Puchar Konfederacji. Portugalia - Chile. Sędzia nie skorzystał z VAR przy ewidentnym faulu w polu karnym

W drugiej połowie dogrywki półfinałowego meczu Pucharu Konfederacji Portugalia - Chile sędzia nie odgwizdał ewidentnego rzutu karnego, mimo że do dyspozycji miał system VAR.

Była 113. minuta meczu Portugalia - Chile w półfinale Pucharu Konfederacji. W pole karne Portugalczyków wbiegł rezerwowy Chile Francisco Silva i został nadepnięty przez Jose Fonte. Powtórki pokazały, że piłkarz Southampton ewidentnie faulował i sędzia powinien odgwizdać rzut karny. Prowadzący to spotkanie Irańczyk Alireza Faghani przewinienia jednak nie widział, tylko pokazał, że od bramki rozpocznie bramkarz Portugalii. Wideo z tej akcji można zobaczyć na stronie sport.tvp.pl.

Irański sędzia nie skorzystał z dostępnego na stadionie systemu VAR. Sędziowie zasiadający przy monitorach nie poinformowali arbitra o przewinieniu Portugalczyka, a nawet jeśli poinformowali, to i tak nie miało to wpływu na decyzję Faghaniego.

Ostatecznie mecz wygrało Chile. O awansie do finału rozstrzygnęła seria rzutów karnych, w której wielkim bohaterem został Claudio Bravo. Bramkarz Manchesteru City obronił wszystkie trzy jedenastki wykonywane przez: Ricardo Quaresmę, Joao Moutinho i Naniego. Mistrzowie Ameryki Południowej byli bezbłędni. Bramki Vidala, Sancheza i Aranguiza dały im zwycięstwo 3:0.

W finale Chile zmierzy się ze zwycięzcą spotkania Niemcy - Meksyk.

Co to jest VAR?

System powtórek video (Video Assistant Referees) - system wideo weryfikacji, którego celem jest ograniczenie błędów sędziowskich poprzez obecność dodatkowych arbitrów mających dostęp do kilku monitorów i analizujących powtórki wideo, a także pracownika technicznego, który operuje materiałem.