Wjechać na stadion na słoniu!? Zatrudnić syna dyktatora, albo podpalić własny stadion? Bunga, bunga! Najbarwniejsi szefowie

Szefowie klubów dzielą się na dobrych, złych i tych zwariowanych. Zapraszamy na przegląd największych dziwaków! Są tu zarówno wielbiciele słoni, imprez "bunga bunga'', jak i ci, którzy trafili do więzienia! Może nie opłaca się podpalać własnego stadionu...
Ken Richardson Ken Richardson Ken Richardson

Ken Richardson - właściciel Doncaster Rovers

Ken Richardson prosił lokalne władze o wydanie zgody na budowę nowego stadionu, ale te odrzuciły jego zapytanie. Richardson uznał, że w takim razie zrobi im psikusa, a sam zarobi fortunę. Wynajął byłych żołnierzy SAS, czyli członków elitarnej jednostki brytyjskiej armii i zlecił im podpalenie stadionu. Cel był prosty: Richardson chciał uzyskać sporą sumę za ubezpieczenie, a jeszcze większą za sprzedaż gruntu potencjalnym deweloperom.
Wszystko mogło się udać, gdyby nie fakt, że jeden z przestępców zostawił na ruinach stadionu swój telefon komórkowy... Richardson spędził cztery lata w więzieniu. Nauczka z tego taka, że nie warto palić własnych obiektów!

Były premier Włoch Silvio Berlusconi Były premier Włoch Silvio Berlusconi Alessandra Tarantino / AP (AP Photo/Alessandra Tarantino, Files)

Silvio Berlusconi - właściciel Milanu

Czyli właściciel Milanu i były premier Włoch. Jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w XXI wieku. Z jednej strony można go pochwalić, że gdy obejmował Milan, ten był na skraju bankructwa, a uczynił go obok Realu Madryt najpotężniejszym w Europie. Niestety ostatnie lata nie są już tak kolorowe i brak nowych inwestycji i fatalne decyzje personalne sprawiły, że Milan znów ma poważne problemy.
Nie będziemy tu nawet pisać o jego wszystkich procesach sądowych, zarzutach o korupcję czy innych podejrzanych kwestiach. Berlusconi to sympatyk imprez. Podobno nikt nie urządzi takiej imprezy jak on. Słynne melanże "Bunga Bunga" stały się już kultowe. Hektolitry alkoholu i mnóstwo prostytutek. Jedna ze striptizerek, która pojawiła się na takich wieczornych spotkaniach, zeznawała, że Berlusconi kazał im zakładać maski z podobizną Ronaldinho... Tak, z podobizną Ronaldinho! Brazylijczyk wówczas grał w Milanie, a plotka głosi, że i on czasem wpadał do Silvio.

Ratko Butorović Ratko Butorović Ratko Butorović

Ratko Buturović- właściceil Vojvodiny Nowy Sad

Jeden z najbogatszych Serbów w ostatnich latach, dorobił się na biznesie hotelarskim. Pominiemy ''klasyczne'' akcje barwniejszych szefów w stylu częste roszady trenerskie. Butorović miał silne powiązania mafijne: podpalane samochody i opłacani sędziowie, były ''normalnością''. A nawet wylądował w więzieniu! Z pomocą najlepszych prawników wywalczył domowe posiłki, rozdał współlokatorom koszulki Vojvodiny i wyszedł po kilku tygodniach.
Mimo, że najmłodszy nie był (ur. 1956), to jego styl ubioru przypominał ten 50 Centa. W 2013 roku został znaleziony martwy w jednym ze swoich hoteli.

George Becali - właściciel Steauy Bukareszt

Geirge Becali to słynna postać w Rumunii. Jest politykiem, przedsiębiorcą, przestępcą, a także właścicielem Steauy Bukareszt. Jego kontrowersyjne wypowiedzi o charakterze ksenofobiczno nacjonalistycznym zna cały kraj.
Becali także jest homofobem. Do tego stopnia, że z jego ust padły kiedyś słowa, że wolałby zginąć, niż zatrudnić w swoim klubie piłkarza geja. Kiedyś nawet na podstawie swoich podejrzeń zerwał kontrakt z Ivanem Ivanovem. Ale chyba lepiej z nim nie zadzierać. W 2009 roku przebywał kilkanaście dni w areszcie tymczasowym pod zarzutem bezprawnego pozbawienia wolności. Został zatrzymany po tym, jak z ochroniarzami wywiózł do lasu trzech mężczyzn podejrzewanych o kradzież jego samochodu.

Luciano Gaucci Luciano Gaucci Luciano Gaucci

Luciano Gaucci - właściciel Perugii

Luciano Gaucci to kolejna barwna postać i nawet ciężko wybrać od czego zacząć. Podobno jego ulubionym hobby było zwalnianie trenerów. Gaucci lubił także się bić, kiedyś po awanturze z właścicielem Bari otrzymał karę w wysokości 33 tysięcy euro, którą przeznaczył jednak na cele charytatywne. Darzył szacunkiem kobiety i chciał nawet kiedyś zatrudnić szwedzką piłkarkę, ale FIFA ostatecznie nie zgodziła się na taki transfer. Respektu nie miał jednak do bramkarzy, których nazwał ''upośledzonymi ludźmi''.
Największą sławę uzyskał, gdy zatrudnił piłkarza, który został wybrany najgorszym transferem w historii Serie A. Podpisał kontrakt z synem pułkownika Muammara Kaddafiego. Kaddafi junior niestety nie zdążył nawet zadebiutować, bo wpadł na dopingu.
Natomiast w 2002 roku bardzo chciał do swojej Perugii ściągnąć Ahn Jung-hwana. Gaucci zrezygnował z transakcji, gdy reprezentant Korei Południowej strzelił gola na mundialu w meczu przeciwko Włochom.

Jesus Gil Jesus Gil Jesus Gil wikipedia.es

Jesus Gil - prezes Atletico Madryt

Kto wie, czy jego pewna decyzja nie zmieniła historii futbolu. W 1992 roku ówczesny właściciel Atletico Madryt uznał, że dokona cięć w budżecie likwidując wszystkie drużyny młodzieżowe. To właśnie dlatego Raul Gonalez Blanco odszedł z klubu i dołączył do Realu Madryt. A co było później, już każdy z was wie.
Gil był znany z dyktatorskiej metody zarządzania klubem. Wielokrotnie ingerował w pracę szkoleniowców i prowadził z nimi liczne konflikty. W ciągu 16 lat pełnienia funkcji wymienił aż 26 szkoleniowców! A jak Atletico Madryt wygrało w końcu mistrzostwo to w geście triumfu przespacerował się po Madrycie na plecach słonia!

Sam Hammam Sam Hammam Sam Hammam

Sam Hamman - właściciel Cardiff City

Libański biznesmen, ale także właściciel kilku angielskich klubów. W przeszłości był prezesem AFC Wimbledonu, a od 2000 roku został szefem Cardiff City. Z Walii odszedł kilka lat później. Trudno się dziwić skoro piłkarzom przed podpisaniem kontraktu kazał zjeść (w jego obecności) jądra owcy, przysmaku libańskiej kuchni.
Oprócz kulinariów, bardzo lubił słonie. Kilkakrotnie wjechał na stadion na słoniu...

 

 

Maurizio Zamparini - prezes Palermo

Na początku oddajmy mu, że umie znaleźć talent, podpisać kontrakt, a następnie sprzedać go za grube pieniądze. Przykłady? Edinson Cavani, Javier Pastore i Paolo Dybala. Jeżeli o wcześniejszych właścicielach pisaliśmy, że lubią zwalniać trenerów, to jak nazwać to co zrobił Zamparini w sezonie 2012/13?
Wówczas Zamparini przed rozpoczęciem rozgrywek zatrudnił Giuseppe Sannino, ale już 16 września zmienił go Gian Piero Gasperini. Ten wytrwał na stanowisku tylko do 4 lutego 2013 roku, kiedy to nowym trenerem został Alberto Malesani, który pracował zaledwie przez 19 dni. Potem do łask Zampariniego wrócił... Gasperini, ale nie na długo. 11 marca zrezygnował ze współpracy. Co wówczas zrobił ekscentryczny właściciel Palermo? Zatrudnił Sanniniego, tym samym wracając do punktu wyjścia.

jackson Fulham jackson Fulham jackson Fulham

Mohamedem Al Fayed - właściciel Fulham

Nie ma co się rozpisywać. Co łączy Michaela Jacksona z angielskim klubem? Podobno amerykański muzyk w 1999 roku odwiedził stadion, ale czy to powód, aby wybudować mu pomnik przed kstadionem? Może nie, ale egipski właściciel Fulham przez wiele lat przyjaźnił się z Jacksonem i chcąc uczcić jego śmierć postawił mu pomnik.
Kontrowersyjny pomysł nie przetrwał długo, bo już pomnik został rozebrany we wrześniu 2013 roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.