposażeniem, to 3.750.000 badań rezonansem magnetycznym itd itp, wyliczać dalej doopki pislamskie?

 • wmr2000

  Oceniono 12 razy 8

  Wszystko pójdzie na profesjonalny żel do włosów?

 • adzuma

  Oceniono 10 razy 8

  Oczywiście, nie ma, no nie ma w tym kraju ważniejszych spraw, które wymagają wsparcia. Ładujmy dalej narodową kasę z zabawkę dla dorosłych

 • ewrad

  Oceniono 7 razy 7

  chyba sa waznejsze potrzeby a nie pilka nozna i pilkarze ktorzy zarabiaja fortuny a nie osiagaja nic poprostu zero

 • tobi.as

  Oceniono 7 razy 7

  pieniądze powinny iść po równo na wszystkie dyscypliny sportowe, a nie tylko na piłkę nożną. Nasi olimpijczycy ledwo wiążą koniec z końcem, a w stronę piłki nożnej płynie strumień kasy

 • occam

  Oceniono 7 razy 7

  Tak tak, na służbę zdrowia ni ma, ale na różnego rodzaju kiełbie wyborcze sypie się milionami, 500+, emeryt+ , kopacze+...

  W kichach się przewraca :/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX