Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Będzie nowy format rzutów karnych. Nadchodzi rewolucyjna zmiana w piłce nożnej?

Angielscy działacze chcą wprowadzić rewolucyjną zmianę do piłki nożnej. W nadchodzącym sezonie w niektórych rozgrywkach English Football League testowany będzie nowy format rzutów karnych.

Według opinii ekspertów, strzelec, który w danej serii wykonuje swój rzut karny jako drugi, znajduje się pod większą presją niż jego poprzednik z drużyny przeciwnej. W przypadku, gdy rywal zdobędzie bramkę, wykonawca stałego fragmentu gry ma świadomość tego, że jeden błąd może przynieść porażkę. Takie sytuacje i dodatkowe obciążenia psychiczne dla zawodników chcą wyeliminować przedstawiciele EFL (English Football League).

W nadchodzącym sezonie w trakcie mniej znaczących rozgrywek Carabao Cup i Checkatrade Trophy przetestowany zostanie format rzutów karnych ABBA. Nowy rodzaj serii jedenastek będzie polegał na tym, że po tym jak zawodnik drużyny A wykona pierwszy stały fragment dwa kolejne wykonają piłkarze drużyny przeciwnej. Następnie pierwszy zespół również będzie strzelał dwie jedenastki z rzędu i tak do skutku. 

Nowy sposób przeprowadzania serii rzutów karnych skomentowała UEFA. "Hipotezy są takie, że zawodnik oddający drugi strzał w danej parze jest pod większą presją psychiczną [...] Jeżeli rzut karny przeciwnika w parze będzie skuteczny, błąd drugiego strzelającego może oznaczać porażkę, szczególnie w ostatnich seriach" - mówią przedstawiciele europejskiego związku piłki nożnej. 

Pierwsza runda Carabao Cup rozpocznie się już 8 sierpnia i być może już wtedy dojdzie do przetestowania nowego rodzaju serii rzutów karnych.

Więcej o:
Komentarze (63)
Będzie nowy format rzutów karnych. Nadchodzi rewolucyjna zmiana w piłce nożnej?
Zaloguj się
 • mk30553

  Oceniono 4 razy 4

  skoro są dwie bramki to mogą strzelać równocześnie, nie widząc wyniku przeciwnika

 • maszar

  Oceniono 7 razy 3

  i co to za rewolucja...
  zawsze ktoś będzie strzelał jako drugi w serii - jeśli to jest tak istotny problem, to może jednoczesne strzelanie rzutów karnych? - na boisku są przecież dwie bramki...

 • mhjunior007

  Oceniono 4 razy 2

  Nowy poziom clickabait'u - zamiast slowa "kosmetyczny" dajemy "rewolucyjny".

 • eurotram

  Oceniono 2 razy 2

  Jak tie-break w tenisie ;)

  Już myślałem,że ta rewolucja będzie polegać na czym innym: że bedą wykonywać karne... równocześnie,na dwie bramki ;)

 • spectator_zm

  Oceniono 1 raz 1

  To trochę przypomina tenisowy tie-break, gdzie pierwszy zawodnik serwuje raz, a następnie przeciwnik dwa razy, po czym znów pierwszy zawodnik 2 razy.
  Być może w piłce będzie to miało jakiś sens, ale czy to rzeczywiście rewolucyjna zmiana? Wątpię...

 • lorca_mallorca

  Oceniono 1 raz 1

  Nie ma dobrego rozwiązania. Zawsze ktoś będzie pod presją. W normalnych warunkach ABAB oznacza, że po każdym pudle rośnie napięcie. Przy ABBA presja rozłoży się inaczej - i w standardowym scenariuszu będzie głównie na A (żeby nie zacząć od 0:2, a potem, żeby nie stracić przewagi wynikającej z kolejności strzelania), ale będzie tak naprawdę taka sama.

 • mobbing_dick

  Oceniono 3 razy 1

  też mi rewolucja... gdyby tak noty za styl wprowadzili to byśmy mogli mówić o rewolucji ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX