Ściągawka dla Nawałki. Odpowiedź Milika, strzelec Mierzejewski, debiut Szukały

"Ściągawka dla Nawałki" to cykliczny przegląd występów polskich piłkarzy za granicą. Wybieramy m.in. bramkę tygodnia, bohatera tygodnia czy paradę tygodnia. W tym odcinku piszemy m.in. o tym, jak Adrian Mierzejewski zareagował na brak powołania do reprezentacji Polski pomimo dobrych występów w Arabii Saudyjskiej.
Arkadiusz Milik w akcji Arkadiusz Milik w akcji UNITED PHOTOS/REUTERS

Bramka i bohater - Arkadiusz Milik

"De Telegraaf" pisał, że Milik trafił na "cmentarz napastników Ajaksu". W czwartek usiadł na ławce w spotkaniu Ligi Europy z Celtikiem (2:2) i wszedł dopiero w 62. minucie. Ale z Excelsiorem wyszedł w pierwszym składzie i strzelił gola Filipowi Kurcie oraz zaliczył asystę. Niezła odpowiedź.

Drugiego gola w tym sezonie ligi rosyjskiej strzelił Maciej Rybus. Na boisko wszedł w 71. minucie, bramkę zdobył po dziesięciu minutach (dwie minuty wcześniej na listę strzelców wpisał się znany z występów w Lechu Poznań Zaur Sadajew). Jego Terek Grozny zajmuje ósme miejsce w tabeli.

Cezary Wilk w Realu Saragossie Cezary Wilk w Realu Saragossie realzaragoza.com

Kartka - Cezary Wilk

- Derby to bardzo ważny mecz - powiedział przed spotkaniem Realu Saragossy z Osasuną Cezary Wilk. Ta atmosfera derbów wciągnęła go na tyle, że dostał drugą żółtą kartkę w doliczonym czasie gry (od 3:49).

To był piąty występ Wilka w tym sezonie. Zdobył jedną bramkę. Jego Zaragoza zajmuje 18. miejsce w drugiej lidze hiszpańskiej.

Adrian Mierzejewski Adrian Mierzejewski Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

Strzał - Adrian Mierzejewski

Czasem nie potrzeba zbyt silnego strzału, by mimo to strzelić gola.

Polak ma za sobą świetny start nowego sezonu. W trzech meczach zdobył tyle samo bramek - jego zespół łącznie cztery - i jest współliderem strzelców wraz z dwoma innymi zawodnikami. Do tego dorobku dołożył również trafienie w pucharze kraju. Na mecze ze Szkocją i Irlandią nie został powołany.

Zaprzecza też, jakoby jego dobra dyspozycja wynikała jedynie ze słabości ligi.

Parada - Łukasz Skorupski

Udinese prowadziło z Empoli 1-0 i mogło podwyższyć wynik. Ale na drodze stanął Łukasz Skorupski, który popisał się świetnym refleksem i odbił piłkę po strzale Panagiotisa Kone (od 1:19).

Od "La Gazzetty dello Sport" Skorupski dostał ocenę 6,5, jedną z lepszych w zespole. Podkreślono właśnie tę interwencję i to, że raczej nie miał zbyt dużo pracy. Jego Empoli odrobiło straty z Udinese i zdołało wygrać po golu w doliczonym czasie gry.

Na uwagę zasługuje również Paweł Kieszek. Bramkarz Estorilu wybronił rzut karny w 87. minucie meczu z Tondelą. Jego zespół wygrał 1-0.

Debiut - Łukasz Szukała

Szukała wreszcie zadebiutował w tureckim Osmanlisporze. Czekał na to aż miesiąc Podstawowy obrońca reprezentacji Polski wcześniej trzykrotnie siadał na ławce rezerwowych. Jego zespół wygrał na wyjeździe z Mersin (gra tam znany z Ekstraklasy Prejuce Nakoulma) aż 4-0.

Osmanlispor zajmuje ósme miejsce w tabeli po pięciu kolejkach, wyprzedza m.in. Galatasaray. Oby Szukała zaczął grać regularnie, powinno to wyjść reprezentacji na dobre.
Kontuzje

Robert Lewandowski, Wojciech Szczęsny, Jakub Błaszczykowski, Kamil Wilczek, Łukasz Teodorczyk (wrócił już do treningów) - m.in. ci piłkarze nie mogli zagrać w meczach swoich zespołów. Jednak na szczęście kontuzje większości z nich są niegroźne i powinni być gotowi (poza Szczęsnym) na najbliższe mecze ligowe. Oby żadni Polacy nie mieli teraz problemów ze zdrowiem, bo mecze ze Szkocją i Irlandią o awans do Euro 2016 coraz bliżej.