Reprezentacja. Oceny po meczu z Niemcami: Najlepsi Olkowski i Cionek, najgorszy Wawrzyniak

Polska bezbramkowo zremisowała z Niemcami w towarzyskim meczu w Hamburgu. Brak straty bramki to po części zasługa obrońców - Thiago Cionka i Pawła Olkowskiego, którzy byli najlepszymi zawodnikami w naszym zespole. Natomiast brak strzelonej bramki wynika przede wszystkim z ospałej i szczególnie w pierwszej połowie, mało walecznej postawy pomocników.
Artur Boruc Artur Boruc Fot. Dawid Antecki / Agencja Wyborcza.pl

Artur Boruc - 3

Artur Boruc - 3 Nie miał prawie nic do roboty. Jego praca ograniczała się do łapania balonowych dośrodkowań rywali i anemicznych strzałów. Dwukrotnie mógł zostać pokonany, gdyby piłki z linii bramkowej nie wybijali Sławomir Peszko i Maciej Rybus.

Julian Draxler i Paweł Olkowski Julian Draxler i Paweł Olkowski Fot. FABIAN BIMMER

Paweł Olkowski - 4

Paweł Olkowski - 4 Podczas hymnu wyglądał, jakby spał na stojąco, ale podczas gry napędzał kadrę. Dużo lepszy niż Jakuba Wawrzyniaka. Twardy w obronie, nie dawał miejsca rywalom i zaliczył kilka dobrych wejść w ofensywie. Szkoda sytuacji z drugiej połowy, w której mógł wyjść nawet sam na sam z bramkarzem, ale fatalnie przyjął piłkę.

Thiago Cionek próbuje zatrzymać Kevina Vollanda Thiago Cionek próbuje zatrzymać Kevina Vollanda Fot. Michael Sohn

Thiago Cionek - 4

Thiago Cionek - 4 Obiecujący występ obrońcy włoskiej Modeny. W pierwszej połowie najlepszy z Polaków, aktywny, nieustępliwy, wyprzedzał rywali i uprzedzał ich zanim przyjmowali piłkę. Sporo przechwytów, wybić, w tym jedno ofiarne głową. Na minus wyprowadzanie piłki i kiks w drugiej połowie, który mógł zakończyć się stratą bramki.

Łukasz Szukała - 3-

Łukasz Szukała - 3- Miał chyba najmniej pracy ze wszystkich zawodników z pola. Solidny, zablokował jeden strzał, raz jednak też źle wybił piłkę głową w polu karnym i nie zawsze dobrze się ustawiał.

Jakub Wawrzyniak - 2-

Jakub Wawrzyniak - 2- Najsłabszy na boisku. W pierwszej połowie praktycznie niewidoczny, a na dodatek zaliczył jedną fatalną stratę. Tylko raz na złamanie karku poszedł do przodu, szkoda, że nie próbował częściej. W drugiej połowie był bardziej aktywny, ale z jego akcji niewiele wynikało.

Kevin Volland i Grzegorz Krychowak Kevin Volland i Grzegorz Krychowak Fot. FABIAN BIMMER

Grzegorz Krychowiak - 3

Grzegorz Krychowiak - 3 Zawsze był największym wojownikiem kadry, biegał wszędzie, a tym razem zaliczył bardzo słabą, ospałą pierwszą połowę, przez co rywale mieli dużo miejsca w środku pola. W drugiej połowie powalczył i od razu i gra kadry nabrała rumieńców. Wreszcie poprawił jakość podań, które w reprezentacji zawsze były jego najsłabszą stroną.

Sebastian Rudy atakuje Mateusza Klicha Sebastian Rudy atakuje Mateusza Klicha Fot. Michael Sohn

Mateusz Klich - 3

Mateusz Klich - 3 Podobnie, jak Krychowiak ? słaba pierwsza połowa, dobra druga. Oddał bodaj jedyny celny strzał Polaków w tym meczu. Grał odrobinę za miękko i za mało dokładnie (szczególnie w akcji z Milikiem, kiedy podał mu piłkę za plecy). Stać go na więcej.

Sławomir Peszko - 3-

Sławomir Peszko - 3- Chaotyczny występ. Dużo biegał, ale dobre zagrania równomiernie przeplatał złymi. Znów miał szansę strzelić Niemcom gola i za mocno wypuścił sobie piłkę po doskonałym podaniu Marcina Robaka. Z drugiej strony uchronił reprezentację od straty bramki, wybijając piłkę z linii bramkowej.

Shkodran Mustafi walczy o piłkę z Ludovikiem Obraniakiem Shkodran Mustafi walczy o piłkę z Ludovikiem Obraniakiem Fot. Michael Sohn

Ludovic Obraniak - 3-

Ludovic Obraniak - 3- Mimo słabej gry i tak był najbardziej kreatywnym polskim zawodnikiem. Wszystkie trzy strzały w pierwszej połowie padły po jego podaniach. Plus za dobre dośrodkowania, wielki minus za dużą liczbę strat. Widać, że nie gra w swoim klubie.

W środku Leon Goretzka, który walczy o piłkę z Maciejem Rybusem W środku Leon Goretzka, który walczy o piłkę z Maciejem Rybusem Fot. FABIAN BIMMER

Maciej Rybus - 3+

Maciej Rybus - 3+ Nie wszystko mu wychodziło, tracił piłkę, ale był jednym z najbardziej walecznych Polaków w tym meczu. Reprezentanci Niemiec mieli z nim kłopoty, plus za wybicie futbolówki z linii bramkowej w drugiej połowie.

Niemcy - Polska w Hamburgu Niemcy - Polska w Hamburgu Fot. Matthias Schrader

Marcin Robak - 3

Marcin Robak - 3 Nie można mu odmówić ambicji, starał się, szukał przechwytów, bo od ospałych kolegów z pomocy rzadko dostawał podania. Sam mógł zaliczyć asystę, ale po jego znakomitym podaniu piętą szansę zmarnował Peszko. Oddał jeden niezły, ale niecelny strzał głową, a w swojej najlepszej okazji nie utrzymał linii spalonego. Czasem można było odnieść wrażenie, że jest zbyt wolny.

Michał Żyro - 3+

Michał Żyro - 3+ Jego wejście sporo dało reprezentacji, robił zamieszanie pod bramką przeciwników. Oddał niecelny strzał głową, po jego dobrym podaniu Milik minimalnie spalił.

Polska U-21 - Litwa U-21 5:0. Karol Linetty z Lecha Poznań Polska U-21 - Litwa U-21 5:0. Karol Linetty z Lecha Poznań Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Wyborcza.pl

Karol Linetty - 3+

Karol Linetty - 3+ Podobnie, jak w przypadku Żyry, po wejściu na boisko zagrał odważnie, bez kalkulacji i robił swoje w środku pola. Występ na plus.

Arkadiusz Milik - 3-

Arkadiusz Milik - 3- Dobrze pokazywał się kolegom z zespołu, ale był niedokładny, tracił piłkę lub sędzia odgwizdywał spalonego. Groźny, ale mało produktywny.

Maciej Wilusz, Paweł Wszołek, Rafał Wolski grali za krótko.