Co dalej z Krychowiakiem? Dziennikarz 'L'Equipe' dla Sport.pl: Tuchel w lato powinien wnikliwie przyjrzeć mu się na treningach

- Widziałem go jak grał dla Polski. U nas to nie był ten sam facet - podsumowuje nam przygodę Krychowiaka z WBA angielski dziennikarz. Teraz Polak znów ma dostać szansę w PSG. - Tuchel w lato powinien wnikliwie przyjrzeć mu się na treningach - zapewnia rozmówca z 'L'Equipe'. - Nie jestem jednak przekonany, że PSG liczy na niego w następnym sezonie. Chris Lepkowski radzi za to Polakowi, by był dyskretniejszy z komórką.
1 Krychowiak znów zagrał w barwach WBA Krychowiak znów zagrał w barwach WBA PETER BYRNE/AP

Do Anglii pojechał by odbudować się po nieudanym sezonie w PSG. Chodziło o regularną grę na dobrym poziomie jaki zapewnia Premier League. Przy okazji udało się zachować znakomite wynagrodzenie jakie ustalił sobie w Paryżu. 5 milionów euro za sezon, status gwiazdy, głośne przywitanie w West Bromwich, a do tego gra przeciw City, United Chelsea, Liverpoolowi - wydawało się, że mimo francuskich turbulencji wszystko o Krychowiaka gra.

Grał też on. Najpierw więcej. We wrześniu i w październiku niemal wszystko co się dało, zwykle po 90 minut. W listopadzie i grudniu już tak dobrze nie było. Chociaż początek wiosny wydawał się obiecujący to w marcu i kwietniu Polak uzbierał w Premier League łącznie nieco ponad 90 minut. W maju, niemal już bez jego udziału, West Brom z najwyższej klasy rozgrywkowej spadł. W Anglii pozostał pewien niesmak i rozczarowanie.

2

"Nie ten sam facet"

- Krychowiak przybywając tu miał dobrą reputację, nie spełnił jednak oczekiwań. Jego start nie był najlepszy, gdy u Pulisa zaczynał jako cofnięty pomocnik. W moim odczuciu brakowało chemii między nim a kolegami z pomocy. Widziałem go wiele razy jak grał dla Polski, znam jego zalety. U nas to nie był ten sam facet - mówi nam Chris Lepkowski, były dziennikarz Birmingham Mail, BBC i niegdyś szef działu medialnego WBA.

-Największym zarzutem jego czasu w West Brom jest to, że żaden fan drużyny po tych dziewięciu miesiącach nie wymieni jego mocnych stron. Dla mnie to była chyba kwestia kondycji. Brakowało mu blasku, którym kiedyś świecił. Może ma już swoje lata - zastanawia się Lepkowski.

4 Soccer PSG Tuchel Soccer PSG Tuchel Fot. Matthias Schrader / AP Photo

Próba u Tuchela?

O wyprawie do West Bromwich można już mówić w czasie przeszłym. W czerwcu kończy się umowa wypożyczenia Krychowiaka. Piłkarz wróci do Paryża. Przynajmniej na chwilę. Być może nowa rzeczywistość na Parc des Princes będzie dla niego szansą. Mistrza Francji obejmuje Thomas Tuchel.

- Tuchel w lato powinien wnikliwie przyjrzeć mu się na treningach, prawdopodobne jest, że przez jakiś czas będzie chciał go mieć przy sobie. Tylko, że Krychowiak będzie grał z Polską na MŚ. Do Paryża przybędzie zatem późno - podkreśla w rozmowie ze Sport.pl Arnaud Hermant, piszący o PSG w "L'Equipe". Zauważa też, że sama polityka władz francuskiego klubu wobec Polaka raczej się nie zmieni.

- Nie jestem przekonany, że PSG liczy na Krychowiaka w następnym sezonie. Do Paryża wróci jako piłkarz drużyny, która nie utrzymała się w lidze, to też nie jest pozytywne. Z drugiej strony sporo w Anglii grał, a to było dla wszystkich najważniejsze. Jest innym przypadkiem niż np. Jese, który w Stoke grał bardzo mało - ocenia nasz rozmówca.

Danie szansy, a jej wykorzystanie to dwie inne rzeczy. W PSG konkurencja wciąż jest spora. Poza tym Tuchel ma na oku swoich piłkarzy, którymi prawdopodobnie będzie chciał zasilić PSG. To znani mu z BVB Julian Weigl i Raphael Guerreiro. Ten pierwszy to defensywny pomocnik, a tych w PSG jest już przecież kilku, z Verattim i Diarą na czele. Sytuacji w tej kwestii nie zmienia nawet zakończenie kariery przez Thiago Mottę. W Paryżu znów będzie ciasno. 

5

Stracą kilkanaście milionów?

Prawdopodobny, logiczny i sprawiedliwy scenariusz zakłada danie Krychowiakowi szansy, ale też równoczesne planowanie jego przyszłości poza stolicą Francji. Ta opcja znów ma dwa warianty.

Zdaniem Damiena Comollego, byłego dyrektora sportowego Liverpoolu, mistrzowie Francji niekoniecznie mogą być od razu zainteresowani jego sprzedażą. Głównie ze względów finansowych.

- PSG obecnie mogłoby uzyskać za niego 10 mln euro. To jednak piłkarz markowy, który na rynku francuskim, hiszpańskim i włoskim rynku ma swoją wartość. Najlepszym rozwiązaniem byłoby chyba próbować go znów wypożyczyć, ale z dobrą klauzulą sprzedaży i liczyć, że jego cena się podniesie - komentuje obecny ekspert SFR Sport. Na to, w kontekście mistrzostw świata, być może wcale nie trzeba będzie czekać długo.

Podobnego zdania jest zresztą Hermant, chociaż wzrostu wartości Krychowiaka nie łączy tylko z mundialem.

- Wypożyczenie byłoby dobre. Próba podniesienia ceny Krychowiaka, przez jego grę w dobrym klubie, który odnosi dobre wyniki jest możliwa. To nie była oczywiście historia tego sezonu. On trafił do WBA, bo miał w perspektywie mistrzostwa świata i po prostu chciał gdzieś grać. W najbliższym sezonie raczej nie pójdzie byle gdzie. Dobrze czuje się w Paryżu i jest tu dobrze opłacany - ocenia dla nas dziennikarz L'Equipe.  Przypomnijmy, że Sevilla dostała za Polaka przelew na 30 mln euro - takiej kwoty nasz rozmówca jest pewny. Jak obecnie jego zdaniem może zostać wyceniony Polak?

- Coraz trudniej to oszacować. Jego wartość po dwóch przeciętnych sezonach spadła, ale wciąż należy do graczy droższych - słyszymy. Według portalu Transfermarkt "droższy" w tej chwili oznacza 20 mln euro.

6

Dyskretniejszy z komórką

W niedawnej rozmowie ze Sport.pl sam piłkarz przyznał, że najlepszym momentem na podejmowanie decyzji odnośnie przyszłości, będzie lipiec, czyli czas po zakończeniu turnieju w Rosji. 

- Mistrzostwa Świata to na pewno odpowiednie miejsce na zaprezentowanie swoich umiejętności. Mundial może mieć jednak taki sam wpływ na moją karierę jak i na karierę każdego innego zawodnika. Trzeba tam po prostu dobrze zagrać i osiągnąć sukces jako zespół - stwierdził. 

- Niezależnie gdzie pójdzie radzę mu być dyskretniejszym jeśli chodzi o swoją komórkę. Ostatnią rzeczą jaką, przy słabszej grze swego zespołu chcą oglądać fani, jest ich najlepiej opłacany gracz wrzucający na portale zdjęcia z pięknych podróży i interesujących miejsc - dodaje na koniec Chris Lepkowski.

Komentarze (5)
Co dalej z Krychowiakiem? Dziennikarz 'L'Equipe' dla Sport.pl: Tuchel w lato powinien wnikliwie przyjrzeć mu się na treningach
Zaloguj się
 • Oceniono 1 raz 1

  Przeszedł do PSG za górę kasy i myślał, że jest Bóg wie jaką gwiazdą i zamiast skupić się na grze to zaczął się lans. Niestety przyszedł do klubu gdzie są piłkarze znakomicie wyszkoleniem technicznie i jak wszyscy zobaczyli jak drewniany jest gość, na którego wyłożyli 30 baniek to czar prysł.

 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 2 razy 0

  Nikt tyle milionuf za 'futrzaka' nie da, jak te głupie 'szejki' z PSG!

 • lukaspl1

  Oceniono 1 raz -1

  co to jest za forma w lato? mamy xxi wiek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX