Błysk Roberta Lewandowskiego i Grzegorza Krychowiaka, powrót Kamila Grosickiego [PODSUMOWANIE POLAKÓW]

Gol i asysta - to dorobek Roberta Lewandowskiego w meczu z Hoffenheim (5:2). Jednak w miniony weekend na europejskich boiskach błyszczał nie tylko nasz najlepszy napastnik. Oto podsumowanie występów naszych rodaków.

Robert Lewandowski

Po urazie naszego najlepszego napastnika nie ma już śladu, co doskonale widać było w sobotnim meczu z Hoffenheim. Chociaż Bayern po 12 minutach przegrywał 0:2, to ostatecznie wygrał spotkanie 5:2, a do triumfu walnie przyczynił się Lewandowski.

Polak najpierw strzelił gola kontaktowego w 21. minucie, w drugiej połowie dorzucił asystę przy trafieniu Kingsley'a Comana na 3:2. Nic więc dziwnego, że niemieckie media uznały Lewandowskiego za jednego z najlepszych piłkarzy na boisku. Z 18 trafieniami na koncie Polak pewnie prowadzi w klasyfikacji najlepszych strzelców Bundesligi. Drugi w kolejności Pierre-Emerick Aubameyang zdobył w tym sezonie 13 bramek.

Grzegorz Krychowiak

Na duży plus należy też zapisać występ Grzegorza Krychowiaka w sobotnim meczu Pucharu Anglii przeciwko Liverpoolowi. Polak rozegrał pełne 90 minut, a jego West Bromwich Albion sensacyjnie wygrało na Anfield Road 3:2.

Krychowiak, dla którego był to już piąty z rzędu mecz w podstawowym składzie, należał do najlepszych zawodników w zespole Alana Pardew. 27-latek zaliczył kluczowe podania przy drugim golu Jay'a Rodrigueza oraz samobójczym trafieniu Joela Matipa.

"Wydaje się być coraz lepszy i coraz ważniejszy z każdym kolejnym tygodniem. Bardzo dobrze porozumiewa się z Barrym" - tak występ Krychowiaka podsumowało "Birmingham Post". Dziennikarze przyznali Polakowi notę "7,5" (skala 1-10, wyjściowa 6).

Kamil Glik

90 minut w niedzielnym meczu z Marsylią zaliczył również Kamil Glik. Zespół Polaka zremisował na wyjeździe 2:2, a nasz obrońca w 33. minucie został ukarany żółtą kartką.

Po 23 kolejkach Ligue 1, Monaco zajmuje 4. miejsce w tabeli ze stratą jednego punktu do Marsylii i Lyonu. Do prowadzącego PSG zespół Glika traci już 12 punktów.

Łukasz Piszczek Łukasz Piszczek BERND THISSEN/AP

Łukasz Piszczek, Rafał Gikiewicz, Bartosz Kapustka

Podobnie jak w przypadku Lewandowskiego, śladów znacznie poważniejszej kontuzji nie widać już u Łukasza Piszczka. Polak rozegrał pełne 90 minut w meczu z Freiburgiem, a spotkanie w Dortmundzie zakończyło się remisem 2:2. Cały mecz w drużynie gości w bramce rozegrał Rafał Gikiewicz, poza kadrą, z powodu problemów zdrowotnych, znalazł się Bartosz Kapustka.

Po 20 kolejkach Bundesligi Borussia Dortmund zajmuje dopiero 6. miejsce w tabeli. Drużyna Piszczka traci punkt do RB Lipsk, dwa punkty do Eintrachtu Frankfurt oraz po trzy "oczka" do Schalke 04 i Bayeru Leverkusen. Do prowadzącego Bayernu Borussia traci już 19 punktów. Freiburg zajmuje bezpieczne, 12. miejsce w tabeli.

Bartosz Bereszyński, Karol Linetty, Dawid Kownacki, Łukasz Skorupski

Z dobrej strony zaprezentowało się polskie trio w barwach Sampdorii, która w niedzielny wieczór pokonała na wyjeździe AS Romę 1:0. Chociaż nasi reprezentanci bezpośredniego udziału przy golu nie mieli, to za występ należą im się słowa pochwały. Nawet Bereszyńskiemu, który w pierwszej połowie zagrał ręką we własnym polu karnym, za co sędzia ukarał Polaka żółtą kartką i podyktował rzut karny dla gospodarzy. Tego nie wykorzystał jednak Alessandro Florenzi.

Bereszyński i Linetty rozegrali po 90 minut, w 62. minucie na boisku pojawił się Kownacki, który zmienił Gianlucę Caprariego. Całe spotkanie na ławce Romy przesiedział Łukasz Skorupski. Po 22 kolejkach Serie A, Sampdoria zajmuje 6. miejsce w tabeli i do 5. Romy traci cztery punkty.

Wojciech Szczęsny w meczu z Interem Wojciech Szczęsny w meczu z Interem LUCA BRUNO/AP

Wojciech Szczęsny, Paweł Jaroszyński, Mariusz Stępiński

Sobotni wieczór w Weronie nie należał do pracowitych dla reprezentanta Polski. Szczęsny, który w bramce Juventusu znów zastępował Buffona, musiał zmierzyć się z zaledwie jednym celnym strzałem oddanym przez Chievo. Gospodarze kończyli to spotkanie w dziewiątkę, 90 minut w ich barwach rozegrał Paweł Jaroszyński, całe spotkanie na ławce przesiedział Mariusz Stępiński.

Po 22 kolejkach Serie A Juventus zajmuje 2. miejsce w tabeli i do prowadzącego Napoli traci jeden punkt. Chievo z 22 punktami zajmuje 13. lokatę.

Kamil Grosicki Kamil Grosicki RICHARD SELLERS/AP

Kamil Grosicki

Po ponad miesiącu przerwy na boisko wreszcie wrócił Kamil Grosicki. Polak pojawił się na boisku w 71. minucie meczu Pucharu Anglii z Nottingham Forest (2:1) i za swój krótki występ zebrał pochlebne recenzje.

"Wyglądał bardzo dobrze biorąc pod uwagę, że miał miesiąc przerwy" - tak występ Grosickiego podsumowało "Hull Daily Mail".

W obecnym sezonie 29-latek strzelił sześć goli i zanotował pięć asyst.

Łukasz Fabiański Łukasz Fabiański NICK POTTS/AP

Pozostali:

Jan Bednarek (Southampton) - poza kadrą Southampton na mecz Pucharu Anglii przeciwko Watford (1:0)

Łukasz Fabiański (Swansea) - poza kadrą Swansea na mecz Pucharu Anglii przeciwko Notts County (1:1)

Bartosz Białkowski (Ipswich Town) - 90 minut w ligowym meczu z Wolverhampton (0:1)

Paweł Wszołek (QPR) - poza kadrą na ligowy mecz z Bristol City (0:2)

Łukasz Teodorczyk (Anderlecht) - na ławce w ligowym meczu ze Standardem Liege (3:3)

Igor Lewczuk (Bordeaux) - poza kadrą na ligowy mecz z Lyonem (3:1)

Przemysław Tytoń (Deportivo) - poza kadrą na ligowy mecz z Levante

Mateusz Klich (Utrecht) - na ławce w ligowym meczu z Ajaksem (0:0)

Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg) - poza kadrą na ligowy mecz z Hannoverem (1:0)

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart) - 90 minut w ligowym meczu z Schalke (0:2)

Paweł Olkowski (Koeln) - poza kadrą na ligowy mecz z Augsburgiem (0:0)

Arkadiusz Milik (Napoli) - poza kadrą na ligowy mecz z Bologną (2:1)

Piotr Zieliński (Napoli) - 24 minuty z Bologną

Bartłomiej Drągowski (Fiorentina) - na ławce rezerwowych w ligowym meczu z Hellas Verona (1:4)

Bartosz Salamon (SPAL) - na ławce w ligowym meczu z Interem (1:1)

Paweł Dawidowicz (Palermo) - 90 minut w ligowym meczu z Brescią (2:0)