Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Oficjalnie: VAR w Ekstraklasie od sezonu 2017/2018!

To już pewne! System powtórek wideo (VAR) zadebiutuje w Ekstraklasie w sezonie 2017/2018. Informację tę podał prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek.

O zaimplementowaniu VAR (Video Assistant Referee) w Ekstraklasie mówiło się od momentu przyjazdu Lukasa Bruda, sekretarza generalnego IFAB (Międzynarodowa Rada Piłkarska), do Polski w kwietniu tego roku. - Pojawiła się chęć współpracy ze strony PZPN, który już od jakiegoś czas wyrażał chęć wprowadzenia technologii w waszym kraju - mówił wtedy Brud po spotkaniu z Bońkiem.

Teraz prezes Związku potwierdził, że od przyszłego sezonu system wideo powtórek będzie działał w rozgrywkach o mistrzostwo Polski. - Decyzję podjąłem dwa miesiące temu. Przyjrzałem się, jak to funkcjonuje. Spotkałem z odpowiednimi ludźmi, wysłałem Łukasza Wachowskiego do Włoch, aby zapoznał się z projektem, który jest tam wdrażany. Właśnie Łukasz będzie odpowiedzialny za logistykę. Niedługo zdecyduję, który sędzia, czy sędziowie będą zajmowali się projektem VAR od strony merytorycznej - poinformował w rozmowie z serwisem polsatsport.pl Boniek.

System nie będzie działał we wszystkich meczach danej kolejki Ekstraklasy. W każdej serii gier ma być wybierane spotkanie wiodące oraz dwa wyłonione w drodze losowania, w których sędziowie będą wspomagani przez VAR. Taką decyzję prezes PZPN tłumaczy kosztami związanymi z wprowadzeniem technologii.

Od przyszłego sezonu VAR testowany będzie m.in. w Bundeslidze i Serie A, a od 2018 lub 2019 roku prawdopodobnie również w Premier League. Ekstraklasa dołącza zatem do elitarnego grona lig europejskich, w których działać będzie system powtórek wideo. VAR na dużej imprezie międzynarodowej zadebiutuje podczas przyszłorocznych mistrzostw świata w Rosji.

Kadra polski na Euro U-21 z gwiazdami. "Prezes Boniek pewnie uruchomił swoje kontakty"

Więcej o:
Komentarze (42)
Oficjalnie: VAR w Ekstraklasie od sezonu 2017/2018!
Zaloguj się
 • krishna00

  Oceniono 6 razy 6

  Super! Brawo panie Prezesie, odważna i ważna decyzja.

 • arius9

  Oceniono 2 razy 2

  Ha ha, bedzie ogolnopolski strajk sedziow pilkarskich ?

 • kocurxtr

  Oceniono 2 razy 2

  nareszcie właściwy facet na właściwym miejscu !
  brawo Panie Zbigniewie
  niegdyś budził Pan zachwyt i podziw jako piłkarz - obecnie budzi Pan szcunek jako Prezes
  brawo !

 • 0

  Ciekawi mnie co we wdrożeniu tej technologii jest drogie. Przecież kamery już są, powtórki są od ręki, wystarczy posadzić dodatkowego sędziego przed monitorem i tyle (?)

 • Paweł Laskowski

  0

  w I lidze, też by się przydała.
  Patrz: karny w meczu Chojniczanka- Bytovia w I lidze.
  Chociaż nie wiem jak sędzia stoi obok, nie uznaje dobrze strzelonego karnego to żaden system nie pomoże na dno sędziowania.

 • noelek04

  0

  Wdrożenie systemu na niektórych meczach - niestety - nie rozwiąże problemu. I wcale nie jestem przekonany, że po okresie prób zostanie wdrożony we wszystkich meczach. Może się okazać, że ten system nie zdał egzaminu :-) I to nie dlatego, że to jest droga technologia !

 • my_kroolik

  Oceniono 2 razy 0

  No nareszcie, futbol opuszcza epokę kamienia łupanego i półślepych sędziów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX