Barcelona z potrójną koroną! To ósmy taki przypadek w historii

FC Barcelona pokonując w finale Ligi Mistrzów po raz drugi w swojej historii sięgnęła po potrójną koronę - wygrała LM, ligę oraz puchar kraju. Jakie inne drużyny dokonały jeszcze takiej sztuki w historii europejskiego futbolu?
Celtic 1967 Celtic 1967 dailymail

Celtic, 1967

To pierwszy zdobywca trypletu w europejskim futbolu i pierwszy brytyjski zwycięzca Pucharu Europy. Był on rzeczywiście brytyjski; wszyscy piłkarze urodzili się w promieniu 30 mil od stadionu. W finale pokonali Inter - który wygrał dwie poprzednie edycje - 2-1, mimo iż przegrywali już 0-1.

W tym sezonie Celtic wygrał wszystko, co się dało - mistrzostwo i puchar kraju oraz puchar ligi i puchar Glasgow. Z 62 meczów przegrali zaledwie trzy i strzelili w nich 196 goli.

Zobacz też:

Soccer Champions League Past Finals Soccer Champions League Past Finals Laurence Harris / AP (AP Photo, File)

Ajax, 1972

Ajax był o krok od trypletu już rok wcześniej, ale w lidze był drugi, za Feyenoordem. W 1972 roku Feyenoord został jednak wyprzedzony o 8 punktów, a Ajax obronił zarówno Puchar Holandii jak i Puchar Europy. W finale w Rotterdamie pokonali Inter. Johan Cruyff strzelił oba gole.

Na zdjęciu Cruyff strzela gola Panathinaikosowi w finale z 1971 roku. Ajax wtedy wygrał Puchar Europy trzy razy z rzędu.

PSV 1988 PSV 1988 uefa.com

PSV, 1988

Guus Hiddink zdobył tryplet z PSV w swoim debiutanckim sezonie w roli trenera. A przed sezonem do Milanu odszedł Ruud Gullit. W lidze PSV zdobyło 117 bramek (dwa razy po dziewięć w jednym meczu, raz siedem i pięć razy sześć goli).

PSV awansowało do Pucharu Europy pokonując w ćwierćfinale i półfinale Bordeaux oraz Real Madryt. W obu przypadkach dzięki bramkom wyjazdowym. Na wyjazdach Holendrzy remisowali 1-1, natomiast w domu 0-0. Z Benficą w finale PSV zremisowało 0-0 i wygrało po rzutach karnych 6-5.

Manchester United z Pucharem Ligi Mistrzów Manchester United z Pucharem Ligi Mistrzów Camay Sungu / AP (AP Photo/Camay Sungu, File)

Manchester United, 1999

To pierwszy zespół, który zdobył tryplet już w erze Ligi Mistrzów. We wcześniejszych latach słabo sobie radzili w pucharach, w tamtym sezonie wyszli z grupy jako najlepsza drużyna z drugiego miejsca, w półfinale z Juventusem musieli odrabiać straty po fatalnym początku.

W finale z Bayernem nie mogli zagrać zawieszeni Roy Keane oraz Paul Scholes. "Czerwone Diabły" przegrywały od szóstej minuty aż do doliczonego czasu, by wtedy zdobyć dwie bramki. Obie po rzutach rożnych. Strzelcami byli Teddy Sheringham oraz Ole Gunnar Solskjaer. Ówczesny prezydent UEFA Lennart Johansson opuścił swoje miejsce na trybunach jeszcze gdy Bayern wygrywał, by przygotować się do ceremonii wręczenia pucharu Bawarczykom.

W lidze angielskiej United wyprzedziło o punkt Arsenal. W finale Pucharu Anglii gorsze okazało się Newcastle.

Barcelona, 2009

Podobnie jak i dla Guusa Hiddinka prowadzącego PSV w 1988 roku, dla Pepa Guardioli był to debiutancki sezon w pracy trenerskiej. Ligę wygrał m.in. po zdemolowaniu Realu Madryt na wyjeździe 6-2. Barcelona awansowała do finału Ligi Mistrzów po golu zdobytym przez Andresa Iniestę w doliczonym czasie gry półfinału z Chelsea. W rzymskim finale Katalończycy nie dali szans Manchesterowi United, gole zdobyli Samuel Eto'o oraz Lionel Messi. Argentyńczyk uczynił to głową!

Inter, 2010

Pierwszy włoski tryplet miał miejsce zaledwie rok później. Jose Mourinho wygrał Serie A mając dwa punkty przewagi nad AS Romą. W finale Pucharu Włoch Inter pokonał tego samego rywala 1-0 po golu Diego Milito; również to Argentyńczyk strzelił gola na wagę mistrzostwa w ostatniej kolejce.

W finale Ligi Mistrzów z Bayernem Milito strzelił dwa gole i stał się bohaterem kibiców Interu. Był to jednak dla nich również smutny dzień; po meczu swoje odejście do Realu Madryt ogłosił Jose Mourinho.

Bayern, 2013

Bayern Monachium za Juppa Heynckesa stanowił maszynkę do mielenia rywali. Bundesligę Bawarczycy wygrali z przewagą 25 punktów nad Borussią Dortmund. Mistrzostwo zapewnili sobie na sześć kolejek przed końcem na początku kwietnia. W finale Pucharu Niemiec pokonali VFB Stuttgart 3-2.

W Lidze Mistrzów Bayern rozbił w półfinale Barcelonę 7-0 w dwumeczu. W finale z Borussią Arjen Robben strzelił decydującego gola na minutę przed końcem.

Piłkarze Barcelony z trofeum za wygranie Ligi Mistrzów Piłkarze Barcelony z trofeum za wygranie Ligi Mistrzów Dylan Martinez / REUTERS / REUTERS

Barcelona, 2015

Pierwsza część sezonu nie była dla Luisa Enrique najłatwiejsza. Stosowana przez niego rotacja była krytykowana przez kibiców oraz ekspertów, a po porażce na początku 2015 roku z Realem Sociedad pokłócił się z Leo Messim. Zdaniem wielu oznaczało to jego koniec.

Lecz tak się nie stało. Podczas gdy rywale mieli ogromne problemy z kontuzjami Barcelonę omijały absencje. Dzięki temu "Duma Katalonii" wygrała ligę z dwoma punktami przewagi nad Realem Madryt, a w finale Pucharu Króla rozbiła Athletic 3-1. Ostatnią przeszkodę na drodze do drugiej podwójnej korony w historii klubu stanowił Juventus. Włosi walczyli dzielnie, ale musieli uznać wyższość rywala. Barcelona była zdecydowanie najlepszą drużyną w sezonie 2014/15, czego dowodem są wszystkie zdobyte przez nią puchary.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.