Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Lista przebojów selekcjonerów. Który zaliczył największy awans w rankingu FIFA?

Reprezentacja Polski w piłce nożnej znajduje się na najwyższej pozycji w historii. Czy wiesz jednak, który z trenerów biało-czerwonych zdołał zaliczyć największy awans w rankingu?
Antoni Piechniczek Antoni Piechniczek JAGODA GOROL

9. Antoni Piechniczek (z 56 na 52 miejsce)

Na naszej liście nie uwzględniamy tych trenerów, którzy prowadzili reprezentację zbyt krótko, żeby mieć szansę na osiągnięcie jakichś spektakularne wzlotów (lub upadków, bo są też tacy, którzy nigdy nie zaliczyli awansu nawet o jedno oczko) w rankingu. Są to: Andrzej Strejlau (był selekcjonerem w latach 1989-1993, ale ranking wprowadzono w grudniu 1992 r.), Lesław Ćmikiewicz, Władysław Stachurski, Krzysztof Pawlak, Zbigniew Boniek i Stefan Majewski.

Najgorszym selekcjonerem na liście okazał się Antoni Piechniczek. Jego drugiej kadencji (1996-97), za czasów której Polska telepała się między 50 a 57 miejscem w rankingu, nie można zaliczyć do szczególnie udanych. Zastał Polskę na 50., a zostawił na 57 miejscu w rankingu. Najwyższy "skoczek", jaki zanotował, liczył tylko cztery oczka - z 56 na 52.

Henryk Apostel Henryk Apostel KUBA ATYS/ AGENCJA GAZETA

8. Henryk Apostel (z 36 na 29 miejsce)

Niewiele lepszym wynikiem pochwalić się może Henryk Apostel, który w latach 1994-95 prowadził reprezentację w 19 spotkaniach (bilans 7-7-5). Przejmował kadrę na 24 miejscu, zostawiał na 35.

Apostelowi najwyżej udało się awansować o siedem pozycji - z 36 na 29.

Waldemar Fornalik Waldemar Fornalik Fot. Efrem Lukatsky AP

7. Waldemar Fornalik (z 75 na 65 miejsce)

Poprzednik Adama Nawałki też nie zanotował szczególnie powalającego bilansu. Jego dorobek z 18 spotkań: 8-4-6. Waldemar Fornalik przejmował kadrę na miejscu 56, nieco ponad rok później zostawiał ją na 69. Zdążył w międzyczasie zaliczyć awans na 54. i spadek na 75. pozycję.

To właśnie przy tej okazji zdołał zaliczył najwyższy skok - z 75 na 65 miejsce.

Trener Paweł Janas Trener Paweł Janas Fot. Michał Grocholski / Agencja Gazeta

5. Paweł Janas (z 36 na 17 miejsce)

Żaden trener na liście nie był selekcjonerem biało-czerwonych tak długo (trzy lata i ponad cztery miesiące). Paweł Janas może więc pochwalić się też rekordową liczbą rozegranych spotkań (51, bilans 31-6-14).

Przejmował Polskę na 34. miejscu, ostatecznie poprawił jej pozycję o cztery oczka. Ale w międzyczasie zdołał też podnieść się z 36. miejsca. Aż o 19 oczek!

Leo Beenhakker na wylocie - mecz z Grecją (2009) Leo Beenhakker na wylocie - mecz z Grecją (2009) Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

5. Leo Beenhakker (z 35 na 16 miejsce)

Jedyny obcokrajowiec w tym gronie osiągnął taki sam wynik, co jego poprzednik, ale do swojego najwyższego skoku szykował się z jednego stopnia wyżej - 19 miejsc przeskoczył z 35 na 16.

Leo Beenhakker dowodził Polakami 47 razy, jego bilans to 22-13-12. Przed Nawałką to on doprowadził biało-czerwonych do - ówcześnie - rekordowej, 16. lokaty w rankingu. Przejął Polskę na 35., zostawił na 36. miejscu. Za jego kadencji, najniżej byliśmy na 41 pozycji.

Polska - Kanada w Bydgoszczy, trenerem był wówczas Franciszek Smuda Polska - Kanada w Bydgoszczy, trenerem był wówczas Franciszek Smuda Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

3. Franciszek Smuda (z 75 na 54 miejsce)

Franciszek Smuda to przypadek osobny. Przejął reprezentację na 56. miejscu, a potem powoli zsuwał się na 75 pozycję. Wszystko dlatego, że, w ramach przygotowań do Euro 2012, nie grał meczów o punkty, tylko gorzej premiowane w rankingu sparingi.

Dopiero pod koniec kadencji zaczął się wspinać, a ostatni ranking (tak naprawdę pojawił się już za kadencji Waldemara Fornalika, ale nowy trener nie zdążył jeszcze rozegrać żadnego spotkania i wynik należałoby jednak przypisać Smudzie), który przyniósł punkty z mistrzostw Europy, pomógł mu zanotować w sumie skok o 21 pozycji - z 75 na 54.

Gala Wigier Suwałki. Jerzy Engel Gala Wigier Suwałki. Jerzy Engel Fot. fot. Wojciech Otlowski / AG

3. Jerzy Engel (z 44 na 23 miejsce)

Jerzy Engel jest ex aequo z Franciszkiem Smudą, ale może pochwalić się awansem o 21 oczek na, lepiej się prezentującą, 23. pozycję.

Bilans niecałych dwóch i pół roku Engela w kadrze to 12-9-8. Przejął 32 miejsce w rankingu, zostawił Polaków pięć stopni niżej.

Janusz Wójcik Janusz Wójcik Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

2. Janusz Wójcik (z 61 na 23 miejsce)

Gdyby nie Adam Nawałka, zwycięzcą rankingu byłby Janusz Wójcik! Zarządzał reprezentacją seniorach w latach 1997-99. Jego bilans to 16-2-8.

Wójcik przejmował kadrę na 50. miejscu, przekazał ją Engelowi na 32. pozycji w rankingu. Całkiem imponujące.

Adam Nawałka Adam Nawałka Fot. KAI PFAFFENBACH/REUTERS

1. Adam Nawałka (z 78 na 15 miejsce)

Adam Nawałka zadebiutował 26. października 2013 r. Prowadzi reprezentację już trzy lata! Od Waldemara Fornalika przejął zespół na 75. miejscu w rankingu, zaczął od osunięcia się na rekordową, najgorszą w historii, 78 pozycję, ale potem były już niemal tylko awanse!

Najpierw wyrównał rekord Beenhakkera, a następnie wprowadził Polaków na historyczną, 15. lokatę w rankingu! Bilans 30 spotkań Nawałki: 15-11-4! W sumie, awansował jak dotąd o 63 miejsca!

Więcej o:
Komentarze (16)
Lista przebojów selekcjonerów. Który zaliczył największy awans w rankingu FIFA?
Zaloguj się
 • konradmarburg

  Oceniono 3 razy 3

  Zasługa selekcjonera? Na pewno, ale przede wszystkim zasługa piłkarzy. Nie zapominajmy, że za Fornalika nie było takiego Krychowiaka i takiego Glika. Pisząc "takiego" mam na myśli ich pozycję w klubie i poziom występów w ciągu ostatnich dwóch lat. No i chyba najważniejsze - nie było Milika, a i sam Lewandowski grał zupełnie inaczej niż teraz. To ostatnie to bardziej zasługa Guardioli niż Nawałki.
  Fakty są takie, że mamy na papierze najlepszą reprezentację w historii. Bez żadnych wątpliwości. Od tej kadry można wymagać wejścia do TOP10, a trzeba wymagać awansu na MŚ i wyjścia z grupy w dobrym stylu.

 • opiniodawca

  Oceniono 2 razy 2

  W sumie dziwi mnie słaby wynik Piechniczka. MŚ 82' to 3 miejsce ze sławami Boniek, Lato...

 • gosford

  Oceniono 1 raz 1

  Jestem przeciwny takiej ocenie Nawałki. To zawodnicy grający w bardzo dobrych klubach europejskich dokonali tego dzieła. Który z wcześniejszych trenerów miał tak dobrych piłkarzy ?!

 • lawski

  Oceniono 1 raz 1

  Ale w rywalizacji z naszymi siatkarzami lub piłkarzami ręcznymi wątpię, aby znalazł się w pierwszej dziesiątce

 • doktoron

  Oceniono 3 razy 1

  Takie mecze jak z: Portugalią, Armenią, Kazachstanem, Szkocją pokazują, że trener jest kiepski. Na potrzeby mediów został wylansowany przez to, że w porównaniu do poprzedników jest bardziej elokwentny i elegancki.

 • ro03

  Oceniono 3 razy 1

  W tym roku mieliśmy 2 mecze z lepszym przeciwnikiem, który i tak był na EURO zmęczony (Portugalia i Niemcy). Większość ekip grających z Polską to co najwyżej europejscy średniacy (Szwajcaria, Dania, Rumunia, Ukraina). Stąd takie wysokie miejsce kadry. Tylko czy te 14 ekip przed Polską chce grać mecze sparingowe z Orłami?

 • raku

  Oceniono 5 razy 1

  wyniki mówią same za siebie. po prostu.

 • ankonta57

  0

  Górski miał nawet lepszych piłkarzy, ale do zagranicznych klubów mogli przejść dopiero po ukończeniu 28 lat... no i nie było takiego folkloru w rozgrywkach, a na mistrzostwach świata grało tylko 16 drużyn... no a my byliśmy na trzecim miejscu!!!

 • klclvc

  0

  Jak najczęściej reprezentanci Polski w piłkę nożną uprawiają sex w trakcie zgrupowań drużyny narodowej?
  ...na.....wałka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX