Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Zieliński zwolniony. Już szósty trener w tym sezonie

Nie minęło jeszcze nawet pół sezonu a już pracę w Ekstraklasie straciło sześciu szkoleniowców. Ostatnią ofiarą jest Jacek Zieliński. Wyrzucony w środę z Lecha Poznań trener wytrzymał na stanowisku 11 kolejek. Tymczasem trenerów w polskiej lidze zaczęto zwalniać... jeszcze przed pierwszą kolejką.

Henryk Kasperczak

Drugie podejście Kasperczaka do Wisły potrwało niespełna pół roku. Szkoleniowiec przegrał mistrzostwo Polski oraz europejskie puchary i został zwolniony jeszcze przed startem Ekstraklasy. Czarę goryczy przelał styl, w jakim krakowianie dali się w czwartek rozbić Karabachowi Agdam. Trzeci zespół Azerbejdżanu w siedem minut zmiażdżył Wisłę, która zaliczyła drugą kompromitację z rzędu (rok temu przegrała z Levadią Tallin)

Dorobek: Wyeliminowanie w II rundzie el. Ligi Europejskiej litewskiego Siaulai i odpadnięcie w III rundzie z azerskim Karabachem Agdam

Następca: Tymczasowym następcą Kasperczaka był Tomasz Kulawik. Od czwartej kolejki Wisłę prowadzi Holender Robert Maaskant

Jose Mari Bakero

Trenowanie Polonii Warszawa to wyjątkowo stresujące zajęcie. Prezes Józef Wojciechowski zmienia szkoleniowców z byle powodu i mocno ingeruje w pracę trenerów. Przekonało się o tym już 11 trenerów. W tym sezonie Bakero, który rozgrywki zaczął rewelacyjnie. Polonia w czterech meczach zdobyła 10 punktów, wygrała m.in. 3:0 z Legią. Nie grała najlepiej, ale do czwartej kolejki była liderem. W poprzednim sezonie Hiszpan, choć z trudem, to jednak utrzymał zespół w ekstraklasie. Pracę stracił po porażce z Koroną Kielce 1:3. 'Nie chcę z Tobą rozmawiać' - miał usłyszeć. Od prezesa Wojciechowskiego po spotkaniu.

Dorobek: 10 punktów w czterech kolejkach.

Następca: Paweł Janas

Ryszard Tarasiewicz

Śląsk Tarasiewicza grał w tym sezonie wyjątkowo nieefektywnie. Po czterech porażkach z rzędu spadł na przedostanie miejsce w tabeli. W całym 2010 roku na 19 meczów ligowych wrocławianie wygrali zaledwie trzy razy.

A aspiracje we Wrocławiu są olbrzymie. Klub, którego właścicielami są jeden z najbogatszych Polaków Zygmunt Solorz oraz władze Wrocławia, w założeniu ma walczyć o mistrzostwo Polski i grę w europejskich pucharach.

Dorobek: 4 punkty w sześciu kolejkach

Następca: W jednym meczu zespół prowadził Paweł Barylski, od ósmej kolejki trenerem zespołu jest Orest  Lenczyk

Rafał Ulatowski

Ulatowski dostał prezesa Cracovii duży kredyt zaufania i pokaźny budżet na wzmocnienia zespołu. Tymczasem od początku sezonu Cracovia grała fatalnie, zwłaszcza w defensywie. Nowi piłkarze nie spełniali oczekiwań, popełniali kompromitujące błędy. O zwolnieniu trenera przesądziła porażka z Lechem 1:4 w Pucharze Polski. Było piętnaście sekund do końca, doliczony czas. Spojrzałem na zegarek, spuściłem głowę i zacząłem iść do szatni. Byłem załamany - powiedział po tym meczu Ulatowski.

Dorobek: 4 punkty w 10 kolejkach

Następca: W jednym meczu Cracovię prowadził Marcin Sadko, od 12. kolejki trenerem zespołu będzie Jurij Szatałow

Jurij Szatałow

Szatałow jako jedyny w tym gronie nie został zwolniony z powodu słabych wyników. Władze Polonii były zadowolone z pracy szkoleniowca, który w zeszłym sezonie spokojnie utrzymał zespół w lidze. Trener wolał jednak skorzystać z oferty Cracovii, a Polonia zgodziła się na odejście szkoleniowca. - Cała Polska się dziwi, że z takim potencjałem, z takim zawodnikami, Cracovia zdobyła do tej pory cztery punkty. Uważam, że gorzej już być nie może. Kilkakrotnie przejmowałem drużyny w kryzysowych sytuacjach i wychodziłem z tego obronną rękę. Mam nadzieję, że tak samo będzie tutaj - powiedział Szatałow po objęciu Cracovii.

Dorobek: 10 punktów w 10 kolejkach

Następca: Jan Urban

Jacek Zieliński Jacek Zieliński Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

Jacek Zieliński

Lech zaczął sezon od przegranej walki o Ligę Mistrzów ze słabą Spartą Praga. Później awansował do fazy grupowej Ligi Europejskich, gdzie m.in. zremisował w Turynie z Juventusem 3:3. Jednak w lidze zespół spisywał się fatalnie. Przegrał cztery mecze z rzędu (w trzech z nich nie strzelił nawet gola) i zsunął się w tabeli tuż nad strefę spadkową. Głowy Zielińskiego nie uratowały dwa efektowne zwycięstwa - po 4:1 z Cracovią (w Pucharze Polski) i z Wisłą Kraków (w lidze).

Dorobek: 11 punktów w 10 kolejkach

Następca: Jose Mari Bakero
Więcej o: