Słynny polski klub się odradza

Pamiętacie jeszcze Groclin Dyskobolię Grodzisk Wielkopolski? Polski klub na początku XXI w. przeżywał swoje chwile chwały, eliminując z Pucharu UEFA takie firmy jak Hertha Berlin czy Manchester City. Teraz się odradza!
Zbigniew Drzymałą (z lewej)  fetuje zdobycie przez Groclin Dyskobolię Grodzisk Wielkopolski Pucharu Polski i Pucharu Ligi Polskiej w 2007 r. Zbigniew Drzymałą (z lewej) fetuje zdobycie przez Groclin Dyskobolię Grodzisk Wielkopolski Pucharu Polski i Pucharu Ligi Polskiej w 2007 r. Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

Słynny polski klub się odradza

Pamiętacie jeszcze Groclin Dyskobolię Grodzisk Wielkopolski? Polski klub na początku XXI w. przeżywał swoje chwile chwały, eliminując z Pucharu UEFA takie firmy jak Hertha Berlin czy Manchester City. Teraz się odradza!

Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski

Kawał historii polskiej piłki nożnej w XXI w. W 1996 roku Dyskobolia po raz pierwszy w historii awansowała do II ligi i od razu wywalczyła awans do ekstraklasy. Największe sukcesy przyniósł 2003 rok. Zespół zdobył wicemistrzostwo Polski, a w Pucharze UEFA wyeliminował dwie uznane firmy - Herthę Berlin oraz Manchester City. Groclin został zatrzymany dopiero przez Girondins Bordeaux w 1/16 finału rozgrywek. Rok później Dyskobolia również zdobyła wicemistrzostwo, a do tego dołożyła Puchar Polski, który wygrała jeszcze raz w 2007 roku. Ale to była już końcówka działania Groclinu w takiej formie.

W 2008 roku miało dojść do fuzji Groclinu ze Śląskiem Wrocław, a potem z Pogonią Szczecin, ale w obu przypadkach nie zawrto porozumienia. Ostatecznie Groclin połączył się z Polonią Warszawa. W 2008 roku powstał nowy twór - Klub Sportowy Dyskobolia, który rozpoczął rozgrywki od IV ligi. Jednak jeszcze w sezonie 2015/16 klub grał w klasie okręgowej, ale stowarzyszenie zlikwidowano, a klub wycofano z rozgrywek. Teraz Dyskobolia została zarejestrowana na nowo, jest zupełnie nowym podmiotem - dzięki temu dostała licencję i będzie występowała w klasie B! 

Co się stało z innymi polskimi klubami, w tym z niedawnym zwycięzcą Pucharu Polski? O tym przeczytasz na kolejnych stronach

2 maja 2014, Warszawa. Igor Lewczuk podnosi Puchar Polski po wygranej Zawiszy z Zagłębiem Lubin na Stadionie Narodowym 2 maja 2014, Warszawa. Igor Lewczuk podnosi Puchar Polski po wygranej Zawiszy z Zagłębiem Lubin na Stadionie Narodowym TYMON MARKOWSKI

WKS Zawisza S.A.

Spółka powstała w 2009 roku po awansie drużyny do II ligi. Potem większościowym właścicielem został Radosław Osuch. Zawisza awansował do ekstraklasy i wygrał Puchar Polski w 2014 roku oraz Superpuchar. Jednak nawet wtedy wokół klubu działo się źle, fani ogłosili bojkot meczów pierwszej drużyny - nie dopingowali swojego zespołu, nie jeździli na wyjazdy. To ze względu na konflikt z władzami klubu, a zwłaszcza z Osuchem.

Co ciekawe, nadal nie wiadomo, gdzie znajduje się trofeum za wygranie Pucharu Polski. Co ważne, spółka Zawisza i tak już od jakiegoś czasu była 'martwa', po tym jak w 2016 roku większościowy akcjonariusz Artur Czarnecki nawet nie starał się o licencję na grę w pierwszej lidze. W związku z tym prokuratura ma zbadać sprawę zaniechania obowiązków.

Odnowiony Zawisza rozpoczął walkę o powrót do ekstraklasy od B klasy, czyli ósmego szczebla rozgrywek. Pierwszy krok w stronę powrotu na salony został wykonany - zespół zapewnił sobie awans do A klasy już na trzy kolejki przed końcem. - Nigdy więcej ósmej ligi - śpiewali piłkarze razem z kibicami.

Tak wyglądały trybuny stadionu przy ul. Krakowskiej w Jaworznie podczas ''słynnych'' baraży o ekstraklasę Szczakowianki ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki w czerwcu 2003 roku Tak wyglądały trybuny stadionu przy ul. Krakowskiej w Jaworznie podczas ''słynnych'' baraży o ekstraklasę Szczakowianki ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki w czerwcu 2003 roku Fot. Tomasz Wantuła/ Agencja Wyborcza.pl

Świt Nowy Dwór Mazowiecki i Szczakowianka Jaworzno

Dwa kluby meteory, które już na zawsze będą ze sobą związane. Świt awansował do ekstraklasy (jeszcze wtedy I ligi) w 2003 roku i na zawsze zapisał się w jej historii - ale w niechlubny sposób. Siedmiu piłkarzy Świtu miało sprzedać Szczakowiance Jaworzno drugi mecz barażowy - skończył się wynikiem 0-3, który dawał utrzymanie Szczakowiance.

W pierwszym meczu miał paść remis, ale 'przypadkiem' w Nowym Dworze gospodarze wygrali 1-0 po samobójczej bramce Krzysztofa Przytuły. PZPN zdegradował Szczakowiankę i ukarał ją odjęciem 10 pkt na starcie kolejnych rozgrywek. Po latach decyzję PZPN uchylono ze względu na przedawnienie karalności czynów. Szczakowianka walczyła z PPN o ponad 9 mln złotych odszkodowania - za stratę sponsorów, wpływy z biletów oraz transmisji - ale te roszczenia zostały w całości odrzucone.

Świt już w 2006 roku spadł do III ligi, gdzie gra do dziś (kilka sezonów spędził w II lidze). Za to Szczakowianka obecnie występuje w IV lidze, gdzie zajęła 12. miejsce.

Radość piłkarzy Amiki po strzeleniu gola z rzutu karnego przez Jacka Dembińskiego. Z nr 7 Rafał Murawski w wyskoku Marcin Wasilewski, Piotr Dziewicki Radość piłkarzy Amiki po strzeleniu gola z rzutu karnego przez Jacka Dembińskiego. Z nr 7 Rafał Murawski w wyskoku Marcin Wasilewski, Piotr Dziewicki Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl

Amica Wronki

Jeden z najbardziej znanych polskich klubów na początku XXI w. Kilkukrotnie grał w Pucharze UEFA, największym sukcesem był awans do fazy grupowej Pucharu UEFA w sezonie 2004/05, choć ta przygoda zakończyła się czterema porażkami i bilansem bramkowym 2-16. Amica trzykrotnie zdobyła Puchar Polski i dwa razy zdobyła Superpuchar. Dwukrotnie zajęła trzecie miejsce w lidze. W 2006 doszło do fuzji Amiki z Lechem Poznań - nowy twór kontynuował tradycje Lecha, a Amica wniosła do niego pierwszoligową licencję oraz wielu piłkarzy. Tradycje Amiki były kontynuowane przez dotychczasowe rezerwy występujące w trzeciej lidze. W 2007 roku zlikwidowano drużynę seniorską, a we Wronkach zajęto się wyłącznie szkoleniem młodzieży.

GKS Katowice - Sandecja Nowy Sącz (0:1) GKS Katowice - Sandecja Nowy Sącz (0:1) GRZEGORZ CELEJEWSKI

GKS Katowice

Jeszcze w 2003 roku GKS Katowice grał w Pucharze UEFA, ale ta przygoda zakończyła się szybko po porażce z... Cementarnicą Skopje. W 2005 roku GKS nie dostał jednak licencji na grę w drugiej lidze ze względu na problemy finansowe i wylądował w czwartej lidze. W kolejnych dwóch sezonach GKS dwa razy wywalczył awans. Istniały plany fuzji z Polonią Warszawa, ale zostały one storpedowane przez kibiców klubu. Od 2009 roku GKS nieprzerwanie występuje w I lidze, ostatnio zajął 7. miejsce. W Katowicach cały czas wierzą w powrót do ekstraklasy.

Mecz Korona II Kielce - KSZO Ostrowiec 1:4 Mecz Korona II Kielce - KSZO Ostrowiec 1:4 MICHAŁ WALCZAK

KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

KSZO Ostrowiec Świętokrzyski przez trzy lata występował w I lidze, w tabeli wszech czasów najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej zajmuje 57. miejsce. W KSZO grali tacy piłkarze jak Kamil Kosowski, Mariusz Jop, Andrzej Kobylański, Łukasz Trałka czy Dariusz Pietrasiak. Klub był zamieszany w aferę korupcyjną, miał ustawić wyniki 16 spotkań w 2007 roku. Klub upadł w 2011 roku ze względu na problemy finansowe i oddanie trzech meczów walkowerem, co skutkowało automatyczną degradację o dwie klasy rozgrywkowe. W tym samym czasie w mieście powstała nowa drużyna kontynuująca tradycje KSZO - KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski. Obecnie zespół występuje w III lidze, w minionym sezonie zajął 4. miejsce - 7 pkt za pierwszą Garbarnią Kraków.

Katowice. GKS - Górnik Polkowice 1:0 Katowice. GKS - Górnik Polkowice 1:0 Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

Górnik Polkowice

Górnik Polkowice awansował do ekstraklasy w 2003 roku, gdzie spędził jednak tylko rok - zajął 12. miejsce i przegrał w barażach z Cracovią (0-4 i 0-4). W 2007 roku klub zdegradowano aż o dwie klasy rozgrywkowe za udział w aferze korupcyjnej. W 2011 roku Górnik został przejęty przez KS Polkowice i tak teraz nazywa się ten zespół. Gra w III lidze, zajął 4. miejsce w minionym sezonie.

ŁKS Łódź

Najpierw rozpacz, a potem euforia. Rozgrywki w III lidze wygrał Finishparkiet Drwęca Nowe Miasto Lubawskie przed bardziej utytułowanym ŁKS-em Łódź. Ale stadion Finishparkietu nie spełniał wymogów licencyjnych i klub zrezygnował z walki o licencję. Ich miejsce zajmie ŁKS - dwukrotny mistrz polski i zdobywca Pucharu Polski, który w tabeli wszech czasów ekstraklasy zajmuje 6. miejsce. Upadek ŁKS-u zaczął się w 2009 roku, gdy klub nie dostał licencji na grę w ekstraklasie. W 2011 roku wrócił do ekstraklasy, ale po roku został zdegradowany, a w 2013 roku łódzki klub wycofał się z rozgrywek ze względu na problemy finansowe.

Widzew Łódź

Na awans musi jeszcze poczekać Widzew Łódź, który w minionym sezonie III ligi zajął trzecie miejsce. Ale w Łodzi mają wielkie ambicje i trudno się temu dziwić. Na rundę wiosenną ekstraklasy klub sprzedał ponad 15 tys. karnetów, co jest rekordem Polski i marketingowym sukcesem na europejską skalę. Zespół czeka mała rewolucja, wielu piłkarzy odejdzie, a kolejni przyjdą. Widzew pozyskał już Radosława Sylwestrzaka i Marcina Millera, a następnymi wzmocnieniami mają być Damian Kostkowski i Aleksander Kwiek. Kandydatem do wzmocnienia ataku jest Robert Demjan, były król strzelców ekstraklasy. Trenerem został Franciszek Smuda, czyli były selekcjoner reprezentacji Polski.

Odra Wodzisław Śląski

Od 1996 aż do 2010 roku Odra Wodzisław Śląski nieprzerwanie występowała w ekstraklasie. W 1997 roku zajęła nawet trzecie miejsce, dzięki czemu jest 20. najlepszą drużyną w historii polskiej ekstraklasy (tabela wszech czasów). Odra znana była głównie z tego, że utrzymywała się co roku, nawet jeśli była głównym kandydatem do spadku i lubiła zabierać punkty Legii Warszawa. Spadek z ekstraklasy (do utrzymania zabrakło jednego punktu!) okazał się jednak gwoździem do trumny, już po roku zespół spadł również z I ligi. Ze względu na problemy finansowe Odra nie przystąpiła do II ligi. Nowy podmiot bazujący na tradycjach Odry - Klub Piłkarski Odra 1922 Wodzisław - został zgłoszony do rozgrywek C klasy. Potem ten twór przejął licencję Startu Bogdanowice, dzięki czemu grał w III lidze. Obecnie w Wodzisławiu znajdują się dwa zespoły grające w lidze okręgowej - Odra Wodzisław zajęła 3. miejsce w lidze okręgowej, a Odra Centrum Wodzisław Śląski wygrała ligę.

Stadion Polonii Bytom Stadion Polonii Bytom DAWID CHALIMOIUK

Polonia Bytom

Początek końca Polonii Bytom zaczął się po spadku z ekstraklasy w 2011 roku. Niedawno Bytomianie spadli z II ligi, a przecież mowa o jednym z najbardziej zasłużonych klubów w historii polskiej piłki nożnej. W tabeli wszech czasów ekstraklasy zajmuje 15. miejsce, na koncie ma dwa mistrzostwa Polski (1954 i 1962), cztery wicemistrzostwa oraz trzy brązowe medale. Dodatkowo Polonia trzykrotnie grała w finale Pucharu Polski.

Stomil Olsztyn - Stal Mielec, kwiecień 2017 r. Stomil Olsztyn - Stal Mielec, kwiecień 2017 r. ROBERT ROBASZEWSKI

Stal Mielec

Jeden z bardziej utytułowanych polskich klubów - dwukrotny mistrz Polski, wicemistrz oraz finalista Pucharu Polski. Stal grała też w ćwierćfinale Pucharu UEFA i w jej barwach grało wielu reprezentantów Polski, tj. Grzegorz Lato, Jan Domarski czy Henryk Kasperczak.

W 1983 roku Stal niespodziewanie spadła do II ligi. Szybko wróciła do I ligi i broniła się przed spadkiem. Po raz ostatni w I lidze Stal grała w sezonie 1995/1996. Rok później ze względu na problemy finansowe klub zlikwidowano i wycofano z rozgrywek. Nowy twór musiał grać w V lidze, szybko awansował o jedną klasę wyżej. W 2016 roku Stal była beniaminkiem I ligi i zdołała się spokojnie utrzymać.

Stadion w Bełchatowie. Mecz GKS Bełchatów - Raków Częstochowa, 12 sierpnia 2016 r. Stadion w Bełchatowie. Mecz GKS Bełchatów - Raków Częstochowa, 12 sierpnia 2016 r. ŁUKASZ KOLEWIŃSKI

GKS Bełchatów

GKS Bełchatów po raz pierwszy awansował do I ligi w 1995 roku, ale największy sukces odniósł w sezonie 2006/07. Został mistrzem jesieni, a na finiszu rozgrywek ostatecznie minimalnie lepsze okazało się Zagłębie Lubin. Po ośmiu latach nieprzerwanej gry w ekstraklasie klub spadł do I ligi w 2013 roku, po roku wrócił do ekstraklasy, ale potem znowu spadł - najpierw do I ligi, a potem do II. W minionym sezonie Bełchatów zajął 9. miejsce, w samym środku stawki.

Polonia Warszawa

Smutna historia, przygody z takimi właścicielami jak Józef Wojciechowski czy Ireneusz Król pamiętamy chyba wszyscy. Polonia miała mocarstwowe plany, ale miliony wydawane na nowych piłkarzy wcale nie przełożyły się na lepsze wyniki. Klub zdegradowano z ekstraklasy w 2013 roku ze względu na problemy finansowe, klubu nie udało zgłosić się do I ligi.

Nowa odsłona klubu rozpoczęła rozgrywki od IV ligi. W 2016 roku Polonia awansowała do II ligi po barażach z Górnikiem Wałbrzych, ale niedawno warszawski klub spadł z powrotem do III ligi. Do utrzymania zabrakło czterech punktów. Warto przypomnieć, że mowa o dwukrotnym mistrzu Polski i dwukrotnym zdobywcy Pucharu Polski. W tabeli wszech czasów Polonia zajmuje 13. miejsce.

Stomil Olsztyn

'Duma Warmii' w latach 1994-2002 grała nieprzerwanie w ekstraklasie. Kolejny sezon przyniósł kolejny spadek, klub był w fatalnej kondycji - przegrywał z rywalami 1-6, 1-7 oraz 0-6. Dwa ostatnie mecze wyjazdowe oddał walkowerem. W kolejnym sezonie Stomil nie przystąpił do żadnych rozgrywek. Tradycje klubu przejął OKS 1945 Olsztyn. JUż w 2008 roku wrócił do II ligi, a w 2012 roku awansował do I ligi. Na zapleczu ekstraklasy Stomil gra do dziś. W minionym sezonie zajął 13. miejsce, dwa punkty nad strefą barażową.

Ruch Chorzów

Ruch Chorzów ma ogromne problemy. Klub dopiero co spadł z ekstraklasy i choć otrzymał licencję na grę w I lidze - groziła im nawet czwarta - to musi oddać ponad 15 mln złotych. Tak zdecydowało miasto Chorzów. Ruch rozgrywki w zbliżającym się sezonie rozpoczął z pięcioma odjętymi punktami. Sytuacja finansowa Ruchu od dawna była trudna, a teraz będzie jeszcze cięższa - wpływy z transmisji telewizyjnych były bardzo ważnym źródłem finansowania klubu. Do tego utytułowany klub nie zarobi również na transferach, bo stracił już takich piłkarzy jak Patryk Lipski, Michał Koj czy Martin Konczkowski.

RKS Radomsko

RKS Radomsko przez rok grało w ekstraklasie (sezon 2001/02), ale spadło po zajęciu 14. miejsca. W drugiej lidze Radomsko spędziło trzy lata, po czym spadło do III ligi. Klub wycofano z rozgrywek ze względu na problemy finansowe już po 8 kolejkach. Z IV ligi Radomsko wycofano po rundzie jesiennej i tak skończyła się historia tego klubu. Jednym z jego największych sukcesów jest wysłanie piłkarza na mistrzostwa świata - w 2002 roku w kadrze reprezentacji Polski znalazł się Adam Matysek. Był jednak jedynym zawodnikiem z 23-osobowej kadry, który nie spędził na boisku ani minuty.

Stadion Zagłębia Stadion Zagłębia DAWID CHALIMONIUK

Zagłębie Sosnowiec

Czterokrotny wicemistrz Polski i trzykrotny brązowy medalista, w dodatku czterokrotny zdobywca Pucharu Polski. Zagłębie Sosnowiec to zasłużony klub dla polskiej piłki, który ma się całkiem nieźle - był blisko awansu do ekstraklasy, do wyprzedzenia Górnika Zabrze zabrakło zaledwie punktu.

Kibice byli wściekli, przez co po ostatnim meczu fani zwyzywali swoich piłkarzy, a następnie weszli do szatni i zmusili do ściągnięcia koszulek. Fani zarzucali swoim piłkarzom, że sprzedali spotkanie przedostatniej kolejki z Chrobrym Głogów (0-1) i że grają u zagranicznych bukmacherów. Sosnowiczanie długo byli głównymi faworytami do awansu dzięki znakomitemu początkowi sezonu - ale wtedy z Zagłębia odszedł Jacek Magiera, by trenować Legię Warszawa. W tym sezonie Zagłębie podejmie jednak kolejną próbę powrotu do elity.

Michał Janota w meczu Podbeskidzie - Bytovia 2:1 Michał Janota w meczu Podbeskidzie - Bytovia 2:1 JAN KOWALSKI

Podbeskidzie Bielsko-Biała

Podbeskidzie występowało w ekstraklasie nieprzerwanie w latach 2011-2016. Największym sukcesem jest 10. miejsce w ekstraklasie i dwa półfinały Pucharu Polski. Niesamowity przebieg miał sezon 2015/16 - klub był bliski awansu do grupy mistrzowskiej, okazał się gorszy od Lechii i Ruchu jedynie bilansem bramkowym.

Lechia miała odjęty punkt, ale zdecydowała się wycofać apelację o jego przywrócenie - gdyby gdańszczanie wywalczyli przywrócenie tego punktu, w grupie mistrzowskiej zagrałoby Podbeskidzie. A tak 'Górale' fatalnie prezentowali się w grupie spadkowej i ich spadek był już pewny na kolejkę przed końcem. W minionym sezonie I ligi Podbeskidzie zajęło 8. miejsce - do drugiego Górnika Zabrze zabrakło jednak tylko pięciu punktów.

Copyright © Agora SA