Trenerskie wybory prezesa Wojciechowskiego

Theo Bos - tak nazywa się nowy trener Polonii Warszawa. Pytanie tylko, czy warto zapamiętywać to nazwisko, bo właściciel stołecznego klubu Józef Wojciechowski już nie raz udowodnił, że trenerów zmienia jak rękawiczki i Holender może szybko pożegnać się z Warszawą. W trakcie niespełna pięciu lat jego rządów na Konwiktorskiej Czarne Koszule prowadziło w sumie... 15 szkoleniowców.
Jan Żurek Jan Żurek Fot.Piotr Skornicki / Agencja Wyborcza.pl

Jan Żurek

Na Konwiktorskiej od stycznia 2006 do kwietnia tego samego roku. W międzyczasie Czarne Koszule zmieniły właściciela. Tym został właśnie Józef Wojciechowski.  W trakcie niespełna pięciu miesięcy pracy w nowych realiach Polonia pod wodzą Żurka rozegrała 9 meczów ligowych. Statystyki nie przemawiały na korzyść trenera - stołeczna drużna wygrała dwa mecze, tyle samo zremisowała i zaliczyła pięć porażek. Cierpliwość nowego szefostwa skończyła się pod koniec kwietnia 2006.

Andrzej Wiśniewski

Stanowisko Żurka przejął pod koniec kwietnia 2006 roku Andrzej Wiśniewski. To on - w roli asystenta Dariusza Wdowczyka - był współtwórcą sukcesu mistrzowskiej Polonii z 2000 roku. W roli samodzielnego trenera ekipy z Konwiktorskiej występował przez cztery miesiące. W tym czasie poprowadził drużynę w 7 meczach. Bilans 2 wygrane, 2 remisy, 3 porażki. Efektem słabych wyników pracy Wiśniewskiego oraz poprzedników był spadek Polonii do II ligi.

Jerzy Engel junior Jerzy Engel junior Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Jerzy Engel junior

Na zapleczu ekstraklasy pracował z Polonią w 11 spotkaniach. Bilans nie był imponujący 2 - 4 - 5 dlatego syn byłego selekcjonera w październiku 2006 pożegnał się z ławką trenerską klubu ze stolicy.

Waldemar Fornalik Waldemar Fornalik Fot. Grzegorz Celejewski/Agencja Wyborcza.pl

Waldemar Fornalik

Na Konwiktorskiej pracował przez rok (październik 2006 - październik 2007). Bilans ligowy: 36 meczów - 20 - 6 - 10 (plus jeden walkower). Do ekstraklasy z Polonią wrócić mu się nie udało. Właściwie nie udało się to żadnemu trenerowi. Rok później Czarne Koszule wróciły do najwyższej klasy rozgrywkowej dzięki pieniądzom Józefa Wojciechowskiego. Fuzja z Groclinem dała ekipie z Warszawy miejsce w ekstraklasie.

Dariusz Wdowczyk Dariusz Wdowczyk Fot. Adam Kozak / Agencja Wyborcza.pl

Dariusz Wdowczyk

Autor ostatniego mistrzostwa dla Czarnych Koszul (2000 r.). Na Konwiktorską wrócił po przygodzie z Legią i krótkim ''dyrektorskim'' epizodzie w Szkocji (FC Livingstone). Tym razem sukcesu nie było, a z warszawskim klubem pożegnał się po sześciu meczach (3 - 2 - 1). W dalszej pracy przeszkodziły mu organy ścigania. Wdowczyk został zatrzymany w sprawie korupcji w polskiej piłce (do czego później się zresztą przyznał).

Tomasz Strejlau

Dariusza W. na chwilę zastąpił asystent Tomasz Strejlau. Kolejny syn bardziej znanego ojca (byłego trenera kadry narodowej Andrzeja) nie napracował się w Polonii. Zaliczył dwa mecze - remis oraz porażkę i w kwietniu 2008 roku jego trenerska przygoda pod adresem Konwiktorska 6 zakończyła się.

Jerzy Kowalik

Jego drugoligowy bilans 3 - 1 - 5 spowodował, że nie zagrzał miejsca na ławce Polonii i wyprowadził się z niej po trzech miesiącach (połowa kwietnia 2008 - lipiec 2008).

Jacek Zieliński I

Świetny sezon w Groclinie uwieńczony awansem do europejskich pucharów zakończył... w Warszawie. To efekt fuzji z Polonią. Z europejskimi rozgrywkami pożegnał się jeszcze jesienią, z klubem z Warszawy dopiero wiosną 2009 roku. Ligowy bilans na zakończenie - 10 - 6 - 4.

Bogusław Kaczmarek Bogusław Kaczmarek Fot. Dominik Sadowski / Agencja Wyborcza.pl

Bogusław Kaczmarek

Trenerski obieżyświat. W Polsce łatwiej wymienić kluby w których nie pracował, niż te w których był zatrudniony. Z Polonią pracował w czterech meczach ligowych, ale mimo dobrych statystyk (bilans 3 - 1 - 0) Józef Wojciechowski w atmosferze skandalu zwolnił go z posady. Teraz po tej sprawie nie ma już śladu o czym świadczy choćby fakt, że ''Bobo'' będzie asystentem nowego trenera Polonii Theo Bosa.

Jacek Grembocki Jacek Grembocki Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Jacek Grembocki

W Polonii rzucony na głęboką wodę. Zanim z przymusu zaczął pracę z Czarnymi  Koszulami mógł się poszczycić pochwalić prowadzeniem drużyn z niższych lig. W Polonii od początku w roli trenera ''na chwilę''. Ta trwała od kwietnia do sierpnia 2009. Wyrażana meczami w lidze - 9 spotkań. W tych Grembocki zaliczył cztery wygrane, dwa remisy i trzy porażki. Aż znaleziono jego następcę ''z nazwiskiem''.

Dusan Radolsky też był zainteresowany prowadzeniem mistrza Polski Dusan Radolsky też był zainteresowany prowadzeniem mistrza Polski Fot. Radosław Jóźwiak / Agencja Wyborcza.pl

Dusan Radolsky

Człowiekiem z ''nazwiskiem'' okazał się być Dusan Radolsky. Słowak po raz trzeci polski jednak nie podbił (udało mu się w Pucharze UEFA z Groclinem w 2004 roku i na krajowym podwórku z Ruchem Chorzów w 2008 roku). Polonia Radolsky'ego prezentowała się fatalnie - cierpliwość Wojciechowskiego skończyła się po sześciu ligowych porażkach (poza tym zespół pod wodzą Słowaka zaliczył jedną wygraną i jeden remis).

Michał Libich, trener Polonii podczas meczu z Cracovią Michał Libich, trener Polonii podczas meczu z Cracovią Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Michał Libich

Kolejny trener ''na jedną chwilę'', a raczej na jeden mecz. Po zwolnieniu Radolsky'ego poprowadził Polonię w meczu z Cracovią, który przegrał. W tym czasie trwały już intensywne poszukiwania speca z zagranicy. Lista była długa.

Jose Maria Bakero Jose Maria Bakero Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Jose Maria Bakero

Wojciechowski wybrał kierunek południowy. Postawił na byłego gwiazdora Barcelony - trenera bez sukcesów, czyli Jose Marię Bakero. Sukcesów zabrakło także w Warszawie. Ligowy bilans Hiszpana z Polonią - 9 - 6 - 7 nie był tym czego oczekiwał prezes. Efektem wypowiedzi Wojciechowskiego pod adresem Bakero w stylu "Nie chcę z Tobą rozmawiać" (najlepsze cytaty z prezesa Wojciechowskiego). Hiszpan rozstał się z Polonią w październiku 2010 roku.

Paweł Janas

Ojciec ubiegłorocznego sukcesu Widzewa Łódź, czyli awansu do ekstraklasy w kolejnym sezonie cieszył się z niego już w Warszawie. Najpierw w Polonii został dyrektorem sportowym a po zwolnieniu Bakero został trenerem Czarnych Koszul. Rozczarował - w 10 meczach jego podopieczni byli górą tylko dwa razy, zaliczyli aż cztery remisy i tyle samo porażek. Po dymisji wraca na poprzednie stanowisko.

Theo Bos

Prezes Wojciechowski szukał następcy Janasa za granicą. Mówiło się o Ralfie Rangnicku, Dragomirze Okuce, Leo Beenhakkerze i Erwinie Koemanie. Ostatecznie na Konwiktorską trafił były szkoleniowiec FC Den Bosch i Vitesse Arnhem Theo Bos. To już 15 trener pracujący z Czarnymi Koszulami za czasów rządów Józefa Wojciechowskiego. 15 i znając temperament prezesa raczej nie ostatni.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.