Liga Europy. Lech, Jagiellonia i Górnik grają o awans do kolejnej rundy. Co musi się stać, aby polskie kluby awansowały? [Taśma dnia]

Już w najbliższy czwartek Lech, Jagiellonia i Górnik zagrają mecze rewanżowe II rundy kwalifikacji do Ligi Europy. W najlepszej sytuacji są wicemistrzowie Polski, którzy wygrali u siebie z Rio Ave 1:0. Co musi się stać, aby polskie zespoły awansowały do kolejnej rundy?

Godz. 17.30: AS Trencin – Górnik Zabrze | Typ: X | Kurs: 3.45

Przez porażkę 0:1 u siebie Górnik Zabrze jest w najgorszej sytuacji, spośród wszystkich polskich drużyn występujących w Lidze Europy. Jedynie wygrana (i to najlepiej strzelając przynajmniej dwie bramki) da awans zawodnikom Marcina Brosza. Zwycięstwo 1:0 również nie będzie złe, ale w takim wypadku zabrzanie będą musieli grać dodatkowe 30 minut dogrywki plus ewentualny konkurs rzutów karnych, a tego obydwie drużyny będą chciały uniknąć.

Polski zespół na pewno będzie też chciał pokazać się z jak najlepszej strony, ponieważ po dwóch kolejkach Lotto Ekstraklasy mają zaledwie dwa punkty po remisach z Koroną Kielce oraz Wisłą Płock. Taki dorobek punktowy daje zaledwie 10. miejsce w lidze.

Trencin również nie najlepiej zaczął sezon ligowy. W pierwszym meczu przegrali aż 1:4 z Rożumberokiem i aktualnie zajmują 9. miejsce w 12-zespołowej lidze (Słowacy maja jeden mecz mniej rozegrany od rywali).

>>> AS Trencin - Górnik Zabrze. Gdzie obejrzeć mecz? Transmisja

Godz. 20.45: Lech Poznań – Szachtior Soligorsk | Typ: 1 | Typ: 1.45

Joao Amaral dał nadzieje kibicom i zawodnikom poznańskiego Lecha. Jego bramka w 89. minucie sprawiła, że to „Kolejorz” jest w lepszej sytuacji przed rewanżem u siebie. Aby to piłkarze Ivana Djurdjevicia cieszyli się z awansu do kolejnej fazy muszą albo oczywiście wygrać, albo bezbramkowo zremisować. W przeciwnym wypadku będzie albo dogrywka (jeżeli znowu padnie wynik 1:1), albo awansuje Szachtior (jeżeli będzie wyższy remis).

>>> Dioni Villalba, nowa gwiazda Lecha Poznań. Talizman, koszulka i religia

Lechici będą w końcu wspierani na tym meczu przez swoich kibiców. Przypomnijmy, że w związku z incydentami na meczu 37. kolejki poprzedniego sezonu z Legią Warszawa wojewoda zdecydował się zamknąć stadion w Poznaniu dla kibiców. Po negocjacjach z władzami klubu decyzję swoją zmniejszył do dwóch spotkań w lidze oraz jednego w europejskich pucharach (który już się odbył).

Póki co zawodnicy Djurdjevicia udanie zaczęli nowy sezon w Lotto Ekstraklasie. 2:1 z Wisłą Płock na wyjeździe oraz 2:0 u siebie z Cracovią. Natomiast w europejskich pucharach ze zmiennym szczęściem, ponieważ zdarzyła się wpadka podczas meczu rewanżowego z Gandzasarem Kapan, kiedy w pierwszym meczu było 2:0 dla Lecha, natomiast w rewanżu awans uratował Łukasz Trałka w 94. minucie meczu.

Szachtior w lidze białoruskiej zajmuje 4. miejsce ze stratą 12 punktów do lidera (Białoruś gra systemem wiosna-jesień). W ostatni weekend zespół z Soligorska pokonał Pucharze FC Zabudova 2007 aż 11:0, z czego 9 bramek zdobyli w pierwszej połowie. Wiadomo klasa rywala nie ta, bo Zabudova to zespół z niższych lig, jednak mimo wszystko 9 bramek w jednej połowie robi wrażenie.

>>> Lech Poznań - Szachtior Soligorsk. Gdzie obejrzeć mecz? Transmisja

Godz. 21.00: Rio Ave – Jagiellonia Białystok | Typ: X | Kurs: 3.60

Zdecydowanie w najlepszej sytuacji znajduje się Jagiellonia Białystok. Wicemistrzowie Polski dzięki wygranej w pierwszym meczu 1:0, mogą sobie nawet pozwolić na przegraną, o ile będzie to przegrana maksymalnie jedną bramką. Zwycięstwo i remis promuje Jagiellonię. Przegrana 0:1 da dogrywkę, natomiast przegrana 1:2, 2:3 itd. da także awans zawodnikom Ireneusza Mamrota, dzięki bramkom na wyjeździe.

Jagiellonia w lidze radzi sobie ze zmiennym szczęściem. Na sam początek przegrali u siebie z Lechią Gdańsk 0:1, natomiast w miniony weekend pokonali na wyjeździe Arkę Gdynia 2:0. Dla gospodarzy czwartkowego meczu będzie to dopiero drugi oficjalny mecz w tym sezonie (spotkanie w Białymstoku było pierwsze), a zatem zawodnicy Mamrota muszą wykorzystać to, że rywal nie jest jeszcze w najwyższej formie i nie wszedł w rytm meczowy.

Stawka: 5zł | Łączny kurs: 18.01 | Możliwa wygrana: 79.24zł