Niesamowita historia w Szwecji. Klub uchodĽców awansował do pierwszej ligi!

Dalkurd FF

Dalkurd FF (fot. Twitter)

Dalkurd FF to piłkarski klub uchodĽców, który nieoczekiwanie awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej w Szwecji. A jeszcze w 2004 roku grali w siódmej lidze.

W 29. kolejce Superettan (2. ligi szwedzkiej) Dalkurd pokonało Gais 1:0 i zapewniło sobie 2. miejsce w lidze. Tuż po ostatnim gwizdku kibice wbiegli na boisku i zaczęli ¶więtować awans do ekstraklasy.

Mecz z zeszłego weekendu sprawił, że miasteczko Borlaenge stało się sławne na cał± Szwecję. Dlaczego? Ma zaledwie 40 tysięcy mieszkańców, a w¶ród nich znajduje się duża grupa uchodĽców z Kurdystanu, i choć nie ma żadnych tradycji piłkarskich to nieoczekiwanie powstała tam dobra - jak na realia II ligi szwedzkiej - drużyna.

- W Borlaenge wszyscy chcieli co¶ zrobić dla młodzieży, która wpadała w towarzystwo kryminogenne i narkotykowe, czuła się wyobcowana w nowym kraju i nie mogła znaleĽć pracy. Dlatego powstał pomysł, aby założyć klub. Jego nazwa to Dal od prowincji Dalarna i Kurd od Kurdystanu – powiedział prezes klubu Ramzan Kizil cytowany przez dziennik „Goeteborg Posten”

Krok od tragedii

Niewiele brakowało, a nie byłoby sukcesu Dalkurdu. W 2015 roku, gdy zespół wracał ze zgrupowania z Hiszpanii miał już zarezerwowany lot samolotem linii Germanwings. Ale w ostatniej chwili szwedzki klub zdecydował się na wcze¶niejszy lot. I to uratowało im życie. Doszło do tragedii, samolot Germanwings rozbił się w Aplach.

Klub istnieje od 2004 roku. Większo¶ć jego zawodników ma obywatelstwo szwedzkie, ale czuj± się Kurdami. To naród pochodzenia indoeuropejskiego, zamieszkuj±cy przede wszystkim krainę zwan± Kurdystanem, podzielon± pomiędzy Turcję, Irak, Iran i Syrię. Duża diaspora kurdyjska rozsiana jest także w Niemczech, Francji i wła¶nie w Szwecji.

Zobacz także

Najnowsze informacje