Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Ekstraklasa. Prowadził kobiety, zespół z trzeciej i drugiej ligi chorwackiej. Oto Dean Klafurić, nowy trener Legii Warszawa

Przez trzy lata prowadził chorwacką reprezentację kobiet, potem zespół z trzeciej ligi, a ostatnio - przed podjęciem pracy w Legii - trzy miesiące pracował w drugoligowym HNK Gorica. Doświadczenie trenerskie Deana Klafuricia, który ma teraz ma zastąpić Romeo Jozaka, nie powala, ale i tak jest większe od jego poprzednika.
Romeo Jozak i Dean Klafuric Romeo Jozak i Dean Klafuric FOT. KUBA ATYS

45-letni Klafurić trafił do Legii we wrześniu, razem z Romeo Jozakiem, po niespełna trzech miesiącach pracy w chorwackim drugoligowcu HNK Gorica. To zespół, z którym pod koniec sierpnia związał się Michał Masłowski. Były legionista nie miał jednak okazji dobrze poznać Klafuricia, bo pracował z nim tylko kilka dni.

Klafurić zrezygnował z pracy w Chorwacji, bo jak sam powiedział lokalnym mediom, oferta Legii była z tych nie do odrzucenia. - Opuszczam Goricę z trudem, ale po prostu nie mogłem odmówić. Praca w Legii to dla mnie duże wyzwanie. Trafiam do dużego europejskiego klubu, z pięknym stadionem. Ale wierzę, że jeszcze kiedyś tu wrócę - mówił.

Praca Klafuricia w Goricy była dopiero jego trzecią samodzielną. Wcześniej przez rok prowadził zespół z trzeciej ligi NK Udarnik. A jeszcze wcześniej przez trzy lata chorwacką reprezentację kobiet.

Potem poświęcił się działaniu w akademii Dinama, gdzie zajmował się rocznikami U-15, U-16 oraz U-19. Podobną rolę sprawował w juniorskich kadrach narodowych. W zeszłym roku zdecydował się na wyjazd do Arabii Saudyjskiej, gdzie był asystentem Zorana Mamicia. Przez ostatnie miesiące taką rolę pełnił też u Jozaka.

Może doświadczenie Klafuricia nie powala na kolana, ale i tak jest większe niż jego poprzednika. Bo przypomnijmy, że Legia dla Jozaka była dopiero pierwszym klubem, w którym rozpoczął samodzielną pracę z seniorami.

"Chcemy trenera, a nie Jozaka frajera"

Zaraz po meczu wszedł na boisko, dotknął murawy, przeżegnał się, popatrzył w niebo, a potem włożył ręce do kieszeni. I, nie czekając na swoich piłkarzy, uciekł do szatni. Jakby już coś przeczuwał. Przeżegnał się też wychodząc z sali konferencyjnej.

Ale modlitwy, głęboka wiara w Boga, o której Jozak wspominał po meczu w trakcie rozmowy z dziennikarzami, nie pomogły.

- Gratuluję piłkarzom Zagłębia Lubin. Byli... lepsi. Zaufałem swoim graczom. Odkąd tutaj jestem, nigdy nie widziałem takich pokładów pozytywnej energii w szatni, jak przed dzisiejszym meczem. Na boisku coś jednak zaczęło ulatywać. Futbol jest okrutny - mówił Jozak na konferencji.

- Może byliśmy przemotywowani - zastanawiał się dalej. - No, ale cóż... To ja jestem pierwszym trenerem. A to oznacza, że i winnym całej tej sytuacji.

"Legia grać, k...a mać" - krzyknęła "Żyleta" w 73. minucie. Zresztą krzyknąć mogli wszyscy. Nawet goście z loży VIP. Z Dariuszem Mioduskim na czele, który swoją drogą i tak nie wyglądał na spokojnego. Już po golu dla Zagłębia prezes Legii wstał ze swojego miejsca.

I na stojąco słuchał kolejnych przyśpiewek. "Chcemy trenera, a nie Jozaka frajera" - usłyszał w 82. minucie. "Ch...owo gracie, bo wy trenera nie macie" - w 84. "Chyba już najwyższa pora zwolnić tego amatora" - w 85.

No i zwolnił. Tuż przed północą klub na swojej stronie internetowej zamieścił komunikat, w którym poinformował, że Jozak nie będzie już trenerem Legii. Do końca sezonu drużynę prowadzić będzie Klafurić.

Legia, po 31. kolejce, zajmuje trzecie miejsce w tabeli, do lidera - Lecha Poznań - traci punkt.

Legia Warszawa - Zagłębie Lubin 0:1 (0:0)

Bramki: Starzyński (63.)

Legia: Malarz - Jędrzejczyk Ż (75. Pasquato), Remy, Pazdan, Hlousek - Philipps, Antolić - Vesović, Szymański, Hamalainen (57. Kucharczyk) - Niezgoda

Zagłębie: Hładun - Czerwiński, Dabrowski, Guldan, Pietrzak - Matuszczyk Ż, Slisz Ż (75. Matras) - Jagiełło, Starzyński (88. Pakulski), Pawłowski (85. Moneta) - Mares

14.09.2017 Warszawa. Christian Pasquato podczas pierwszego trening trenera Jozaka z druzyna Legii . Fot . Kuba Atys / Agencja Gazeta
SLOWA KLUCZOWE:
pilka nozna ekstraklasa /FR/
FOT. KUBA ATYS

14.09.2017 Warszawa. Romeo Jozak podczas pierwszego trening z druzyna Legii . Fot . Kuba Atys / Agencja Gazeta
SLOWA KLUCZOWE:
pilka nozna ekstraklasa /FR/
FOT. KUBA ATYS

14.09.2017 Warszawa. Romeo Jozak podczas pierwszego trening z druzyna Legii . Fot . Kuba Atys / Agencja Gazeta
SLOWA KLUCZOWE:
pilka nozna ekstraklasa /FR/
FOT. KUBA ATYS

14.04.2018 Warszawa. Antolic i Bartlomiej Slisz podczas meczu o mistrzostwo Ekstraklasy Legia Warszawa - Zaglebie Lubin . Fot . Kuba Atys / Agencja Gazeta
SLOWA KLUCZOWE:
pilka nozna ekstraklasa
FOT. KUBA ATYS

14.04.2018 Warszawa. Dariusz Mioduski podczas meczu o mistrzostwo Ekstraklasy Legia Warszawa - Zaglebie Lubin . Fot . Kuba Atys / Agencja Gazeta
SLOWA KLUCZOWE:
pilka nozna ekstraklasa
FOT. KUBA ATYS

14.04.2018 Warszawa. Romeo Jozak podczas meczu o mistrzostwo Ekstraklasy Legia Warszawa - Zaglebie Lubin . Fot . Kuba Atys / Agencja Gazeta
SLOWA KLUCZOWE:
pilka nozna ekstraklasa
FOT. KUBA ATYS

Więcej o:
Komentarze (48)
Ekstraklasa. Dean Klafurić nowym trenerem Legii Warszawa
Zaloguj się
 • index_finger

  Oceniono 6 razy 4

  Niech Wilkowicz szybko robi z nim "Sam na sam", bo może nie zdążyć.

 • Józef Kowalik

  Oceniono 4 razy 4

  No to chłopaki mogą liczyć że nareszcie dostaną więcej czasu w szatni na makijaż i odpowiedni dobór ilości żelu , walory estetyczne na pewno się poprawią .Słuszną drogę obrał prezes Mioduski , agencja modeli to pewnie pewniejszy biznes .

 • timo862

  Oceniono 4 razy 4

  Eee, za dobry na legie. :)

 • 66tk

  Oceniono 3 razy 3

  Wyrazy współczucia dla posiadaczy karnetów. W tym klubie tylko stadion jest na poziomie.

 • miromaz

  Oceniono 2 razy 2

  a nie można było w trakcie meczu?

 • wawiak57

  Oceniono 2 razy 2

  Kolejny przypał. Skąd te pomysły na zatrudnianie dziwnych trenerów bez dorobku. Teraz on ściągnie kolejnych platfusów z dziwnych lig. Oglądałem wczorajszy mecz. Tam trzeba wszystkich zmienić, jedyna profesjonalna była murawa, reszta z ligi podwórkowej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX