Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Młodzieżowe mistrzostwa Europy. Smutny obrazek z Kielc, czyli mecz jak cały turniej [SPOSTRZEŻENIA]

W meczu z Anglią Polacy mieli walczyć o przedłużenie szans na awans do półfinału. Zamiast charakteru i ambicji zobaczyliśmy jednak zespół zrezygnowany, pogodzony z losem, bezradnie truchtający za piłką. Spostrzeżeniami po meczu Polska - Anglia dzieli się Konrad Ferszter ze Sport.pl.

Smutny obrazek z Kielc, czyli mecz jak cały turniej

Reprezentacja Polski przegrała 0:3 z Anglią w ostatnim meczu fazy grupowej młodzieżowych mistrzostw Europy do lat 21. Zespół Marcina Dorny z dorobkiem jednego punktu zakończył udział w turnieju na ostatnim miejscu w grupie.

"W meczu z Anglią Polacy mieli walczyć o przedłużenie szans na awans do półfinału. Zamiast charakteru i ambicji zobaczyliśmy jednak zespół zrezygnowany, pogodzony z losem, bezradnie truchtający za piłką." - spostrzeżeniami po meczu Polska - Anglia dzieli się Konrad Ferszter ze Sport.pl.

Marcin Dorna, trener Polski U21 Marcin Dorna, trener Polski U21 PAWEŁ MAŁECKI

Połowiczny sukces zmian

Na mecz z Anglikami selekcjoner Marcin Dorna dokonał dwóch zmian w składzie.  Miejsce krytykowanego Pawła Dawidowicza zajął Radosław Murawski, a w ataku Mariusza Stępińskiego zastąpił Łukasz Piątek. O ile pierwszą zmianę można ocenić pozytywnie, o tyle druga nie dała naszej drużynie nic.

Murawski pozytywnie wywiązał się z roli defensywnego pomocnika. Zawodnik Piasta Gliwice na boisku może nie błyszczał, ale wykonał sporo ciężkiej, często niedocenianej pracy. 23-latek zaliczył kilka odbiorów i przechwytów, nieźle się ustawiał, utrudniał Anglikom dostęp do bramki Jakuba Wrąbla. Równie pozytywnie nie można ocenić gry Piątka. Nasz napastnik był niewidoczny, ani razu nie zagroził bramce Jordana Pickforda. Boisko opuścił w 64. minucie bez ani jednej godnej uwagi akcji.

Zdjęcie SELECT PIŁKA NOŻNA PRESTIGE Zdjęcie Puma Piłka Nożna Evo Speed 3.5 82657 01 Zdjęcie Spokey piłka nożna Celerity
SELECT PIŁKA NOŻNA PRESTIGE Puma Piłka Nożna Evo Speed ... Spokey piłka nożna Celerity
Sprawdź ceny > Sprawdź ceny > Sprawdź ceny >
źródło: Okazje.info

Atakować, ale jak?

Trudno powiedzieć cokolwiek pozytywnego o grze Polaków w meczu z Anglikami, trudno też zdefiniować, jaki pomysł miał Dorna na czwartkowe spotkanie. Nasza reprezentacja musiała w Kielcach wygrać, by przedłużyć szanse na awans do półfinału. Miała, ale w ofensywie totalnie nie zaistniała. Przez cały mecz nie oddała choćby jednego celnego strzału.

Podejść do rozruszania niemrawego ataku było kilka. Polacy próbowali sił w akcjach pozycyjnych, próbowali długich podań i indywidualnych akcji. Żaden ze sposobów nie okazał się skuteczny, żaden nie był stosowany przez dłuższą chwilę. Nasze ataki pozycyjne najczęściej kończyły się w środku pola, polscy napastnicy przegrywali walkę w pojedynkach powietrznych, pomocnicy nie dawali rady w akcjach indywidualnych. Bezradność - tak najlepiej zdefiniować postawę naszej drużyny.

Zdjęcie MITRE OCHRANIACZE PIŁKARSKIE MAYAN SLIP Zdjęcie Adidas ochraniacze piłkarskie F50 Messi G84062 Zdjęcie Adidas Ochraniacze piłkarskie 11 Club AH7789
MITRE OCHRANIACZE PIŁKARSKI... Adidas ochraniacze piłkarsk... Adidas Ochraniacze piłkarsk...
Sprawdź ceny > Sprawdź ceny > Sprawdź ceny >
źródło: Okazje.info

Stałe fragmenty gry, które siały spustoszenie

Chociaż Anglicy strzelili nam gole po akcjach z gry i rzucie karnym, to tylko kilka dobrych interwencji Wrąbla uchroniło nas przed stratą bramki po rzucie wolnym lub rożnym. Niemal każde kopnięcie stojącej piłki przez zawodników Adriana Boothroyda siało w naszym polu karnym spustoszenie.
Przy każdym stałym fragmencie gry zgrzytaliśmy zębami z nerwów i niedowierzania w tak słabą postawę polskiej defensywy. Nasi reprezentanci bardzo łatwo gubili krycie, zostawiali Anglików w odległości ośmiu-dziesięciu metrów przed bramką. Do okazji strzeleckich dochodzili środkowi obrońcy, szanse mieli również napastnicy. Pewności obronie nie dodawał też Wrąbel, który chociaż zaliczył kilka dobrych interwencji, to miewał problemy z chwytaniem i piąstkowaniem piłki.

Zdjęcie Hummel Koszulka treningowa 03678 Zdjęcie Puma Koszulka treningowa 655244 Zdjęcie Adidas Oryginalna koszulka treningowa Bayern Monachium BQ2465
Hummel Koszulka treningowa ... Puma Koszulka treningowa 65... Adidas Oryginalna koszulka ...
Sprawdź ceny > Sprawdź ceny > Sprawdź ceny >
źródło: Okazje.info

Różnica jakości

W meczach ze Słowacją i Szwecją Polacy potrafili nawiązywać równorzędną walkę, były w nich fragmenty, w których zawodnicy Dorny przeważali. Charakterem, wolą walki, ambicją nasza drużyna potrafiła przejąć inicjatywę, stworzyć kilka ciekawych okazji strzeleckich, zdobyć bramkę.

W Kielcach tego nie było. Mimo, że Anglicy nie zagrali wielkiego spotkania, to doświadczeniem i kulturą gry potrafili naszym zawodnikom wybić z głowy walkę o korzystny rezultat. Różnicę robiła jakość drużyny, ale też indywidualności. Po jednej takiej akcji gola strzelił Demarai Gray, w kilku innych przypadkach Anglicy jak tyczki mijali naszych piłkarzy. Różnicę widać było też w defensywie i przygotowaniu fizycznym. Rywale łatwo odbierali Polakom piłkę, łatwo wygrywali też z nimi pojedynki bark w bark. Gołym okiem widać było w którym zespole grają piłkarze na co dzień występujący w Premier League, a w którym zawodnicy ekstraklasy lub, z małymi wyjątkami, przesiadujący na ławkach rezerwowych zachodnich klubów.

Zdjęcie Lanki adidas Lanki MESSI 16.2 FG AQ3111 Zdjęcie Lanki adidas Lanki MESSI 16.2 FG AQ3111 Zdjęcie Lanki adidas Lanki MESSI 16.2 FG AQ3111
Lanki adidas Lanki MESSI 16... Lanki adidas Lanki MESSI 16... Lanki adidas Lanki MESSI 16...
Sprawdź ceny > Sprawdź ceny > Sprawdź ceny >
źródło: Okazje.info

Mecz jak cały turniej

Jedyną różnicą między meczem z Anglią a poprzednimi spotkaniami było to, że w Kielcach to nie Polacy jako pierwsi strzelili gola. Podobieństw było znacznie więcej, a największym było to, że był to mecz smutny. I nie chodzi tylko o nastroje jakie zapanowały po kolejnej porażce i końcu turnieju.
Reprezentacja Polski miała z Anglią walczyć i wygrać, tymczasem po stracie bramki nasi zawodnicy spuścili głowy. Zabrakło charakteru, ambicji. Długimi fragmentami Polacy bezradnie truchtali za piłką, nie naciskali przeciwników, nie zmuszali go do popełniania błędów. Trudno było oprzeć się wrażeniu, że piłkarze Dorny na boisko wyszli pogodzeni z losem, z odpadnięciem z mistrzostw.

Obraz czwartkowego spotkania najlepiej podsumował cały turniej w wykonaniu Polaków. Był on po prostu słaby, smutny.

Zdjęcie Adidas junior Core 15 tkane szorty S30371 Zdjęcie Adidas Messi - szorty AA0929 Zdjęcie Adidas Szorty UFB Short GD AJ9595
Adidas junior Core 15 tkane... Adidas Messi - szorty AA0929 Adidas Szorty UFB Short GD ...
Sprawdź ceny > Sprawdź ceny > Sprawdź ceny >
źródło: Okazje.info
Więcej o:
Komentarze (36)
Młodzieżowe mistrzostwa Europy. Smutny obrazek z Kielc, czyli mecz jak cały turniej [SPOSTRZEŻENIA]
Zaloguj się
 • rulz007

  Oceniono 8 razy 8

  panie Dorna wstydu oszczędź.. to była totalna kompromitacja Polaków,a Bielik miał widocznie rację.

 • hornbeam

  Oceniono 6 razy 6

  Złożył już rezygnację?

 • lubicz56

  Oceniono 5 razy 5

  Najbardziej przykry ale i potwierdzający stan rzeczy jest fakt, że jak jeden Bielik ośmielil się po pierwszym przegranym ze Słowacją meczu nazwać rzecz po imieniu, to pół Polski z prezesem Bońkiem na czele mało go nie rozszarpało.

 • ontoo

  Oceniono 5 razy 5

  Piłkarskie dno :-(

 • 41janina

  Oceniono 4 razy 4

  Dodatkowo przegralismy z multi -kulti kolego plaszczak.

 • gosford

  Oceniono 4 razy 4

  Dorna nie sprawdził się, może i dobrze czy nawet bardzo dobrze szkoli piłkarską młodzież ale popełnia zbyt wiele błędów przy zestawieniu drużyny nie mówiąc już o autorytecie. Młodych powinien prowadzić stary cwany lis odnoszący wcześniej sukcesy !

 • lubicz56

  Oceniono 4 razy 4

  Przykro to powiedzieć ale samą ambicją meczów się nie wygrywa. Całkowity brak, ładu, składu i pomysłu. Nota bene, kick and rush to wynalazek Anglików więc nie do końca rozumiem kto wpadł na pomysł, ze w ten akurat sposób mamy jakąkolwiek szansę. Conclusio: zamiast ladować niebotyczna forsę w niedzielnych graczy może rzeczywiscie weźmy trochę uchodzców z dzieciakami. Może za 15, 20 lat doczekamy się godnych następców Lewego czy Błaszcza.

  Jak czlowiek pomyśli, że tacy np. Niemcy grają równolegle w Polsce i w Rosji a w zapasie mają jeszcze prawie kompletną reprezentację mistrzów świata to się trochę smutno robi.

 • cezar85

  Oceniono 6 razy 4

  nie narzekajcie

  miały być dwa gole a wpadły trzy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX