Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

MŚ 2022. Korupcyjne zarzuty pod adresem Kataru. 10-letnia córka członka FIFA bogatsza o 2 mln dolarów!

Znów okazuje się, że wybór gospodarza mundialu w 2022 roku mógł być dobrą okazją do wzbogacenia się przez członków Komitetu Wykonawczego FIFA oraz ich rodzin. Z ujawnionych przez "Bild" fragmentów raportu śledczego Michaela Garcii wynika, że na koncie nieletniej córki działacza FIFA przed głosowaniem pojawiły się 2 mln dolarów.

To kolejne ciekawostki opublikowane tym razem przez dziennikarzy niemieckiego „Bilda”. Dotarli oni do raportu Michaela Garcii, niezależnego amerykańskiego śledczego, niegdyś prokuratora i pracownika FBI, który na zlecenie FIFA przeprowadzał śledztwo dotyczące kulis przyznania Rosji i Katarowi praw do organizacji mistrzostw świata w 2018 i 2022 roku. Jego raport ma ponad 400 stron. Światowa federacja nigdy nie zdecydowała się na jego całościową publikację. „Bild” zapowiada, że będzie ujawniał kolejne szczegóły.

2 miliony na konto i gratulacje w mailu

Według „Bilda” w raporcie Garcii czytamy m.in. o „byłym Członku Komitetu Wykonawczego FIFA, który w swej mailowej korespondencji pogratulował Katarowi wygranej w głosowaniu, a działaczom tamtejszej federacji wprost podziękował za setki tysięcy euro”! 

Inni członkowie FIFA byli bardziej „dyskretni” i ostrożni. Jak opisuje Bild na koncie oszczędnościowym 10-letniej córki innego działacza FIFA, po wyborze Kataru, pojawiły się 2 miliony dolarów niewiadomego pochodzenia. Chodzi o przelew byłego prezesa Barcelony Sandro Rosella do córki Ricardo Teixeiry, który przez lata trząsł brazylijskim futbolem. O sprawie pisaliśmy TUTAJ >>

Kolejni trzej przedstawiciele FIFA z prawem głosu zaraz po głosowaniu zostali zaproszeni przez przedstawicieli katarskiej federacji na przyjęcie w Rio de Janeiro. Polecieli tam prywatnym samolotem tej federacji. Rzecznik FIFA pytany o te fakty przez agencję AFP nie chciał „komentować sprawy na gorąco”. 

Tajemnice raportu

Po napisaniu swojego raportu Michael Garcia głośno zaprotestował, gdy FIFA orzekała, że opublikować go nie zamierza. Decyzję taką wydali zasiadający wówczas w komisji sprawiedliwości FIFA Szwajcar Cornel Borbely i Niemiec Hans-Joachim Eckert. Jak twierdził śledczy, światło dzienne ujrzały jedynie niekompletne i wyrwane z kontekstu fragmenty publikacji. Eckertowi i Bobely’emu niedawno skończyła się kadencja w FIFA. Od maja nie zajmują już tam swych funkcji.

Zwycięstwo katarskiej kandydatury od początku było wiązane z licznymi nieprawidłowościami  i oskarżeniami o korupcję. Działacze FIFA są  podejrzewani o przyjęcie łapówek o łącznej wartości dochodzącej do 100 milionów dolarów. Oszustwa dotyczą też procesów przetargowych na prawa telewizyjne i medialne. Sprawą w 2014 roku zajęły się m.in. wspólnie prokuratury USA i Szwajcarii. W 2015 roku  przed kongresem FIFA w Zurychu aresztowano siedmiu działaczy tej organizacji, którzy usłyszeli zarzuty korupcyjne.

W wyniku afery posadę stracili m.in. prezydent FIFA Sepp Blatter, sekretarz generalny Jerome Valcke, szef Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) Michel Platini, a także wielu działaczy, przede wszystkim w Ameryce Północnej i Południowej. W sumie śledztwem objęto kilkadziesiąt osób.

FIFA powiększyła mistrzostwa świata do 48 drużyn. "To kapitalny krok"

Więcej o:
Komentarze (16)
MŚ 2022. Korupcyjne zarzuty pod adresem Kataru. 10-letnia córka członka FIFA bogatsza o 2 mln dolarów!
Zaloguj się
 • yosemitesam

  Oceniono 6 razy 6

  "Jak opisuje Bild na koncie oszczędnościowym 10-letniej córki innego działacza FIFA, po wyborze Kataru, pojawiły się 2 miliony dolarów niewiadomego pochodzenia."

  Oj tam, tygodniowe kieszonkowe dzieciak dostał a tu już aferę węszą.

 • grundol1

  Oceniono 6 razy 4

  Wybory gospodarzy Mundialu oraz Igrzysk zawsze wiązały się z korupcją, ale z Rosją i Katarem to FIFA przesadziła.

 • okiemserca

  Oceniono 4 razy 4

  a ktoś siedzi w więzieniu? czy nadal na prywatnych wyspach z milionami na kontach dzieci?

 • smiki48

  Oceniono 7 razy 3

  i władze kataru wspierają muzułmanów pragnących się dostać do Europy. I czynią to z humanitarnych pobudek. A lewica to łyka i jeszcze ich broni.
  Dlaczego GW nie pisze o tym, ze Soros coraz bezczelniej zalewa Europę uchodźcami? To opłacani przez Sorosa ludzie wyławiają uchodźców, którzy na parę kilometrów odpłynęli od brzegów Libii i potem transportują ich w ramach pomocy "humanitarnej" do Europy.

 • tinnman

  Oceniono 2 razy 2

  Pomyślcie: Arabowie tak łatwo korumpują działaczy piłkarskich, często byłych świetnych piłkarzy, którzy na brak pieniędzy nigdy nie narzekali. Wydają bez wahania na to olbrzymie kwoty. A sprawy wychodzą tylko dlatego, że przekręty są za grube.
  I teraz analogia: Jeśli ktoś ma jakiś dalekosiężny cel, np. i-slamizacja Europy. Cel, który był marzeniem przez setki lat. Jak łatwo można skorumpować dziennikarzy i polityków, po to by namawiali do przyjmowania imigrantów, ocieplali w mediach ich wizerunek. Przecież ani politycy, ani dziennikarze nie są krezusami. Arabowie nie musieliby tak dużo płacić. Może wystarczy nawet egzotyczna wycieczka. Naiwnych idiotów nie brakuje.

 • dante_waw

  0

  Szkolna Kasa Oszczednosci.... zawsze dobra lokata kapitalu

 • boliver

  0

  Zidane takze zarobil 10mililonow euros bo to zgnilizna kopaczy

 • madapaka

  0

  Eh, żeby moje dziecko miało na koncie chociaz taką kwotę, nawet w PLN-ach, to też byłoby fajnie.
  Działacze FIFA tracą posady, ale jakoś nie słychac o zabraniu mundialiu Katarowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX