Jak wypada polska w finansowym raporcie UEFA? Jesteśmy na szóstym miejscu, jeśli chodzi o... spadek przychodów

UEFA ogłosiła w środę raport podsumowujący finansowe i sportowe dokonania europejskich klubów w 2014 roku. Polska w tym zestawieniu wypada dość blado. Nasze kluby raczej straciły niż zyskały.
Z raportu wynika, że wszystkie kluby najwyższych klas rozgrywkowych, miały łącznie 15,9 miliarda euro przychodów. Ponad 70 procent z tej kwoty wypracowało pięć najsilniejszych lig - angielska, niemiecka, hiszpańska, francuska i włoska. Wzrost rok do roku o 900 milionów euro jest zasługą przede wszystkim Anglików, którzy powiększyli swoje przychody o 738 milionów euro. W ligach spoza czołówki stagnacja lub spadki.
Uwaga UEFA nie uwzględnia w zestawieniu transferów jako przychodów/wydatków klubów. Gdyby je wziąć pod uwagę, to przychody europejskich klubów byłby mniejsze o ok. 400 mln euro.
Średnie przychody klubów w poszczególnych krajach Europy Średnie przychody klubów w poszczególnych krajach Europy Raport UEFA: The European Club Footballing Landscape

Polska za Kazachstanem i Azerbejdżanem

Polska z przychodami oszacowanymi na 77 mln euro zajmuje 20. miejsce w Europie. Jeśli jednak przychody podzielimy przez liczbę drużyn w ekstraklasie, to jesteśmy na 21. miejscu - wyprzedza nas Azerbejdżan.

Zdjęcie Lanki SPOKEY Lanka 1 Zdjęcie Puma Lanki (103277) Zdjęcie Puma Lanki (103478)
Lanki SPOKEY Lanka 1 Puma Lanki (103277) Puma Lanki (103478)
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Największe wzrosty i największe spadki przychodów w europejskich ligach. Największe wzrosty i największe spadki przychodów w europejskich ligach. Raport UEFA: The European Club Footballing Landscape

Ekstraklasa uboższa o 28 mln euro

Ekstraklasa znajduje się wśród lig, w których przychody spadły w najbardziej drastyczny sposób. Pod tym względem jesteśmy na szóstym miejscu w Europie. Gorzej było tylko w Rosji (-160 mln euro), Ukrainie (-108 mln), Turcji (-60 mln), Włoszech (-30 mln) i Rumunii (-29). Polska odnotowała spadek przychodów o 28 mln euro. W przypadku Rosji, Ukrainy i Turcji spadek przychodów w euro wiąże się z osłabieniem w ciągu roku walut tych krajów. Nie jest to jedyna przyczyna.

Jeśli zaś chodzi o Polskę, to w dużym stopniu spowodowany jest spadkiem z ekstraklasy Zagłębia Lubin, hojnie dotowanego przez KGHM.

Jak radziły sobie kluby piłkarskie w pucharach w porównaniu do ich wydatków Jak radziły sobie kluby piłkarskie w pucharach w porównaniu do ich wydatków Raport UEFA: The European Club Footballing Landscape

Europejskie wyniki ponad stan?

Ciekawie wygląda w tym kontekście wykres jak radzą sobie nasze kluby w europejskich pucharach w stosunku do wydatków, jakie ponoszą.

Po lewej stronie przekątnej są drużyny, które radzą sobie gorzej niż wskazywałyby na to wydatki, jakie ponoszą. Po prawej te, które lepiej sobie radzą niż wskazywałaby na to ich zamożność. Polska jest w tej drugiej grupie, choć ten plus nie jest zbyt duży. Najlepiej wypadają na tym polu Czesi, którzy przy małych nakładach finansowych mają niezłe wyniki.

Liczba kibiców na stadionie - jak zmieniła się w stosunku do 2013 r. Liczba kibiców na stadionie - jak zmieniła się w stosunku do 2013 r. Raport UEFA: The European Club Footballing Landscape

Europie spada, Polakom nie

Dobrze Polska wypada jeśli chodzi o utrzymanie frekwencji na stadionach. Średnia widzów rok do roku pozostała na tym samym poziomie. W przeciwieństwie do ogólnoeuropejskiego trendu spadkowego. W ubiegłym roku ubyło 3,5 mln kibiców na stadionach w Europie. Po raz pierwszy od dekady na trybunach było mniej niż 100 mln widzów.

Największe spadki odnotowano w Turcji (1,2 mln)i  we Włoszech (500 tys.).

Ile zarabiają piłkarze w ligach od 16. do 55. miejsca w Europie w przeliczeniu na jeden klub ekstraklasy. Ile zarabiają piłkarze w ligach od 16. do 55. miejsca w Europie w przeliczeniu na jeden klub ekstraklasy. Raport UEFA: The European Club Footballing Landscape

Pensje piłkarzy utrzymujemy w ryzach

Jeśli chodzi o pensje zawodników w przeliczeniu na klub, to Ekstraklasa jest na 23. miejscu w Europie. Lepiej zarabiają m.in. piłkarze w Kazachstanie, Izraelu czy Azerbejdżanie. Polska może się też pochwalić dość niskim jak nasz region stosunkiem pensji do zarobków piłkarzy. To tylko 68 proc. W Chorwacji, Serbii czy Gruzji pensje pochłaniają ponad 100 proc. przychodów, czyli finansowane są przeważnie ze sprzedaży graczy. UEFA nie uwzględnia transferów jako przychodów/strat klubu.

Ile klubów ma zysk/stratę netto w mniej zamożnych ligach Europy Ile klubów ma zysk/stratę netto w mniej zamożnych ligach Europy Raport UEFA: The European Club Footballing Landscape

Większość klubów przynosi straty

Ciekawy jest też wykres pokazujący, czy kluby piłkarskie przynoszą zyski czy straty. Jak wynika z wykresu sześć polski drużyn jest na finansowym plusie. W pozostałych dziesięciu trzeba dokładać do interesu. Nie jest to zły wynik biorąc pod uwagę resztę lig spoza czołowej piętnastki Europy. Są kraje, w których wszystkie kluby ponoszą wysokie straty - Chorwacja, albo tylko jednostki są na plusie (Izrael i Serbia).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.