Ebenezer Cobb Morley, czyli ojciec piłki nożnej. Kim był założyciel pierwszego związku piłkarskiego w historii?

Ebenezer Cobb Morley

Ebenezer Cobb Morley (Twitter)

Ebenezer Cobb Morley - ojciec piłki nożnej i pierwszego w historii futbolu związku piłkarskiego. Ebenezer Cobb Morley to twórca pierwszych, usystematyzowanych i spisanych zasad gry w piłkę.

Morley urodził się 16 sierpnia 1831 roku. Na czwartek przypadła więc 187. rocznica jego urodzin. O Brytyjczyku pamiętać powinien cały piłkarski świat, bo właśnie jemu zawdzięcza bardzo dużo. Jak piszą o nim anglojęzyczne portale, to właśnie ten angielski sportowiec był "ojcem" angielskiej związku piłkarskiego (Football Association), a także współczesnej piłki nożnej.

Z czego zasłynął Ebenezer Cobb Morley?

Morley wsławił się usystematyzowaniem zasad gry w piłkę nożną. Miało to miejsce w października 1863 roku podczas zebrania w jednej z tawern na londyńskim placu Lincoln`s Inn Field. Właśnie tam Ebenezer spotkał się z przedstawicielami różnych klubów, by nawiązać z nimi stałą współpracę. W tym celu doprowadził do utworzenia pierwszego związku piłkarskiego w historii, FA, a także spisał oficjalne przepisy gry w piłkę, które wcześniej po prostu nie istniały.

>> Ebenezer Cobb Morley w Google Doodle. Kim był Ebenezer Cobb Morley?

Jakie zasady wymyślił Ebenezer Cobb Morley?

Pomimo, że Morley jest nazywany ojcem współczesnego futbolu, wymyślone przez niego zasady znacznie odbiegały od tych stosowanych obecnie. Na początku, wraz ze swoimi współpracownikami, działacz zapisał 13 zasad. Niektóre z nich mówiły o zatrzymywaniu przeciwnika, inne o grze bez bramkarzy, jeszcze inne o grze bez poprzeczek. Ówczesny futbol przypominał więc bardziej rugby, jeden z ulubionych sportów założyciela klubu Barnes Club, niż obecną piłkę nożną.

Ebenezer Cobb Morley GoogleEbenezer Cobb Morley Google Google

Według zasad stworzonych przez Morleya, boiska mogły mieć nawet 180 metrów długości i 91,5 metra szerokości. Reguły zmieniono jednak bardzo szybko, niemal tuż po ich zapisaniu. Przede wszystkim zmodyfikowano zapis dotyczący pozycji spalonej. Nowe mówiły m.in. o tym, że jeśli między piłkarzem podającym, a bramkarzem rywali znajduje się przynajmniej trzech zawodników, gracz może dograć do kolegi z drużyny.

Pochowany w Barnes

Ebenezer Cobb Morley zmarł 20 listopada 1994 roku w wieku 93 lat. Pochowany został w rodzinnym Barnes. W 2013 roku, z okazji 150-lecia Football Association, przedstawiciele angielskiego związku piłki nożnej złożyli na jego grobie wieniec.

***

>> Wielkie wyróżnienie dla Roberta Lewandowskiego. Polak w jedenastce wszech czasów Bundesligi wg "Daily Mail"

>> David Ospina zostanie wypożyczony do Napoli

>> Paul Pogba chce opuścić Manchester United. FC Barcelona wykorzysta napięte stosunki Francuza z Jose Mourinho?

>> Juventus uprzedzi Barcelonę? Adrien Rabiot może trafić do zespołu mistrzów Włoch

 

Quiz, którego nie ma
1/15Loch Ness, gdzie ma mieszkać słynny potwór, to jezioro w:
Zobacz także
  • Mecz Polska - Senegal Jest nowy ranking FIFA. Duży spadek reprezentacji Polski. Nowy lider
  • Wielkie wyróżnienie dla Roberta Lewandowskiego. Polak w jedenastce wszech czasów Bundesligi wg "Daily Mail"
  • Paul Pogba chce opuścić Manchester United. FC Barcelona wykorzysta napięte stosunki Francuza z Jose Mourinho?
Komentarze (2)
Kim jest Ebenezer Cobb Morley?
Zaloguj się
  • dawidb

    Oceniono 2 razy 2

    Artykuł pisany na kolanie, byle szybciej, bo Google wrzucił Doodle i głupio byłoby, gdyby na portalu niby-sportowym zabrakło wzmianki, prawda?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje