Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Liga Mistrzów. Zmiany w regulaminie kwalifikacji do europejskich pucharów. Fatalne informacje dla polskich klubów

UEFA wprowadziła zmiany w systemie kwalifikacji do europejskich pucharów. Oznacza to, że mistrzowie Polski będą mieli jeszcze większe problemy z awansem do Ligi Mistrzów, bo teraz trzeba będzie pokonać aż czterech rywali.

Mówiło się o tym od dawna, ale teraz UEFA potwierdziła, że już w przyszłym sezonie nastąpi zmiana zasad kwalifikacji do europejskich pucharów. Prawo gry w Lidze Mistrzów otrzyma aż 26 zespołów z lig, które znajdują się w pierwszej dziesiątce rankingu UEFA, a także zwycięzca Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy z sezonu poprzedzającego nową edycję.

Oznacza to, że z kwalifikacji awansuje zaledwie 6 drużyn, a nie 10, jak było do tej pory. Jakby tego było mało, mistrzowie federacji z miejsc 11-55 w rankingu UEFA (w tym Polska), powalczą o zaledwie 4 miejsca. Pozostałe dwa miejsca w LM zostały zarezerwowane dla drużyn z drugich lub trzecich pozycji w federacjach sklasyfikowanych na miejscach 5-15 w rankingu UEFA.

Trudna droga polskich klubów

Kolejną zmianą jest to, że mistrz Polski będzie rozpoczynał walkę o Ligę Mistrzów nie od drugiej, ale już od pierwszej rundy kwalifikacyjnej, a to dlatego, że Polska zajmuje 20 miejsce w rankingu UEFA, a wszystkie federacje poniżej 18. miejsca startują już na początku eliminacji.
UEFA zaplanowała jednak wyjście awaryjne, bo każdy z zespołów, który odpadnie w eliminacjach Ligi Mistrzów, będzie mógł powalczyć o jedno z 8 miejsc Lidze Europy, a to wszystko przez nową, tzw. mistrzowską ścieżkę. 

W przypadku eliminacji do Ligi Europy wicemistrz Polski oraz trzecia drużyna Ekstraklasy również rozpoczną eliminacje od pierwszej rundy kwalifikacyjnej. Nieco lepiej będzie miał zdobywca Pucharu Polski, bo swoje zmagania w Europie zacznie w drugiej fazie eliminacji. 

Zmianom uległy również terminy meczów kwalifikacyjnych. UEFA zrezygnowała z czerwcowych meczów, co oznacza, że w latach 2018-2021 bitwa o europejskie puchary rozpocznie się dopiero 10 lipca. Dla przypomnienia, nowy sezon Ekstraklasy zaplanowano na 20 lipca 2018 roku. 

Nowe terminy rund kwalifikacyjnych:

I runda kwalifikacyjna: 10/11/12 lipca 2018 – 17/18/19 lipca 2018. (Mistrz Polski w el. LM, drugi i trzeci zespół Ekstraklasy w el. LE)

II runda kwalifikacyjna: 24/25/26 lipca 2018 – 31 lipca/1/2 sierpnia 2018 (Zdobywca Pucharu Polski w el. LE)

III runda kwalifikacyjna: 7/8/9 sierpnia 2018 – 14/15/16 sierpnia 2018

IV runda kwalifikacyjna: 21/22/23 sierpnia 2018 – 28/29/30 sierpnia 2018

Więcej o:
Komentarze (73)
Liga Mistrzów. Zmiany w regulaminie kwalifikacji do europejskich pucharów. Fatalne informacje dla polskich klubów
Zaloguj się
 • jatonapisalem

  Oceniono 13 razy 11

  Ja to nie widzę różnicy. Przecież polskie drużyny przegrywają nawet rywalizacje o fazę grupową Ligii Europy z drużynami z Azerbejdżanu, więc z czym do ludzi? Bez zmiany w eliminacjach, która spowoduje, ze mistrz Polski będzie miał zapewnioną fazę grupowa LM bez eliminacji, o żadnej LM nie ma mowy. Przynajmniej póki co, niestety.

 • dondario60

  Oceniono 9 razy 9

  Najlepiej by było, aby w ogóle nie wystawiać polskich drużyn w tych pucharach. Unikniemy wstydu i dzicz kibolska nie będzie miała pola do swoich "popisów".

 • religijnych.uczuc.obraza

  Oceniono 10 razy 6

  Phy, My będziemy mieli Ligę Mistrzów Trójmorza. Niech się lewacka UEFA buja razem ze swoim Timmermansem.

 • londonerr

  Oceniono 5 razy 5

  Super. Liga Mistrzów jest dla Mistrzów.

 • Dariusz Koszkul

  Oceniono 3 razy 3

  oglaanie dzisiejszej ligi "miszczóf" to jak ogldanie biegu na 100 metrów z zawodnikami który leglnie sie koksuja. takie same emocje.

 • dupajasi0

  Oceniono 5 razy 3

  Nie wiem w czym problem. Jak następny miszcz Polski w piłce kopanej będzie dobry to spokojnie o 3.14 er doli i z 10 drużyn w eliminacjach. A jak będzie tak jak dotychczas to i tak się skończy na pierwszej rundzie. ;-)

 • kapus0001

  Oceniono 2 razy 2

  Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Jeżeli ktoś jest dobry, to przejdzie nawet cztery szczeble eliminacji. Słaby zawsze będzie słaby Polska drużyna awansując przypadkiem do LM, tylko się skompromituje, bo niedorówna poziomem.
  Wniosek z tego taki - umiesz liczyć, licz na siebie. Trzeba zacząć podnosić poziom piłki klubowej a nie wiecznie liczyć na łatwe eliminacje

 • szuna12

  Oceniono 8 razy 2

  No i luks! Po co oglądać badziewiaków na ekranie? Wczoraj w ramach walki z nudą oglądałem wczoraj Lechię z Jagiellonią. Chaos, poziom okręgówki i kompletna żenada. Ciągle nie mogę się nadziwić, że Cyfra + inwestuje w to coś co jest piłko podobne. Wydają na to tyle kasy, że w konsekwencji "oddali" LM Polsatowi. Teraz zostaną z niczym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX