Polonia Bytom wkrótce przestanie istnieć? Jest decyzja o rozwiązaniu spółki

Jeszcze w sezonie 2010/2011 Polonia Bytom grała na poziomie Ekstraklasy. Niestety, potem przyszły trudne czasy i zasłużony klub zaczął popadać w coraz większe tarapaty. Teraz podjęto decyzję o likwidacji spółki Bytomski Sport, co de facto oznacza upadek Polonii Bytom.
1 Stadion Polonii Bytom Stadion Polonii Bytom DAWID CHALIMONIUK

Polonia Bytom zostanie zlikwidowana!

Jeszcze siedem lat temu Polonia Bytom rywalizowała na najwyższym szczeblu. Niestety, potem drużyna zaczęła popadać w coraz większe problemy finansowe i notowała spadek za spadkiem. W rezultacie klub wylądował na piątym poziomie rozgrywkowym.

Rozwiązanie spółki z dniem 30.06 oznacza, że klub praktycznie przestanie istnieć i w nowym sezonie będziemy go oglądać prawdopodobnie w rozgrywkach B-klasy.  

Polonia ma na swoim koncie dwa mistrzostwa Polski z 1954 i 1962 roku. W sumie klub z Bytomia aż osiem razy stawał na podium w najwyższej klasie rozgrywkowej. 

W historii naszego futbolu było już wiele przypadków zasłużonych klubów, które zaliczały ogromny upadek, a potem podjęły trudną walkę o powrót na szczyt. 

2

Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski

Kawał historii polskiej piłki nożnej w XXI w. W 1996 roku Dyskobolia po raz pierwszy w historii awansowała do II ligi i od razu wywalczyła awans do ekstraklasy. Największe sukcesy przyniósł 2003 rok. Zespół zdobył wicemistrzostwo Polski, a w Pucharze UEFA wyeliminował dwie uznane firmy - Herthę Berlin oraz Manchester City. Groclin został zatrzymany dopiero przez Girondins Bordeaux w 1/16 finału rozgrywek. Rok później Dyskobolia również zdobyła wicemistrzostwo, a do tego dołożyła Puchar Polski, który wygrała jeszcze raz w 2007 roku. Ale to była już końcówka działania Groclinu w takiej formie.

W 2008 roku miało dojść do fuzji Groclinu ze Śląskiem Wrocław, a potem z Pogonią Szczecin, ale w obu przypadkach nie zawarto porozumienia. Ostatecznie Groclin połączył się z Polonią Warszawa. W 2008 roku powstał nowy twór - Klub Sportowy Dyskobolia, który rozpoczął rozgrywki od IV ligi. Jednak jeszcze w sezonie 2015/16 klub grał w klasie okręgowej, ale stowarzyszenie zlikwidowano, a klub wycofano z rozgrywek. Teraz Dyskobolia została zarejestrowana na nowo, jest zupełnie nowym podmiotem - dzięki temu dostała licencję i na występy klasie B. 

3

Świt Nowy Dwór Mazowiecki i Szczakowianka Jaworzno

Dwa kluby meteory, które już na zawsze będą ze sobą związane. Świt awansował do ekstraklasy (jeszcze wtedy I ligi) w 2003 roku i na zawsze zapisał się w jej historii - ale w niechlubny sposób. Siedmiu piłkarzy Świtu miało sprzedać Szczakowiance Jaworzno drugi mecz barażowy - skończył się wynikiem 0-3, który dawał utrzymanie Szczakowiance.

W pierwszym meczu miał paść remis, ale 'przypadkiem' w Nowym Dworze gospodarze wygrali 1-0 po samobójczej bramce Krzysztofa Przytuły. PZPN zdegradował Szczakowiankę i ukarał ją odjęciem 10 pkt na starcie kolejnych rozgrywek. Po latach decyzję PZPN uchylono ze względu na przedawnienie karalności czynów. Szczakowianka walczyła z PPN o ponad 9 mln złotych odszkodowania - za stratę sponsorów, wpływy z biletów oraz transmisji - ale te roszczenia zostały w całości odrzucone.

Świt już w 2006 roku spadł do III ligi, gdzie gra do dziś (kilka sezonów spędził w II lidze). Za to Szczakowianka obecnie występuje w IV lidze

4

Amica Wronki

Jeden z najbardziej znanych polskich klubów na początku XXI w. Kilkukrotnie grał w Pucharze UEFA, największym sukcesem był awans do fazy grupowej Pucharu UEFA w sezonie 2004/05, choć ta przygoda zakończyła się czterema porażkami i bilansem bramkowym 2-16. Amica trzykrotnie zdobyła Puchar Polski i dwa razy zdobyła Superpuchar. Dwukrotnie zajęła trzecie miejsce w lidze. W 2006 doszło do fuzji Amiki z Lechem Poznań - nowy twór kontynuował tradycje Lecha, a Amica wniosła do niego pierwszoligową licencję oraz wielu piłkarzy. Tradycje Amiki były kontynuowane przez dotychczasowe rezerwy występujące w trzeciej lidze. W 2007 roku zlikwidowano drużynę seniorską, a we Wronkach zajęto się wyłącznie szkoleniem młodzieży.

5 mecz Podbeskidzia z GKS-em Katowice mecz Podbeskidzia z GKS-em Katowice GRZEGORZ CELEJEWSKI

GKS Katowice

Jeszcze w 2003 roku GKS Katowice grał w Pucharze UEFA, ale ta przygoda zakończyła się szybko po porażce z... Cementarnicą Skopje. W 2005 roku GKS nie dostał jednak licencji na grę w drugiej lidze ze względu na problemy finansowe i wylądował w czwartej lidze. W kolejnych dwóch sezonach GKS dwa razy wywalczył awans. Istniały plany fuzji z Polonią Warszawa, ale zostały one storpedowane przez kibiców klubu. Od 2009 roku GKS nieprzerwanie występuje w I lidze, ostatnio zajął 7. miejsce. W Katowicach cały czas wierzą w powrót do ekstraklasy.

6

KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

KSZO Ostrowiec Świętokrzyski przez trzy lata występował w I lidze, w tabeli wszech czasów najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej zajmuje 57. miejsce. W KSZO grali tacy piłkarze jak Kamil Kosowski, Mariusz Jop, Andrzej Kobylański, Łukasz Trałka czy Dariusz Pietrasiak. Klub był zamieszany w aferę korupcyjną, miał ustawić wyniki 16 spotkań w 2007 roku. Klub upadł w 2011 roku ze względu na problemy finansowe i oddanie trzech meczów walkowerem, co skutkowało automatyczną degradację o dwie klasy rozgrywkowe. W tym samym czasie w mieście powstała nowa drużyna kontynuująca tradycje KSZO - KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski. Obecnie zespół występuje w III lidze, w minionym sezonie zajął 4. miejsce - 7 pkt za pierwszą Garbarnią Kraków.

7 ŁKS Łódź - ŁKS 1926 Łomża 1:0 ŁKS Łódź - ŁKS 1926 Łomża 1:0 MARCIN WOJCIECHOWSKI

ŁKS Łódź

Najpierw rozpacz, a potem euforia. Rozgrywki w III lidze wygrał Finishparkiet Drwęca Nowe Miasto Lubawskie przed bardziej utytułowanym ŁKS-em Łódź. Ale stadion Finishparkietu nie spełniał wymogów licencyjnych i klub zrezygnował z walki o licencję. Ich miejsce zajmie ŁKS - dwukrotny mistrz polski i zdobywca Pucharu Polski, który w tabeli wszech czasów ekstraklasy zajmuje 6. miejsce. Upadek ŁKS-u zaczął się w 2009 roku, gdy klub nie dostał licencji na grę w ekstraklasie. W 2011 roku wrócił do ekstraklasy, ale po roku został zdegradowany, a w 2013 roku łódzki klub wycofał się z rozgrywek ze względu na problemy finansowe.

8

Widzew Łódź

Na awans musi jeszcze poczekać Widzew Łódź, który w minionym sezonie III ligi zajął trzecie miejsce. Ale w Łodzi mają wielkie ambicje i trudno się temu dziwić. Na rundę wiosenną ekstraklasy klub sprzedał ponad 15 tys. karnetów, co jest rekordem Polski i marketingowym sukcesem na europejską skalę. Zespół czeka mała rewolucja, wielu piłkarzy odejdzie, a kolejni przyjdą. 

9 Odra Wodzisław - Legia Warszawa Odra Wodzisław - Legia Warszawa Fot. Bartłomiej Barczyk / AG

Odra Wodzisław Śląski

Od 1996 aż do 2010 roku Odra Wodzisław Śląski nieprzerwanie występowała w ekstraklasie. W 1997 roku zajęła nawet trzecie miejsce, dzięki czemu jest 20. najlepszą drużyną w historii polskiej ekstraklasy (tabela wszech czasów). Odra znana była głównie z tego, że utrzymywała się co roku, nawet jeśli była głównym kandydatem do spadku i lubiła zabierać punkty Legii Warszawa. Spadek z ekstraklasy (do utrzymania zabrakło jednego punktu!) okazał się jednak gwoździem do trumny, już po roku zespół spadł również z I ligi. Ze względu na problemy finansowe Odra nie przystąpiła do II ligi. Nowy podmiot bazujący na tradycjach Odry - Klub Piłkarski Odra 1922 Wodzisław - został zgłoszony do rozgrywek C klasy. Potem ten twór przejął licencję Startu Bogdanowice, dzięki czemu grał w III lidze. Obecnie w Wodzisławiu znajdują się dwa zespoły grające w lidze okręgowej - Odra Wodzisław zajęła 3. miejsce w lidze okręgowej, a Odra Centrum Wodzisław Śląski wygrała ligę.

10

Stal Mielec

Jeden z bardziej utytułowanych polskich klubów - dwukrotny mistrz Polski, wicemistrz oraz finalista Pucharu Polski. Stal grała też w ćwierćfinale Pucharu UEFA i w jej barwach grało wielu reprezentantów Polski, tj. Grzegorz Lato, Jan Domarski czy Henryk Kasperczak.

W 1983 roku Stal niespodziewanie spadła do II ligi. Szybko wróciła do I ligi i broniła się przed spadkiem. Po raz ostatni w I lidze Stal grała w sezonie 1995/1996. Rok później ze względu na problemy finansowe klub zlikwidowano i wycofano z rozgrywek. Nowy twór musiał grać w V lidze, szybko awansował o jedną klasę wyżej. W 2016 roku Stal była beniaminkiem I ligi i zdołała się spokojnie utrzymać.

Komentarze (33)
Polonia Bytom wkrótce przestanie istnieć? Jest decyzja o rozwiązaniu spółki
Zaloguj się
 • kewlys1963

  Oceniono 4 razy 4

  A gdzie w zestawieniu zasłużone Szombierki Bytom..?
  Mistrz Polski z 1980 r.
  A gdzie Polonia Warszawa..?
  Rozumiem, że Widzew, ŁKS, Stal Mielec, to kluby z długa i fajna historią, z sukcesami, które dały wiele emocji i wychowały wielu reprezentantów Polski...ale pozostałe kluby, z całym szacunkiem dla ich kibiców, że grały i w lidze, jak Groclin, Amica, Ostrowiec, Świt - Szczakowianka, nic nie osiągając, czy epizody w pucharach, nic nie osiągając poza drobnymi zwycięstwami, to pomyłka w tym zestawieniu i niekompetencja dziennikarska...

 • xzyzzy

  Oceniono 7 razy 3

  gdyby wszystkie samorządy przestały pompować miliony zł w miszczów od poganiania balonów, sytuacja by się wyklarowała. goście poszliby do roboty w/g swoich kwalifikacji, czyli przeważnie do łopaty.a podatnicy byliby zadowoleni.

 • Skilder Twoo

  Oceniono 2 razy 2

  Drogi redaktorze. Amica Wronki powstała z połączenia Czarnych Wróblewo i Błękitnych Wronki.Wraz z przeniesieniem się Amici do Poznania i przemianowania się na Lecha Poznań klub Błękitnych został reaktywowany od B-klasy.

 • Oceniono 2 razy 2

  I bardzo dobrze bo dzisiaj spora część klubów piłkarskich istniej tylko dzięki pieniądzom podatników. Przez to każdy z nas składa się na kosmiczne pensje tych nierobów kopiących piłkę. Żeby jeszcze ci ludzie coś sobą prezentowali ale te kaleki to nawet piłki nie potrafią kopnąć.

 • Arkadiusz Klimkiewicz

  Oceniono 1 raz 1

  Miasto Bytom nie ma pieniędzy jest mocno zadłużone za sprawą swego Prezydenta byłego Prezesa POLONII BYTOM któremu też za bardzo nie szło z klubem .Radni miasta mają wojenkę z Prezydentem miasta ,było referendum , które wygrał .Klub na garnuszku miasta , brak kasy , więc nie dali radni pieniędzy na działalność klubu . I co gorsze w tym konflikcie ,bo ofiarę widać, radni czy mało zdolny prezydent miasta.?????

 • oyayebye

  Oceniono 1 raz 1

  Zagłębie i Górnik Wałbrzych

 • barakuda62

  0

  To zestawienie tylko potwierdza żw Polska piłka skopana ma równie zerową wartość jak cała pseudoklasa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX