Ściągawka dla Nawałki. Tytoń bohaterem w Barcelonie, akcja 'Glik nie dotykać', Klich i Komorowski w '11' kolejki, Obraniak ma się dobrze

'Ściągawka dla Nawałki' to cykliczny przegląd występów polskich piłkarzy za granicą. Wybieramy m.in. asystę tygodnia, bramkę tygodnia, wpadkę tygodnia czy obronę tygodnia. W tym tygodniu piszemy m.in. o rekordowym wyczynie Kamila Glika, wyróżnieniach dla Klicha i Komorowskiego, świetnej obronie Przemysława Tytonia i dobrych wiadomościach dotyczących Ludovica Obraniaka.
Satyryczny obrazek po meczu Bayernu z Borussią Satyryczny obrazek po meczu Bayernu z Borussią twitter.com

Bramka tygodnia - Robert Lewandowski

W prestiżowym starciu Bayernu Monachium z Borussią Dortmund strzelił jedynego gola po akcji, którą sam wypracował. Przez cały mecz harował aż miło, miał aż 62 pojedynki z rywalami, co jest rekordem Bundesligi. Wygrał aż 10 pojedynków główkowych i dostał od ''Kickera'' wysoką notę ''2''. Aż miło popatrzeć, jak odbija się od niego Mats Hummels przy akcji bramkowej...

Zdjęcie RBVB25: Borussia Dortmund - koszulka Puma Zdjęcie RFCB35: Bayern Monachium - koszulka Adidas
RBVB25: Borussia Dortmund -... RFCB35: Bayern Monachium - ...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Kamil Glik strzelił swojego siódmego gola Kamil Glik strzelił swojego siódmego gola twitter.com

Liczba tygodnia - Kamil Glik

Stało się. Kamil Glik strzelił swoją siódmą bramkę w sezonie Serie A i dogonił tym samym Zbigniewa Bońka, który w swoim najlepszym sezonie strzelił dla Romy właśnie siedem bramek. Glik zdobył gola dla Torino w wygranym 2:1 meczu z Atalantą. Trafił do siatki w 39. minucie i był to gol na 2:0. Piłka trafiła do niego po rzucie rożnym, uderzył z powietrza pod poprzeczkę z bliskiej odległości. Boniek nazywany niegdyś "Bello di Notte" ("Piękność Nocy") pogratulował Glikowi osiągnięcia. Nazwał go "Bello di Giorno", czyli "Piękność Dnia". Gratulacje złożyła mu oficjalna strona Serie A. A kibice na Twitterze rozpoczęli akcję ''Glik nie dotykać''. Umieszczają wpisy z takim właśnie hasztagiem (wł. #GlikNonSiTocca), w których domagają się pozostania kapitana Torino w klubie. Glik jest najbardziej bramkostrzelnym obrońcą spośród wszystkich zawodników w sześciu najsilniejszych ligach Europy (angielska, hiszpańska, włoska, niemiecka, francuska i portugalska). I wciąż ma szansę zostać najskuteczniejszym obrońcą w historii Serie A. Do rekordowego osiągnięcia Marco Materazziego brakuje mu pięciu goli. A do rozegrania ma jeszcze dziewięć spotkań.

Łukasz Teodorczyk Łukasz Teodorczyk PETER CZIBORRA/REUTERS

Joker tygodnia - Łukasz Teodorczyk

Trwa świetna passa Teodorczyka. Polski napastnik Dynama Kijów zagrał w wygranym 2:0 meczu z Czernomorcem Odessa i strzelił bramkę. Wszedł na boisko w 68. minucie i już po ośmiu minutach trafił do siatki. Był to jego trzeci gol w lidze ukraińskiej w dziewiątym meczu. Tyle samo bramek Teodorczyk zdobył dla Dynama w bieżącym sezonie Ligi Europy.

Wideo tygodnia - Sebastian Steblecki

Na taki mecz Steblecki długo czekał. Cambuur pokonał Go Ahead Eagles 1:0, a Polak po wejściu z ławki strzelił jedynego gola w tym spotkaniu. Była to jego druga bramka w tym sezonie i pierwszy występ od... 8 lutego.

Asysta tygodnia - Maciej Rybus

W meczu Tereka z Ufa (1:0) Rybus zaliczył swoją piątą asystę w sezonie i potwierdził wysoką formę, jeśli chodzi o wykonywanie stałych fragmentów gry. Z rzutu wolnego dograł piłkę ''na nos'' Marcinowi Komorowskiemu, który strzelił gola i dzięki Rybusowi trafił do jedenastki kolejki ligi rosyjskiej serwisu Whoscored.com. Kto wie, może to właśnie Komorowski zastąpi pauzującego za kartki Glika w meczu z Gruzją? Asystę zaliczył też w ''polskim'' meczu w Arabii Saudyjskiej Adrian Mierzejewski (i zdobył też swojego siódmego gola w sezonie). Al-Nassr wygrało 3:1 z Al-Ittihad Łukasza Szukały. Polską asystę mieliśmy też w Chinach. Mateusz Zachara podawał przy pięknym golu Xiao Zhi na 1:0 w wygranym przez Henan Jianye 2:1 meczu z Guanzhou Evergrande.

Wpadka tygodnia - Adam Stachowiak

Po raz pierwszy w naszym cyklu pojawia się Adam Stachowiak, ale niestety w mało pozytywnym świetle. Botew Płowdiw, w którym jest bramkarzem, przegrał 0:1 z Lewskim Sofia. Jedyny gol padł po dużym błędzie Polaka. Spóźnił się z interwencją i zaliczył pusty przelot...

Niespodzianka tygodnia - Jakub Błaszczykowski

Tego nikt się nie spodziewał - Jakub Błaszczykowski zagrał od pierwszej minuty w starciu z Bayernem. Jaki to był występ? Na pewno był bardzo aktywny, ale też i bardzo nierówny. Często przebywał przy piłce, szukał gry, starał się tworzyć akcje, ale brakowało mu dokładności. ''Kicker'' ocenił go na ''4''. My dalibyśmy mu ''oczko'' wyżej (czyli niżej - w Niemczech ''jedynka'' jest najlepszą oceną).

Inną niespodzianką był gol w Serie B Tomasza Kupisza w przegranym przez AS Cittadella 2:3 meczu z Latiną. Było to drugie trafienie byłego gracza Jagiellonii w jedenastym występie. Ma też na koncie trzy asysty.

Mateusz Klich Mateusz Klich KUBA ATYS

Powrót tygodnia - Mateusz Klich

Mateusz Klich w końcu wystąpił w pierwszym składzie (ostatnio zrobił to 11 miesięcy temu w barwach Zwolle) i był jednym z głównych bohaterów wygranej Kaiserslautern 4:0 nad FC Heidenheim. Polak już w 4. minucie meczu zaliczył asystę po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, a w 77. minucie sam trafił do siatki. Popisał się też kluczowym podaniem przy bramce na 2:0. Nic dziwnego, że został wyróżniony przez ''Kickera''. Trafił do ''11'' kolejki 2. Bundesligi. - Rozegrał bardzo dobre zawody, miał wiele udanych podań. Widać było, dlaczego go sprowadziliśmy -  powiedział po meczu trener Kosta Runjaić.

Wyróżnienia od ''Kickera'' nie otrzymał Waldemar Sobota, choć strzelił swoją pierwszą bramkę w tych samych rozgrywkach. St. Pauli pokonało 4:0 Fortunę Duesseldorf, a Sobota trafił do siatki po płaskim strzale z bliskiej odległości. Zobacz bramkę Waldemara Soboty

Debiut tygodnia - Daniel Dziwniel

Taka mała ciekawostka. Urodzony w Niemczech były piłkarz Ruchu Chorzów zadebiutował w szwajcarskiej ekstraklasie. Był to jednak debiut więcej niż nieudany. Jego St. Gallen przegrało na wyjedzie aż 1:4 z FC Thun. Dziwniel grał w tym spotkaniu pełne 90 minut.

Spain Soccer La Liga Spain Soccer La Liga Alberto Saiz / AP (AP Photo/Alberto Saiz)

Obrona tygodnia - Przemysław Tytoń

Elche zremisowało 1:1 na wyjeździe z Espanyolem, a polski bramkarz został bohaterem meczu. W 80. minucie świetnie zachował się w sytuacji sam na sam i instynktownie obronił (trzeba jednak przyznać marnej jakości) strzał. Za swój występ Tytoń otrzymał ''szóstkę'' od dziennika ''Marca'' i nikt nie otrzymał wyższej. Zobacz interwencję Tytonia.

Ludovic Obraniak Ludovic Obraniak Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Wiadomość tygodnia - Ludovic Obraniak

Ta wiadomość wstrząsnęła nami w sobotę -  jak informowały tureckie media Obraniak opuścił boisko w trakcie meczu Rizesporu z Fenerbahce i trafił do szpitala z podejrzeniem zawału serca. Na szczęście okazało się, że było to tylko osłabienie. Na łamach ''L'Equipe'' były pomocnik reprezentacji Polski wyjaśnił, że nie ma żadnych problemów z sercem. - Zasłabłem nagle z powodu nie do końca wyleczonej grypy. Nie ma żadnego zagrożenia - powiedział. Na wszelki wypadek Obraniak nie bierze na razie udziału w treningach. Trener Hikmet Karaman potwierdził, że badania serca u Obraniaka nie wykazały niczego niepokojącego, ale żeby mieć pewność pojechał do Francji na specjalistyczne badania.